vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Üniversite Kıraat Merkezi açacak

Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi açılacak.
Bu haber 2018-02-15 16:22:14 eklenmiş ve 732 kez görüntülenmiştir.

Bingöl Üniversitesinde eğitim vermeye başlayan Kıraat İlmi, Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin resmi açılışı 21 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Resmi Gazetenin 24 Nisan 2017 tarih ve 30047 sayılı nüshasında yayınlanan yönetmelikle kurulan Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışınaReisü’lKurra Mustafa Demirkan Hoca, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Hamdi Arslan Hoca, TİYEMDER Onursal Başkanı Selahattin Yazıcı konuşmacı olarak katılacak.  Aynı gün Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezinde ve2016 yılı Dünya Kur’an okuma birincisiolan Eminönü Yeni Camii İmam Hatibi Ferruh Muştuer, Bıçakçı Alaattin Camii İmam Hatibi İsmail Kaya, Bafra Müftülüğü Din Görevlisi Cihan Kodal, KKTC Lefkoşa Hz. Ebubekir Camii İmam Hatibi Hakan Moral da okuyucu olarak katılacakları programımızda konuklara Kur’an ziyafeti sunacaklar.

Rektör Çapak, hedefimiz icazet verebilen bir kurum haline gelebilmektir.

Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışı ve Kıraat İlmi’nin önemini anlatan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Kıraat İlmi, Kur’an-ı Kerim’in okunuşu ile ilgili değişik rivayetlerin öğretildiği, derinlemesine bir Kur’an okuma ilmi de diyebileceğimiz bir bilim dalıdır. Kıraat İlmi, ilk olarak Yıldırım Bayezid döneminde Osmanlı’da öğretilmeye başlanmıştır. Bir takım inkıtalarla günümüze kadar da ulaşmıştır. Bu noktada yakın geçmişte Kıraat İlmi’nin Türkiye’de öğretilmesi ve gündemde kalması noktasında en etkin kişi şüphesiz Merhum Reisü’lKurra Abdurrahman Gürses Hoca Efendidir. Şu anda Türkiye’de Kıraat İlmini öğreten hocaların büyük çoğunluğu Gürses Hoca’nın talebeleri ya da talebelerinin talebeleridir. Üniversitemizdeki Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin de nihai hedefi kurralar yetiştirmek ve icazet verebilen bir kurum haline gelebilmektir” şeklinde konuştu.

Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin açılışına bütün Bingöl halkını da davet eden Prof. Dr. Çapak, “Bu bağlamda Kıraat İlmi, Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz ilk olarak 2017-2018 Öğretim Yılının Güz Yarıyılında 140 kayıtlı öğrencimize Kur’an-ı Kerim okumaya giriş ve tecvit bilgisi dersleri vermiştir. Bahar yarıyılında ise Üniversitemizinİl Müftülüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzaladığı protokoller çerçevesinde hizmet içi eğitim verilecek. Bu kapsamda Bingöl ilindeki Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki İmam Hatip Liselerinde bulunan meslek derslerinin öğretmenleriile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerine hizmet içi eğitim programları planlandı. Yine bu protokoller çerçevesinde Bingöl İl Müftülüğü bünyesinde çalışan imam hatip ve müezzin kayyımlara yönelik hizmet içi eğitim programları da planlandık” dedi.

 “Alanını kendisi iyi bilmeyen bir öğretmenin öğrencilerine ve alana hâkim olmayan bir din görevlisinin topluma ve cemaatine tam anlamıyla verimli olması beklenemez”

Prof. Dr. Çapak, şöyle devam etti: “Bütün bu faaliyetleri bir program dâhilinde özellikle uygulamalı olarak ayrıca her türlü teknik imkânlarla donatılmış dersliklerimizde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Kıraat İlmi, Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezimizde bu eğitimleri, işinin uzmanı, kıraat ilmine hakim, kıraat ve tashih-i huruf eğitimi almış öğretim görevlilerimizle yapmayı planlıyoruz. Merkezimizin öncelikle Bingöl ili için sonrasında da tüm bölge için bir imkan ve fırsat olduğunu düşünüyorum. Merkezimiz başta Bingöl olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olsun.”  Eğitime başlanan merkezde, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde ileri düzeyde Kur'an-ı Kerim’i usulüne uygun okuma, ezan, sela ve aşir gibi cami okumalarına yönelik eğitimi verilecek. Farklı ülkelerden âlimlerin de ders vereceği merkezin ileride enstitüye dönüştürülmesi planlanıyor. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber