vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Kanser taraması ücretsiz

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, Ocak ayı rahim ağzı farkındalık ayında rahim ağzı kanser taramalarının KETEM ve Aile Sağlık Merkezlerinde ücretsiz yapıldığını hatırlattı.
Bu haber 2018-01-23 20:12:27 eklenmiş ve 469 kez görüntülenmiştir.

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden, , Ocak ayı rahim ağzı farkındalık ayı münasebetiyle, kanser türünün belirtileri ve alınabilecek önlemler ile ilgili bilgi notu paylaşıldı. Müdürlükten yapılan paylaşımda kanser taramalarının KETEM ve Aile Sağlık Merkezlerinde ücretsiz yapıldığını hatırlatıldı. Bingöl İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; Rahim ağzı kanseri; dünyada kadınlarda meme kanseri ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sıklıkta görülürken, ülkemizde onuncu sıradadır. Rahim ağzı kanseri nedeni tamamen aydınlatılmış ve önlenebilen tek kanserdir.

Rahim ağzı kanseri için risk faktörleri:

ü  Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu

ü  Erken yaşta (16 yaştan önce) ilk cinsel ilişki

ü  Birden fazla cinsel partner varlığı

ü  Sigara içimi

ü  Beslenme alışkanlığı (meyve ve sebzeyi az tüketmek rahim ağzı kanseri riskini artırmaktadır)

ü  Yüksek doğurganlık sayısı

ü  Düşük sosyoekonomik düzey

ü  Özellikle 5 yıldan daha uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı

Rahim ağzı kanseri belirtileri:

HPV enfeksiyonlarının çoğunluğu, belirtilere veya hastalığa neden olmaz ve kendiliğinden düzelir. Bununla birlikte, belirli HPV tipleri (çoğunlukla 16 ve 18) ile devam eden enfeksiyon, kanser öncesi lezyonlara neden olabilir. Tedavi edilmezse, bu lezyonlar rahim ağzı kanserine ilerleyebilir, ancak bu ilerleme genellikle uzun yıllar almaktadır. Rahim ağzı kanserinin belirtileri, ancak kanser ileri bir aşamaya gelindiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Rahim ağzı kanserinde aşağıdaki belirtiler görülebilir:

ü  Düzensiz, menstrüasyon (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama

ü  Cinsel ilişki sırasında ağrı

ü  Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı

ü  Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı

ü  Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı

ü  Tek bir bacakta şişkinlik

ü  İdrar yaparken ağrı

Tanı:

Tarama ve erken teşhis ile tam tedavisi mümkün olan rahim ağzı kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Rahim ağzı kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının rahim ağzı kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir.

Bugün rahim ağzı kanserinin %99.9’una HPV (Human Papilloma Virus) enfeksiyonunun yol açtığı bilinmektedir. HPV’nin tespiti, erken dönemde rahim ağzındaki kanser öncülü değişikliklere işaret etmekte ve kanser teşhisini kolaylaştırmaktadır. Günümüzde HPV testleri rahim ağzı kanseri taramasında yer almaktadır. HPV testi rahim ağzı hücrelerde virüsün tespiti esasına dayanan bir testtir.

Ülkemizde ulusal kanser tarama standartlarına göre; 30-65 yaş grubundaki her kadın 5 yılda bir HPV testi ile taranmakta, pozitif çıkan olgular Pap smear ile tekrar değerlendirilmektedir.

Pap smear testi, dökülen rahim ağzı hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir testtir. HPV testi ve smear alınması son derece basit ve ağrısız işlemlerdir.

Tedavi:

Rahim ağzı kanserinde; cerrahi, ışın tedavisi (radyoterapi) ve ilaç tedavisi (kemoterapi) gibi farklı tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Korunma:

ü  Günümüzde HPV’nin en çok kanser yapan tiplerine karşı geliştirilen ve koruyuculuğu yüksek olan aşılar mevcuttur. Dünya Sağlık Örgütü, rahim ağzı kanserine karşı 9-13 yaşlarındaki kız çocuklara aşı yapılmasını önermektedir.

ü  30 yaşından itibaren tarama testlerini düzenli bir şekilde yaptırmak

ü  Güvenli cinsel ilişki konusunda eğitim

ü  Sigara kullanmamak

ü  Sebze ve meyvelerden zengin sağlıklı beslenmek

Rahim ağzı Kanser Neden Önemli?

ü  Rahim ağzı kanseri önlenebilen bir hastalıktır.

ü  Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde %100 tedavi edilebilir.

ü  Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir.

ü  Düzenli rahim ağzı kanseri taramadan geçen bir kadının, rahim ağzı kanserinden ölmeyeceği söylenebilir.

 

Ülkemizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Müdürlüğümüze bağlı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber