vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Bingöl’de eğitimde bir ilk

Bingöl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, Okul öncesi gezici öğretmen modeli İle Bingöl’de bir ilk daha gerçekleştirdiklerini söyledi.
Bu haber 2017-11-30 14:43:36 eklenmiş ve 545 kez görüntülenmiştir.

Bingöl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin, ‘Okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak, bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için sınıf açılmayan kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitim almalarını sağlamak amacıyla gezici öğretmen modelini uygulamaya koyduk. 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununda da yer verilen gezici öğretmen modeli pek uygulanan bir model değil idi. Ancak Bakanlığımız bu yıl okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için Pilot İl uygulaması başlattı. Bingöl ilimiz de bu pilot illerimizden biridir. Bu kapsamda Karlıova ve Adaklı ilçelerimizde de bu gezici öğretmen uygulaması yapılacak olup bununla ilgili şube müdürlerimiz ve bu kapsamda görevlendirilen öğretmenlerimiz 3-6 Aralıkta Bakanlığımızca yapılacak olan çalıştayda son hazırlıkları gözden geçireceklerdir.’ Dedi. Gezici öğretmen sınıfının uygulama esasları şunlardır:

a)       Gezici öğretmen sınıfı; bir grup oluşturacak kadar çocuk olmadığı için sınıf açılamayan, nüfusu az ve dağınık kırsal yerleşim yerlerindeki çocukların okul öncesi eğitim almalarını sağlamak için uygulanacak olan birinci öncelikli erişim modelidir.

b)       İl/ilçe millî eğitim müdürlükleri, okul öncesi eğitim kurumu bulunmayan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve bir sonraki eğitim öğretim yılında ilkokula başlayacak olan çocukların tespitini yapar.

c)       Bir yerleşim yerinde bir sonraki eğitim ve öğretim yılında ilkokula başlayacak en az 1 çocuk olması koşuluyla, okul öncesi eğitim çağındaki (36-71 Aylık) çocuk sayısı 3 ve 3’ten çok olan her yerleşim yeri bir eğitim merkezidir.

d)       Eğitim merkezleri; mesafe, iklim ve arazi şartları dikkate alınarak bir günde iki eğitim merkezine gidilip gelinebilecek ve her eğitim merkezinde en az 3 etkinlik saati eğitim yapılabilecek şekilde birleştirilerek gezici öğretmen şubesi oluşturulur. Her gezici öğretmen sınıfının 2 eğitim merkezinden az, 4 eğitim merkezinden fazla olmaması esastır.

e)       Gezici öğretmenlerin eğitim vereceği yerleşim yerindeki okul, kamu binaları, muhtarlık binası, cami, köy konağı ve uygun görülen benzeri mekânlar il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce eğitim ortamı olarak düzenlenir. Eğitim ortamının donatım, eğitim materyali ve kırtasiye malzemeleri temin edilir.

f)        Gezici öğretmen sınıfı, il/ilçe milli eğitim müdürlüğünce belirlenen bir anaokulu, anaokulu yok ise bünyesinde ana sınıfı olan bir eğitim kurumunun şubesi olarak tanımlanır.

 

 

Bizler Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’ın  dile getirdiği gezici öğretmen modelini uygulamaya koyduk. Bir ilk olan bu uygulamada Valimiz Sayın Ali Mantı’nın çok büyük destek ve katkılarını gördük, Milli  Eğitim Müdürlüğümüze tahsis edilen araçlarımızdan birini gezici öğretmen modeli için tahsis ettik.

Esnek programlama anlayışına göre bir yerleşim yerinde 3 saat ders işleyen öğretmenimiz araçla başka bir yerleşim yerine geçerek, 3 saat daha ders işleyip o günkü çalışma süresini doldurmaktadır. Bu şekilde bir öğretmen dört yerleşim yerine dönüşümlü olarak gitmektedir. İlimiz Merkeze bağlı Kartal Köyü, Balıklıçay Köyü, Balıklıçay Ünlüce Mezrası ve Sudüğünü Hanoçayır Mezralarında uygulamaya çalıştığımız model ile toplam onaltı(16) çocuğumuza ulaşmaya  çalışarak çok güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Bu modeli uygularken karşılaşacağımız  eksiklikleri  Bakanlığımıza da rapor edeceğiz.

                Amacımız 1. Sınıfa başlayan her çocuğumuzun en az bir yıl okul öncesi eğitimi almalarını sağlamaktır. Bu öğrencilerimizin tüm ihtiyaçları Milli Eğitim Bakanlığımız ve Valiliğimiz tarafından karşılanmaktadır. Yeni başlayan bu uygulamamızda çocuklarımızdaki heyecan görülmeye değer. Velilerimizin özellikle annelerin heyecanı ise bizi daha da heyecanlandırmaktadır. Bu çalışmaların uzun vadede İlimizin eğitimine ciddi katkılar sunacağına inanıyorum.” Dedi.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber