vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

İklim değişikliğinin nedeni Barajlar mı?

Geçtiğimiz yılarda Ocak ayında Bingöl’ün Haserek bölgesinde kar kalınlığı 2 metreye ulaşırken, bu yıl aynı bölgede kar kalınlığı 25 cm’ de kaldı. Akıllara ani iklim değişikliğine bölgede artan barajların mı sebep olduğu geldi.
Bu haber 2018-01-09 17:39:41 eklenmiş ve 746 kez görüntülenmiştir.

Takvimler Ocak ayını gösterirken, Bingöl’de hava durumu Mayıs, Haziran aylarını aratmıyor. Bingöl merkezine 4 Ocak tarihinde başlayan kar yağışı birkaç saat etkili oldu. 24 saat bile yerde kalmayan kar, yerini gece kuru soğuğa bırakırken gündüzleri ise bahardan kalma güneşe bıraktı. Bingöl’ün ikliminde ki ani değişikliğin nedeni bilinmezken, akıllara küresel ısınmanın yanı sıra, Bingöl’de artan sulama göletleri, özel ve HES barajları iklimi aniden değiştirebilir mi sorusu geldi.

Haserek kayak merkezinde geçtiğimiz yıl aynı tarihlerde kar kalınlığı 2 metreyi bulurken, bu yıl 25 cm’ de kaldı.

Bingöl’ün en yüksek noktalarından biri olan Haserek bölgesinde bulunan kayak merkezi, her yıl kayak severlerin uğrak mekânı olurken, bu yıl etkili olmayan kar yağışlarından dolayı Haserek kayak merkezi kayak severlerin yüzünü güldürecek şekilde hizmet vermeye başlamadı. Bingöl’de yapılması planlanan kayak şampiyonaları, şampiyonanın düzenleneceği Haserek kayak merkezi pistinde kar kalınlığının 25 cm olmasından dolayı iptal edildi. Bingöl’de yapılması planlanan kayak şampiyonalarının Erzurum’da yapılmasına karar verildi. Haserek kayak merkezi geçtiğimiz yıl Aralık ayında kapılarını açarken, bu yıl Ocak ayı ortalarına yaklaşmamıza rağmen tam kapasitede hizmet vermeye başlamadı. Geçtiğimiz yıl aynı tarihlerde kayak merkezi pistinde kar kalınlığı 2 metreye yaklaşırken bu yıl ise 25 cm’ de kaldı.

Bölgesel iklim değişikleri ile ilgili yapılan birçok araştırmada ani iklim değişikliklerine küresel ısınmanın yanı sıra bölgede faaliyete geçen, Açılımı ‘Hidroelektrik Santral’ olan HES barajları ve sulama göletlerinin etkileri gösteriliyor.

HES barajlarının, yapıldığı bölgelerde ılımanlaştırıcı bir etkiye sahip olduğu, nem oranının artmasına neden olarak kış aylarında kar yağışını azalttığı hatta bazı bölgelerde kar yağışının tamamen kesilmesine neden olduğu biliniyor.

HES barajlarının doğaya ve iklim üzerinde birçok olumsuz etkisinin gözler önüne serildiği araştırmalarda, artan ağaç kesimleri, metrelerce hatta bazı bölgelerde kilometrelerce akarsuların borularla suyun biriktirildiği yere doğru taşınmasının canlı popülasyonunu olumsuz yönde etkilemesi hatta yok edecek düzeye getirilmesi gösteriliyor. Yapılan araştırmalarda Bölgenin iklimi üzerinde ise olumsuz etkileri olduğu bilinen HES barajlarının, bölgede ılımanlaştırıcı bir etkiye sahip olduğu ve nem oranının artmasına neden olarak kış aylarında kar yağışlarını azalttığı hatta bazı bölgelerde kar yağışını tamamen kestiği açıklanıyor.

 

Bingöl’de Gülbahar Barajı, Özlüce Barajı ve Kığı Barajı Hidroelektrik Santralleri, Yukarı Kalehan ve Aşağı Kalehan Hidroelektrik Santralleri, Solhan Şimşirpınar, ılıcalar, Karlıova Kale, Göltepesi, Çaytepe, Yamaç, Genç/Selvi sulama göletleri bulunuyor. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber