Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

İş Sağlığı ve Güvenliği Öğrenci Kongresi

1. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Öğrenci Kongresi, Bingöl Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı
Bu haber 25 Mayıs 2015, Pazartesi 00:33:45 eklenmiş ve 4524 kez görüntülenmiştir.

Son zamanlarda hızla artan iş kazalarının ardından önemi gittikçe artan İş Sağlığı ve Güvenliğinin en kapsamlı çalışmalarından biri, Bingöl Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. 1. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Öğrenci Kongresi’nde alınabilecek önlemler ön plâna çıktı.

Bingöl Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda ve Bingöl Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Müdürü ve Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Burhanettin Baydaş koordinatörlüğünde gerçekleştirilen kongre, 2 gün sürdü.

27 katılımcının sunum yaptığı kongrede, iş sağlığı güvenliği masaya yatırıldı. Kongrede konuşan Bingöl Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Burhanettin Baydaş, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre, her 15 saniyede bir işçi iş kazası ya da meslek hastalığı sebebiyle ölmekte ve her 15 saniyede 160 işçinin iş kazası geçirmekte olduğunu ifade etti.

Gelişmiş ülkelerdeki iş sağlığı ve güvenliğinin aldığı mesafeye dikkat çeken Baydaş, “Gelişmiş ülkelerde, iş sağlığı ve güvenliği alanında kat edilen aşamalar neticesinde iş yeri kazaları minimal düzeylere inerken, gelişmekte olan ülkemizde ise çıkarılan bunca yasalara rağmen henüz istenilen düzeyde bir iyileşme sağlanamadı. İş sağlığı ve güvenliğinin bu kadar önem kazandığı günümüzde, İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Bölümü'nün açılması bir tesadüf olmasa gerek. Kanaatimce zamanlama açısından biraz geç kalınmış olsa bile gelecekteki sıkıntıların giderilmesinde önemli katkısı olacaktır” dedi.

İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünün yeni bir bölüm olduğunu söyleyen Baydaş, “Sadece sayılı üniversite bünyesinde bulunmaktadır. Bu bölümün varlığının, bu gün ülkede iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan tedbirlerin günümüz dünyasının şartlarında olmaması, konunun uzmanı yeterli personelin olmayışı ve belki de en önemlisi erken yaşlarda bu konudaki eğitimlerin yetersiz olmasından kaynaklanan eksiklikler sonucu görülen kazalar, kaybedilen canlar ve ekonomik kayıplar nedeniyle oldukça elzem olduğu görülmektedir" diye konuştu.

İş Sağlığı ve Güvenliği Lisans Bölümü'nden henüz mezun olan öğrencinin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Baydaş, Yeni Yüz Yıl Üniversitesi'nin 2016 yılında, Bingöl Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi ve Üsküdar Üniversitesi'nin 2017 yılında ilk mezunlarını vereceğini belirtti.

Program, 2 gün boyunca 27 katılımcının yaptığı sunumların ardından sona erdi

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber