Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

“Şeyh Said'in mücadelesi Allah ve din içindi”

Şeyh Said Kıyamı’nın 90. yılı münasebetiyle açıklama yapan bölge âlimlerinden Molla Sahap Korkutata, Şeyh Said'in mücadelesinin, Allah ve din için olduğunu vurguladı
Bu haber 25 Şubat 2015, Çarşamba 01:05:54 eklenmiş ve 4295 kez görüntülenmiştir.

Şeyh Said’in davası ve mücadelesine değinen bölge âlimlerden Molla Sahap Korkutata, "Şeyh Said Efendi, idama giderken son olarak amaç ve gayesini, 'Benim bu değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Muhakkak ki, mücadelem Allah ve dini içindir' sözüyle tüm cihana haykırmıştır" dedi.

Şeyh Said'in basit bir iş için yola koyulmadığını belirten Korkutata, “Şeyh Said Efendi, kendi aile efradını ve dava arkadaşlarını basit bir iş için bu yola sevketmedi. Şeyh Said Hazretleri feraset sahibi ve ileri görüşlü, deha bir insandı. Niçin yola koyulduğunu iyi biliyordu” ifadelerini kullandı.

Korkutata, “Cumhuriyetin ilanıyla birlikte, İslam’ın birçok kaide kuralı da kaldırıldı. Medreseler, ilim adına olan her şey tek tek kapatılıyor, İslam’ın tüm şiarları ortadan kaldırılıyordu. İşte Şeyh Said Efendi, tüm bu olanları görüyordu ve onun için kıyam etti” diye konuştu.

"ŞEYH SAİD HAZRETLERİ, İSLAM İÇİN MALINI VE CANINI ÇEKİNMEDEN FEDA ETMİŞTİR"

Şeyh Said'in İslam davasına Allah için sarıldığını vurgulayan Korkutata, “O şeriat ve dini İslam için kalktı. Şeyh Said Efendi basit bir insan olmadığı gibi küçük değeri olmayan şeyler uğruna böyle bir şey yapacak biri değildi. Onun gayesi ortadan kaldırılmaya çalışılan İslam davasına sahip çıkmak ve bu uğurda ne gerekiyorsa onları da feda edecekti.  En sonunda da, İslam için malını ve canını çekinmeden feda etmiştir” dedi.

“MUHAKKAK Kİ MÜCADELEM, ALLAH VE DİNİ İÇİNDİR”

Korkutata, Şeyh Said'in, 'Benim bu değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Muhakkak ki mücadelem Allah ve dini içindir' şeklindeki son sözünü hatırlatarak, bu sözünden de Şeyh Said'in tek gayesinin Allah’ın dinini yüceltmek olduğunun anlaşıldığını söyledi. Korkutata, "Şeyh Said Hazretleri kıyam ettiğinde ailesinden bir fert, ‘bu hareketlerinden dolayı çok zarar gördük, namusumuz gitti’ deyince; Efendi Hazretleri tarihe geçecek sözünü söyler: Büyük namus elden gidiyor, sen kendi namusundan bahsediyorsun. Dini Muhammed (SAV) ayaklar altına düşmüş, sen neden konuşuyorsun?" ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSE ŞEYH SAİD VE SAİD-İ NURSİ HAZRETLERİNİ KENDİ EMELLERİ İÇİN KULLANMASIN”

Günümüzde bazı kişi ve oluşumların Şeyh Said ve Said-i Nursi Hazretlerini kendi emelleri için kullandığını belirten Korkutata, "Bu ırkçı zihniyete sahip kişiler o gün çıtları bile çıkmadı hatta o zatlara karşı bile durdular. Şeyh Said'in evlatlarından onun yolunu sürdüren, yolunu takip eden saygın kişiler vardır. Onlar, dedelerinin saygınlığına göre hareket ediyorlar ancak üzülerek söylüyorum: O mübarek zatların evlatları olarak kendini tanıtan bazı kişiler, Şeyh Said ve arkadaşlarını idam ederek şehit edenlerin zihniyet ve takipçiliğini yapıyorlar. Yani, babalarını idam edenlerin felsefe ve düşüncelerinin ardından gidiyorlar. Biz bu tip insanları halka şikâyet ediyoruz ve halkın bunları bilmesini istiyoruz.  Bu tip insanların bir an önce babalarının asıl yolu olan İslam davasına gelmelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber