vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Tüketim, özgürlük olarak kabul ediliyor

'Modern Dünyada Özgürlük ve Sınırları' konulu seminer veren Burhan Taşkaya, tüketim anlayışının toplumda özgürlük olarak kabul edildiğini söyledi.
Bu haber 2018-01-28 16:11:49 eklenmiş ve 232 kez görüntülenmiştir.

Sunumuna özgürlük kavramının soyut bir kavram olduğunu ve spesifik bir tanımının olduğunu belirterek başlayan Taşkaya, biz Müslümanların da bir özgürlük kavramının olduğunu belirtti. Akabinde özgürlüğün literatür anlamını açıklayarak sunumuna devam eden Taşkaya, Kuran-i literatürde özgürlüğün tanımını dinleyicilere aktardı. Özgürlüğün Kuran’da “Hür” kavramı ile eşdeğer bir kavram olduğunu belirten Taşkaya, hürriyetin kazanılmasının toplum, eşya, toprak ve en son olarak tabiata olan esaretten kurtulup yalnızca Rabbine kulluk etmek olduğunu vurguladı.

Özgürlüğün tanımını yapmak özgürlük hakkında konuşulurken zaman dilimi, mekan ve vaka göz önünde olması gereken kriterler olduğunu belirten Taşkaya, Orta çağ Avrupasından, günümüz dünyasından ve İslam Devletlerinden örneklerle özgürlüğün tanımının zamana, mekana ve vakaya göre değişkenliğini açıkladı.

Hürriyet ve Özgürlüğün Zeminleri Nedir?

Batının özgürlük tanımının zeminini sekülerlik, bireysellik ve hazcılığın oluşturduğunu aktaran Taşkaya, batının şuanda yaşadığı toplumsal sorunlarla bu temel üç ögeden oluşan özgürlük anlayışının bedelini acı bir şekilde ödediğini belirtti. İslam’ın hürriyet tanımının zeminini oluşturan üç temel öğenin ise Vahiy, Ahlak ve Adalet olduğunu belirten Taşkaya, vahyin özgürlüğün nasıl kazanılmasını belirlediğini, bunun meşru sınırlarını çizip bir zemin oluşturduğunu ve bu zeminin sağladığı ahlak olgusu toplumsal yapının güçlenmesini ve toplumsal adaleti sağladığını belirtti.

İnsanların-Toplum İlişkisi

 

Geleneksel aile modelini tekrardan gözden geçirmek gerektiğini belirten Taşkaya, tekrardan Kuran-i bir aile modeline dönmemiz gerektiğini belirtti. Ardından akrabalık ilişkileri, komşuluk ilişkileri gibi insan-toplum ilişkilerini ilgilendiren meseleleri tekrardan irdelememiz gerektiğini belirten Taşkaya, dinleyecilere bu meselelerin Müslümanca nasıl olması gerektiğini açıkladı.  Özgürlük tartışmalarından biri olan “Beden” kavramını ve batının bu kavarama yüklediği anlamları dinleyicilere aktaran Taşkaya, sünetullah dışı bir beden kavramının hakim paradigma(batı) tarafından gündemimize sokulduğunun altını çizdi. Son olarak batılı paradigmanın özgürlük tanımını ‘tüketim’le bir arada kullanmasını, tüketim kültürünü toplumuza empoze etme çabasının bir parçası olduğunu belirten Taşkaya, tüketimin maalesef toplumumuzda özgürlük olarak kabul edilip eşyaya esir olma durumuna sebep olduğunu belirtti.Program soru cevap faslından sonra sona erdi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber