‘STK’ların Etkisizleştirilmesi Kabul Edilemez’
Haber
23 Aralık 2020 - Çarşamba 19:50
 
‘STK’ların Etkisizleştirilmesi Kabul Edilemez’
Seyfan-DER Başkanı Orhan Açıkbaş: Toplumsal yaşamı, dayanışma ve yardımlaşmayı hedefleyen STK'ların desteklenmesi gerekirken, etkisizleştirme yasalarının çıkarılması asla kabul edilemez.
GÜNDEM Haberi
‘STK’ların Etkisizleştirilmesi Kabul Edilemez’

AK Parti "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Yasa Teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklif, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun (BMGK) kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanının yasaklanmasına yönelik yaptırım kararlarının uygulanması ve gerektiğinde cumhurbaşkanına ilgililerin mal varlıklarını dondurması yetkisi veriyor.

Teklif, 2860 sayılı "Yardım Toplama Kanunu" kapsamında yeni düzenlemeler getiriliyor. Buna göre internet ortamında yardım kampanyası düzenlenmesi yeni esaslara bağlanırken, yasaya aykırı yardım toplamanın cezası 200 bin liraya kadar artırılıyor; yurtdışı yardımlara ilişkin de denetim mekanizmaları artırılıyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve 44 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan yasa teklifi , halen BM'nin İran ve Kuzey Kore'ye yönelik caydırıcılık oluşturmak amacıyla aldığı yaptırım kararlarının uygulanmasının yanı sıra, iç mevzuatta da özellikle dernek ve vakıfların faaliyetlerine ilişkin yeni düzenlemeler içeriyor.

Seyfan DER Başkanı Orhan Açıkbaş, yaptığı açıklamada, “Kamuoyunda, Meclis gündemine gelen ve sivil toplum örgütlerini yakından ilgilendiren Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanun Teklifinde öngörülen değişikliklerle, sivil toplum örgütlerinin çalışmalarının kısıtlanacağına dair endişeler bulunmaktadır. Kanun teklifinin adı kitle imha silahlarının yayılması ve terörün finansmanının engellenmesi olarak sunulsa da ilgili düzenleme daha çok 5253 Sayılı Dernekler Kanunu ve 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanunu’nda değişiklikler öngörmektedir.

İnsan sosyal bir varlıktır. Birlikte yaşamaya ihtiyaç duyar. Toplumsal yaşamı, dayanışma ve yardımlaşmayı hedefleyen STK'ların desteklenmesi gerekirken, etkisizleştirme yasalarının çıkarılması asla kabul edilemez. STK’lar karşılıksız olarak topluma faydalı olmaya çalışan, dertlerini, sıkıntılarını ve acılarını paylaşan vicdan hareketleridirler. Bu hareketleri kısıtlamaya çalışmak ve önüne setler çekmek insani duyguları öldürmektir. Her türlü afet ve musibet anında halkın yanında yer alan Sivil toplum kuruluşları toplumun kalbidir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) önerdiği bu yasa tasarını kabul etmiyoruz!” dedi.(HABER MERKEZİ)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘STK’ların, Etkisizleştirilmesi, Kabul, Edilemez’,
Yorumlar
Haber Yazılımı