Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Baluken: “Gülbahar Baraj’ına ne oldu?”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkanvekili Bingöl Milletvekili Dr. İdris Baluken, bölgenin önemli geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılık sektörüyle ve Bingöl’ün sulama sorununa çözüm olarak görülen Gülbahar Barajıyla ilgili TBMM Başkanlığına bir soru önergesi vererek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından cevaplandırmasını istedi.
Bu haber 04 Ağustos 2012, Cumartesi 03:36:10 eklenmiş ve 1598 kez görüntülenmiştir.

Bölgenin en önemli geçim kaynakları olan tarım ve hayvancılık sektörlerinin, hükümetin son yıllarda izlediği politikalar neticesinde büyük bir kriz içerisine girdiğini ifade eden, BDP Grup Başkanvekili Bingöl Milletvekili Dr. İdris Baluken; “Genelde yaşanan bu krizlerin özelde bu yıl Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Ağrı başta olmak üzere bölgemizin tamamında ağır geçen kış koşullarının getirdiği mağduriyetler eklenmiş, bu mağduriyetlerle baş etme hususunda bölge halkı deyim yerindeyse kaderi ile baş başa bırakılmıştır. Ağır kış koşullarından kaynaklanan hayvan teleflerine kapalı köy yollarından dolayı açlıktan ve hastalıktan telef olan hayvan kayıpları eklenmiş, başka bir geçim kaynağı olmayan köylü ve çiftçimiz geç gelen bahara büyük bir yoksullukla girmiştir” dedi.

 

Konu gerek TBMM Genel Kurul konuşmalarında gerekse de verilen önergelerle bölge milletvekilleri tarafından Meclis gündeminde defalarca dile getirilmesine rağmen Bakanlığın yetersiz kalan çalışmaları neticesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan pek çok köylü ve çiftçinin geçimini sağlama noktasında bile büyük zorluklarla karşı karşıya geldiğini ifade edip, bu yönüyle bölge halkının mağduriyetinin giderilmesi noktasında acil bir çalışmaya ivedilikle ihtiyaç vardır, diyen Milletvekili Dr. İdris Baluken; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından şu soruların yanıtlanmasını istedi:

 

“Özgün destek paketleri planlanmış mıdır?”

 

Bölgemizde ağır kış koşullarının farklı sebeplerinden dolayı telef olan hayvan sayısının tespitine yönelik Bakanlığınız tarafından bir çalışma yapılmış mıdır? Zarara uğrayan köylü ve hayvan yetiştiricileri tespit edilmiş midir? Bu zararı gidermeye yönelik Anayasa’da belirtilen sosyal devlet olma ilkesi çerçevesinde hangi çalışmalar yapılmıştır? Özgün destek paketleri planlanmış mıdır?

Bingöl ilimizde de bölgedeki diğer iller gibi zorlu kış şartlarından dolayı buğday üretimi ve üreticileri büyük zarara uğramıştır. Buğday üreticileri hasatın verimsiz olması sebebiyle büyük maliyetlerle yüz yüze kalmıştır. Bu Söz konusu maliyetlerin paylaşılması ve mağduriyetlerin giderilmesi hususunda herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Tarıma yönelik politikaların, zorlu kış şartlarıyla birleşmesi ile beraber ortaya çıkan buğdaydaki verimsizlik sonucu saman fiyatları da 500 TL/kilo gibi yüksek bir fiyata satışa sunulmaktadır. Hayvancılık sektörünü de etkileyen bu fiyatların yetiştirici ve yurttaş lehine sübvanse edilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

 

 

“Gülbahar Barajı’nın yapımı ne aşamadadır?”

 

Bingöl merkeze bağlı Ova köylerinde yapılan tarımın geliştirilmesi ve sulama olanaklarının arttırılması amacı ile yapılmak istenen Gülbahar Barajı yıllardır tamamlanamamaktadır. Bingöl ovasında verimliliği arttıracak bu proje için sorumluluğunuz gereği, ilgili bakanlıklarla görüşmeler yapılmış mıdır? Gülbahar Barajı’nın yapımı ne aşamadadır? Gülbahar barajı suyunu Bingöl Ovasına taşıyacak kanallar bitirilmiş midir? Bu barajın ve sulama kanallarının faaliyete girmesi için öngörülen tarih nedir?

Bingöl ilimizde uygulamaya konulan Tarım reformu kapsamında istimlâk edilen arazilerin belirlenmesi ve projelendirilmesine ilişkin kullanılan kadastronun hazırlanış tarihi nedir? Uygulamanın arazi sahipleri açısından büyük karışıklıklar ve mağduriyetler getirdiği Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir? Bu mağduriyetlerin giderilmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

 

“Bingöl Ovası köyleri arazilerinin kamulaştırma bedelleri ne zaman ödenecektir?”

 

Tarım reformu kapsamında Bingöl ovasındaki arazilerin toplulaştırılması planlanmaktadır. Bu toplulaştırılmaya ilişkin söz konusu araziden geçecek olan yeni çevre yolu ve havaalanı yolunun güzergâhında bulunan arazi sahiplerine bedel ödenmeyeceği iddia ediliyor? Söz konusu iddialar doğru mudur? Havaalanı ve yeni çevre yolunun yapımı konusunda, istimlâk edilen Bingöl Ovası köyleri ve Bingöl ovası arazilerinin kamulaştırma bedelleri ne zaman ödenecektir? Bedelin ödemesi nakdi mi gerçekleştirilecektir? Bakanlığınızın yetki alanında bulunan söz konusu bu konularla ilgili diğer bakanlıklarla ortak bir çalışma yapılmakta mıdır?

 

“Toprak reformunda halkı bilgilendirip, onay aldınız mı?”

 

Tarım reformu kapsamında Bingöl ilimizde uygulamaya konan politikaların amacı nedir? Büyük bir nüfusu etkileyen bu proje kapsamında halkı bilgilendirme, halkla ortaklaştırma ve halkın onayını alma çalışmaları yapılmış mıdır?

 

“Gündeminizde teşvik paketleri var mıdır?”

 

Tarım ve hayvancılığın ciddi krizlerle yüz yüze geldiği Bingöl, Muş, Ağrı, Bitlis başta olmak üzere bölge illerimize yönelik yeni destek paketleri ve teşvik programları bakanlığınızın gündeminde var mıdır?

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber