Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Suça Sürüklenen Çocuk Sayısında : KORKUNÇ YÜKSELİŞ!

Son üç yılda suça sürüklenen çocuk sayısı hızla artıyor. Türkiye genelinde son üç yılda yüzde 24,25, Bingöl’de ise yüzde 72,78 oranında artış gözlendi. Diyarbakır’daki artış oranı ise %21 olarak kaydedildi. Bingöl’de işlenen suçlar bakımından ise yaralama ve hırsızlık ilk iki sırada yer alıyor.
Bu haber 08 Ekim 2012, Pazartesi 00:15:18 eklenmiş ve 1132 kez görüntülenmiştir.

Haber Analiz/ Yılmaz Ata

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan 2009 - 2011 yıllarına ait verilere göre, Bingöl’de suça sürüklenen çocuk sayısında Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir artış olduğu gözlendi.

Türkiye genelinde 2009 yılında 68 bin 344 olan suça sürüklenen çocuk sayısı, % 24,25 oranında artış göstererek 84 bin 916’ya ulaştı.

Bingöl’de 2009 yılında 169 olan sayı,  yüzde 72,78 oranında artarak 292 oldu. Diyarbakır’da ise 2009 yılında 2 bin 85 olan sayı, yüzde 21 oranında artarak 2 bin 526 oldu.

 En Fazla 15-17 Yaş Grubu Suça Yöneliyor

Suça sürüklenen çocukların yaş grubu verilerine göre ise ilk sırada 15-17 yaş grubunun olduğu gözlendi.

Türkiye genelinde 2011 yılında 15-17 yaş grubunda 59 bin 552 suça sürüklenen çocuk bulunurken, bu sayı Bingöl’de 213’e ulaştı.  Suça sürüklenen çocuklarda 15-17 yaş grubu toplam suç oranının % 73’ünü oluşturuyor.

Yaralama ve Hırsızlık Başı Çekiyor

Suça sürüklenen çocukların 2011 yılında işlediği suçlar incelendiğinde, ilk iki sırada yaralama ve hırsızlık yer aldı. Türkiye genelinde işlenen 84 bin 916 suçtan 32 bin 331’i yaralama, 26 bin 80’i hırsızlık ve yağma oldu. Bingöl’de ise 2011 yılının isnat edilen 292 suçtan, 126’sı yaralama, 89’u ise hırsızlık ve yağma olarak kayıtlara geçti.

Uyuşturucu Oranı da Arttı

 Suça sürüklenen çocukların işlediği suçlar arasında uyuşturucuda dikkat çeken bir artış oranı görülüyor. Son 3 yıl içerisinde Bingöl’de hakkında “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak, satın almak” suçundan işlem yapılan sayısında %55,55 oranında artış meydana geldi.  2009 yılında uyuşturucudan 9 kişi hakkında işlem yapılırken, 2011 yılında bu sayı 14’e çıktı. Son üç yıl içerisinde uyuşturucudan işlem gören suça sürüklenen çocukların alt yaş gurubu ise 11-14 yaş grubu olarak kayıtlara geçti. 

Çocukta meydana gelen değişimlere DİKKAT

Psikiyatrist Uzmanlara göre suça meyilli olan çocuklar suç işlemeden önce davranışlarıyla alarm veriyor. Etrafa zarar verme, okul asma, sokakta çok fazla zaman geçirme, karakola düşme, madde kullanma (uyuşturucu, sigara,gibi davranışlar çocuğa dikkat edilmesi gerektiğini gösteriyor. Uzmanlar, Ailelere uyarıda bulunarak çocuklarda meydana gelen değimleri göz ardı etmeyin.

Ürkütücü vahim tablo

İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şube Başkanı Mehmet Can İnce, askeri alanlara yapılan harcamaların Eğitim ve Sağlığa harcanması gerektiğine dikkat çekti.

Gelir kaynaklarının savaşa harcandığı belirten İnce: “ gazetelere yansıyan rakamlar ortadadır. Ocak ve haziran aylarında güvenlik ve savunmaya yönelik mal, malzeme ve hizmet alımları toplam 732.7 milyon lira iken Temmuz ve Ağustos aylarında ise  toplam 846 Milyon Lira silah araç gerek ve malzemeye yapılan harcamadır. Bu para eğitim ve sağlığa harcanmış olsaydı bugün bu tablo ile karşılaşmamış olacaktık. “ dedi.

Herkes sorumluluklarını bilmelidir

Çocuklarda yaklaşıma dikkat edilmesi gerektiğini belirten İnce:  “Haberin verilerine göre çocukların yaş grupları, suç oranları ve yıllara göre göstermiş olduğu yükseliş ortadadır bu durum karşısında dehşete düşmemek mümkün değildir. Bu nedenle tüm aile bireylerinden eğitici ve idarecilerden sorumlu kişilerden, bütün şahıs ve kurumlardan kendilerini sorgulamalarını istiyoruz. Çocuklarımızı doğru eğitmemiz gerekiyor. Bu konuda herkes üzerine düşeni fazlasıyla yapması gerekiyor.  Çocuklarımıza karşı sorumluluklarımızı yerinde getirme bilinci ve duyarlılığıyla hareket etmeliyiz. “ dedi.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber