Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Yılmaz: Yeni bir yaşam merkezi oluştu

Bingöl’ün deprem dışında da Kentsel Dönüşüm’e ihtiyacı olduğunu belirten Kalkınma Bakanı Yılmaz, İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi ile Bingöl’de yeni bir yaşam merkezi oluşturduklarını söyledi
Bu haber 27 Aralık 2014, Cumartesi 12:18:35 eklenmiş ve 8609 kez görüntülenmiştir.

Bir dizi ziyaret ve incelemede bulunmak üzere Bingöl’e gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan ile birlikte Bingöl Belediyesi-TOKİ işbirliği ile yapımı devam eden İnönü Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Yücel Barakazi’nin de eşlik ettiği heyet, çalışmalarla ilgili yüklenici firma yetkililerinden bilgi aldı.

Bakan Cevdet Yılmaz, TOKİ Başkanı Ergün Turan, Milletvekili Eşref Taş, Vali İbrahim Taşyapan ile Belediye Başkanı Yücel Barakazi inşaat alanındaki daireleri gezerek, yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

KONYALIOĞLU: 2 ETAPTA BİN 333 KONUT YAPILIYOR

Çalışmalar hakkında bilgi veren TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, “TOKİ-Bingöl Belediyesi işbirliği ile başlatmış olduğumuz kentsel dönüşüm proje alanımız toplam 13.7 hektarlık bir alanı kapsıyor. Belediyemizle çok iyi ve olumlu çalışma sonucunda eski yapıların sahibi olan yaklaşık 560 kişiyle uzlaşarak, rızalarını alarak, çok az bir kamulaştırma sürecini işleterek bu aşamaya getirdik. Toplamda 2 etapta bin 333 konut ve sosyal donatıların olduğu cami, okul, alışveriş merkezi, açık otoparklar, yeşil alanlar, çocuk oyun bahçeleri, spor alanları, belediye hizmet binası ve kentimize kazandıracağımız Şehirlerarası Otobüs Terminali ile komple bütüncül bir tasarımla bunu sonuçlandırmış olacağız” dedi.

TURAN: BİNGÖL’DEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ, ÖRNEK BİR PROJE

Projenin Bingöl için Türkiye’de yapılan kentsel dönüşüm projeleri içerisinde önemli projelerden bir tanesi olduğunu ifade eden TOKİ Başkanı Ergün Turan, Bingöl’deki kentsel dönüşüm projesinin örnek bir proje olduğunu belirtti.

Kentsel dönüşüm projelerinin Bingöl’de devam edeceğini vurgulayan TOKİ Başkanı Turan, “İnşallah bu projenin devamında Belediye Başkanımız sayın Yücel Barakazi’nin desteği ve Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz’ın himayelerinde Bingöl’ün diğer alanlarında da devam ettireceğiz. İnönü Mahallesi’nde hak sahipleri haricinde artan konutlarımız olacaktır. Biten konutlara sayın Bakanımızın da talimatları doğrultusunda görüşmelerimizde Belediye Başkanımız sayın Yücel Barakazi ile birlikte Bingöl’ümüzün hemen yakındaki mahallelerde yine vatandaşlarımızın rızası doğrultusunda hazır olan konutlara geçmek isteyenlere İnşallah o hakkı tanımış olacağız. Yaptığımız kaliteli binalarla olası bir depreme karşı insanlarımızı da korumuş olacağız” diye konuştu.

İnönü Mahallesi kentsel Dönüşüm Projesi’nin Bingöl ölçeğinde çok büyük bir proje olduğunu kaydeden Kalkınma Bakanı Dr. Cevdet Yılmaz, “İnönü Mahallesi kentsel Dönüşüm Projesi, Türkiye ölçeğinde de önemli kentsel dönüşüm projelerinden bir tanesi. TOKİ idaremiz son 10-12 yılda çok büyük işler başardı. 600 bine yakın konut imal etti. Türkiye’de Kentsel Dönüşüme büyük katkılarda bulundu. TOKİ’nin çok iyi işler yaptığı illerden biri de Bingöl’dür. Özellikle 2003 yılında yaşadığımız depremden sonra TOKİ’nin çok hızlı ve kapsamlı bir şekilde yaptığı çalışmaları Bingöl halkı olarak hiçbir zaman unutmayacağız. TOKİ’ye, Başbakanlığa, hükümetimize o anlamda şükran borçluyuz, teşekkür ediyoruz” dedi.

YILMAZ: DEPREM DIŞINDA DA BİNGÖL’ÜN KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR

Bingöl’ün deprem dışında da kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz,

uzun yıllardır kullanılan konutların yaşam kalitesini düşürecek bir noktaya geldiğini ifade etti.

 

Deprem olasılığına karşı eski yapıların risk oluşturduğunu kaydeden Bakan Yılmaz şunları dile getirdi: “Eski yapılarda, deprem olduğunda insanlarımızın güvenliği açısından risk oluşturuyordu. Dolayısıyla bu alanda bir kentsel dönüşüm çalışması başlattık. TOKİ, Bingöl Belediyesi, bütün ilgili idarelerimiz, Karayolları herkesin desteğini alarak bu bölgede yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz. Alışveriş merkezinden, sosyal donatılarıyla, okuluyla ve her şeyiyle yeni bir alan oluşuyor. Çalışmaların bitmesi ile birlikte insanlarımızın burada yaşadığında Bingöl’e ne kadar büyük bir katkıda bulunduğumuzu hepimiz görmüş olacağız. 560 vatandaşımız hiçbir maddi katkıda bulunmadan eski konutlarıyla yeni konutlarını değiştirme imkanı bulmuş oldular. Vatandaşlarımız, metrekare olarak düşük, eski, afetlere karşı riskli ve kaloriferli olmayan bir yapıdan modern, kaloriferli, afetlere karşı dayanıklı, değeri çok daha yüksek bir konuta kavuşmuş oldu. Bazı hak sahipleri ev durumlarının durumlarına göre birden fazla ev sahibi oldular. Bu çalışma gerçekten çok başarılı bir uygulama oldu. Bu projeden ne Bingöl Belediyesi ne de TOKİ hiçbir kar gayesi gütmedi. Tamamen sosyal bir bakış açısıyla bu projeler gerçekleştirildi. Bu açıdan özellikle TOKİ Başkanımıza ve TOKİ’ye çok teşekkür ediyoruz. Kentsel dönüşüm projelerinin İnşallah 2. etabı olacak, değişik etapları olacak. Yeni yapılacak kentsel dönüşüm projelerinde inşallah buradan aldığımız derslerle daha nitelikli projelerle yolumuza devam edeceğiz. Bu projeleri gelecek yıl toparlayıp bitireceğiz. 2015 yılının Nisan ayı sonunda İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projemizi tamamlamış olacağız ve vatandaşımız burada yaşamaya başlayacak. Şimdiden hayırlı olsun diyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hükümetimize, TOKİ’ye, Bingöl Belediyesi’ne, Bingöl Valiliği’ne ve Karayollarımıza ve bu projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu tür projeler kompleks projeler. Herkesin katkısıyla hayata geçecek projeler. Bunu Bingöl başardı. İnşaallah ileri etaplarda da hep birlikte takip edeceğiz, onları da gerçekleştireceğiz.”

HEYET, KÜLTÜR MAHALLESİ’NDE DE İNCELEMELERDE BULUNDU

Belediye Başkanı Barakazi ise, TOKİ Başkanı Turan’a, Bingöl’de yapılacak yeni kentsel dönüşüm projelerinde büyük metrekareli evler yapılması konusundaki talebini iletti.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve beraberindeki heyet, İnönü Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki çalışmaları inceleyerek, yapılması planlanan 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi için Kültür Mahallesi’nde de incelemelerde bulundu.

 

Öte yandan; Bakan Yılmaz başkanlığında TOKİ Başkanı Turan, Milletvekili Taş, Vali Taşyapan, Belediye Başkanı Barakazi ve Belediye İmar Müdürlüğü çalışanları ile Kültür Merkezi’nde Bingöl’de yapımı devam eden kentsel dönüşüm projesi ile yapılması planlanan çalışmalarla ilgili basına kapalı bir toplantı gerçekleştirdi.  

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber