Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Kandil'den Öcalan'ın taslağına itiraz yok

Kandil'den dönen HDP heyeti, KCK'nın, Öcalan tarafından hazırlanan müzakere taslağını kabul ettiğini duyurdu.
Bu haber 11 Aralık 2014, Perşembe 01:28:07 eklenmiş ve 7786 kez görüntülenmiştir.

Çözüm sürecinde Hükümet ve İmralı ile yeniden görüşmelere başlayan HDP heyeti,Abdullah Öcalan'ın hazırladığı "Demokratik çözüm ve müzakere taslağı"nı ele almak üzere Kandil'de KCK yetkilileriyle görüştü. 6 saat süren toplantı sonrası, Ankara'ya dönen heyet yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada heyet ile KCK arasında yapılan toplantının bugüne kadar yapılanlardan farklı olarak çok geniş katılımlı gerçekleştiği, toplantıya KCK'nın tüm karar mercilerinin katıldığı belirtildi. KCK yetkilileri heyete, "Öcalan'ın hazırladığı taslağı tüm yapı ve birimlerinde ayrıntılı olarak değerlendirdiklerini ve örgüt olarak bu toplantılarla tarihi bazı sonuçlara vardıklarını" söyledi. 

Açıklamada KCK'nın Öcalan'ın hazırladığı taslağı kabul ettiği duyuruldu. 

"KCK yetkilileri, Demokratik Çözüm ve Müzakere Taslağının tam bir karar birliği ile kabul edildiğini, bu taslak doğrultusunda nihai çözüme gitmek için örgüt olarak tüm görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etmişlerdir."

Açıklamada KCK'nın, taslağın Devlet ve Hükümet tarafından da bir an önce kabul edilmesi talebine de yer verildi, "demokratik gelecek ve kalıcı barış için taslakta belirtilen çözüm önerilerinin bir an önce pratikleşmesi gerektiği" de ifade edildi. KCK, bunun için bir an önce "derin ve anlamlı müzakerelere geçilmesini" istedi. 

KCK Öcalan'ın takvimine uyacak

HDP heyeti tarafından yapılan yazılı açıklamada KCK'nın Öcalan'ın hazırladığı takvime uymayı kabul ettiği bilgisine de yer verildi. 

"Demokratik Müzakere ve Çözüm Taslağının bu hassasiyetlerin de göz önünde bulundurularak hazırlandığını, kapsamlı, teorik çözüm önerilerinin yanında taraflar için makul bir takvimlendirmenin de bu anlamda taslağın içeriğinde detaylandırıldığını KCK yetkilileri belirtmişlerdir. KCK olarak bu öneri ve takvimlendirmeyi anlamlı müzakerelere geçişle birlikte hayata geçirmeye hazır olduklarını, hareket olarak Sayın Öcalan’ın belirttiği öneri ve takvimlendirmeyi esas aldıklarını belirtmişlerdir."

KCK'nın tüm bu konularla ilgili ayrıntılı bir açıklama yapacağı da belirtilen açıklamada örgütün, izleme heyetinin bir an önce çalışmaya başlaması gerektiği vurgusu da yer aldı. KCK'nın yapacağı tüm açıklamaların ve taahhüt ettiği tutumların süreci takip etmek üzere İzleme Heyetinin denetimine açık olacağı da ifade edildi. 

Meclis gündemindeki güvenlik yasasının kaygı verici olduğu belirtilirken KCK bir kez daha Hükümet'i HES, karakol ve baraj inşaatlarından vazgeçmeye çağırdı. 

Taslak açıklanacak

Çarşamba günü Ankara'da bir basın toplantısı düzenleyen HDP İmralı heyeti üyelerinden Sırrı Süreyya Önder, heyetin Kandil'den dönüşü sonrasında taslağın kamuoyuna açıklanacağını söylemişti. Taslak açıklandıktan sonra ise heyetin bu hafta içinde ikinci defa Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile biraraya gelmesi bekleniyor. HDP heyetinin İmralı ziyaretinin ise bu hafta ya da bir sonraki hafta yapılması planlanıyor

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber