Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

SÜTAŞ 1 TRİLYON GETİRECEK

Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ entegre tesisleri ile birlikte Bingöl’e yapılacak yatırım tutarının 1 trilyon, eski parayla 1 katrilyon’u aşacağını söyledi.
Bu haber 2018-04-15 14:04:28 eklenmiş ve 341 kez görüntülenmiştir.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ’ın Bingöl’de yapacağı yatırımın görünürde ki maliyetinin 700 milyon olduğunu söyledi. SÜTAŞ’la birlikte Bingöl’e yapılacak yatırımların 1 trilyon, eski parayla 1 katrilyon’u aşacağını söyleyen Yılmaz, yatırımın 10 bin aileye doğrudan fayda sağlayacağını söyledi.

Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ’ın tekrardan Bingöl’de yatırım yapma sürecini anlattı.

SÜTAŞ yatırımının gerçekleşmesi için yerelde hiçbir sıkıntı kalmadığını ve SÜTAŞ’ın Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi ile finanse edilecek olmasının sevindirici olduğunu söyleyen Cevdet Yılmaz, ilk etapta bin kişinin çalışacağı entegre tesisin SÜTAŞ’ın Türkiye genelinde ki diğer tesislerden teknolojik olarak farklı olacağını söyledi. SÜTAŞ’ın Yerli embriyo üretimi ve benzeri konularda daha çok yerli kaynaklarla çalışılacağını açıklayan Yılmaz, SÜTAŞ’ın 9 bin 200 kişiden sözleşmeli olarak süt ve yem alacağını vurguladı. Bingöl’de yapılacak olan SÜTAŞ yatırımının Bölge’de olmadığını ve bu açıdan şanslı olunduğunu söyleyen Yılmaz, Bingöl’de yatırım yapmaktan vazgeçen SÜTAŞ’ın Bingöl’de tekrardan yatırım kararı almasının detaylarını anlattı. Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ’ın İzmir Tire’de ki açılışında Cumhurbaşkanından SÜTAŞ Bingöl’de de yatırım yapması için SÜTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’dan söz almasını istediğini söyledi. Tire’de Cumhurbaşkanının yaptığı konuşma esnasında Muharrem Yılmaz’dan söz almasını hatırlatan Yılmaz, sürecin bu şekilde hızlandığını ve Muharrem Yılmaz’ın da sonra ki süreçte Bingöl’de AK Partinin yaptığı olağan kongreye katıldığını hatırlattı. Cevdet Yılmaz, SÜTAŞ yatırımı sonrası Bingöl’ün göç alan bir il olacağını söyledi.

Ekonomik büyüme, İstihdam dostu bir büyüme oldu.

Yerel ve ulusal basın mensupları ile bir araya geldiği toplantıda, Türkiye’nin ekonomik büyüme oranına dikkat çeken Cevdet Yılmaz, G20’ye üye ülkelerden en fazla büyüme gösteren ülkenin Türkiye olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin büyümesinin istihdam dostu bir büyüme olduğunu söyledi. Cevdet Yılmaz, istihdamda Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde artış yaşandığını ve bu durumun bölgesel farklılıkları kapan bir durum olduğunu söyledi. Yüzde 80 özel sektör yatırımıyla 1 milyonu aşacak bir istihdam hedeflerinin olduğunu söyleyen Cevdet Yılmaz, yüzde 5,5’lik bir büyüme oranı hedeflediklerini söyledi.

"Geçen yılın büyümesinde ve istihdam artışında özellikle Güneydoğu’nun ciddi bir payı oldu"

Büyüme sadece iş talepten ve tüketimden kaynaklanan bir büyüme olmadığını ifade eden Yılmaz, "Dış talebin ve yatırımlarında bu büyümede ciddi bir rolü ve payı oldu. Bu da ayrıca sevindirici. Yine bu büyümenin bir özelliği istihdam dostu bir büyüme olmasıdır.  Geçen yıl 1 milyona yakın yıl genelinde baktığımız zaman istihdam üretti bu büyümemiz.  Bu yılın ocak ayından, geçen yılın Oc++ak ayına baktığınız zaman 1 milyon 619 bin ek istihdam üretildi bu büyümeyle. Bunlar, hep önemli unsurlar, istihdam dostu bir büyüme, kapsayıcı bir büyüme olduğunu gösteriyor bu rakamlar. Geçen yılın büyümesinde ve istihdam artışında özellikle Güneydoğu’nun ciddi bir payı oldu.  Geçen yılki İstihdam artışının yüzde 14’ü tek başına Güneydoğu’dan kaynaklandı. Güneydoğu’da 140 binin üzerinde yeni iş imkanı ve istihdam imkanı oluştu. Bu da bölgelerarası dengesizliğin azaltılması anlamında geçen yılın olumlu bir yıl olduğunu gösteriyor." dedi. 

"Dünya büyümesi geçen yıl yüzde 3,7 iken b u yıl için 3,9 gibi bir büyüme bekleniyor"

Yılmaz şunları söyledi: "Öncü göstergeler olan ihracat artışı, istihdam artışı, sanayideki ciro, kapasite kullanımı ve üretim bütün bunlara baktığınız zaman, 2018 yılının ilk çeyreğinde yine büyümemizin devam ettiğini görüyoruz son derece sevindiricidir. Büyüme ile birlikte ihracatımızın yine artış sağladığını görüyoruz. Dış dünyada da şu anda küresel kriz sonrası daha olumlu atmosfer var. Dünya büyümesi geçen yıl yüzde 3,7’ye ulaştı bu geçmişte küresel kriz sonrasında daha da aşağılara inmişti.  Bu yıl için 3.9 gibi dünyada bir büyüme bekleniyor. Yine dünya ticaretinde artış var.  Özellikle Avrupa Birliği’nin yüzde 2 ve 2,5 büyümeye başlaması bizim için olumlu bir haber, uzun bir süre Avrupa yüze 0 ile yüzde 1 arasında gelip gidiyordu yani yüzde 1 bile büyüyemedi.  Ama son iki yıldır yüzde 2 ve 2,5 gibi bir seviyeye geldi. Avrupa’da bizim temel ihraç pazarımız malum. Avrupa’daki bu nispi iyileşme Türkiye ekonomisi içinde olumlu bir durum. Özellikle, ihracatımız açısından."

"Yılsonu itibariyle 170 milyar doların bulmasını bekliyoruz ihracatımızın"

Geçen yılın ihracatının 157 milyar doları açtığını dile getiren Yılmaz, "Bugünden 12 ay geriye doğru gittiğinizde 160 milyar dolar dolara açmış durumdayız. Yılsonu itibariyle 170 milyar dolara bulmasını bekliyoruz ihracatımızın. Yatırımlarımız yine gayet iyi gidiyor. Geçen yıl Türkiye’nin toplam yatırımı 900 milyar TL’yi açtı, kamu artı özel. Milli gelirimiz, gayri safi yurtiçi hâsılamız; 3,1 trilyon TL’yi buldu geçen yıl, bunun içindeki yatırımlarımız 900 milyar TL’yi açtı. Bu yıl, 2018 yılında bu yatırım sürecinin devam etmesini bekliyoruz. İnşallah 1 trilyon TL’yi aşan yatırım göreceğiz. Kamu artı özel ağırlıklı olarak da tabii ki özel sektör. Yüzde 80’den fazlası bu yatırımların, özel sektör yatırımlarıdır. Türkiye özel sektör odaklı yatırım yapan ve ihracat yapan büyüyen bir ülke. İstihdamda 2018 yılında 1 milyonu aşan bir istihdam bekliyoruz.  Büyüme hızı olaraktan 2018’de yüzde 5,5 buçuk bir büyüme hedefimiz var. İnşallah ekonomimiz büyümeye ve istihdam üretmeye, ihracat üretmeye devam edecek." diye konuştu.

"Nükleer santralimiz ve gerek büyük projelerin özünde cari açığı azaltmak var"

Bütçe açığı, Türkiye’de oldukça düşük seviyelerde olduğunu anımsatan Yılmaz, şunları söyledi:

"Bütçe açığımızın milli gelire oranı yüzde 1,5 civarında geçen yıl itibariyle söylüyorum. Bütçe açığımız gerçekten son derece olumlu bir noktada. Bizim için en temel mesele, cari açığı aşağıya çekmek, bu açıdan da geçmiş günlerde 2 büyük paket ilan edildi. Bir tanesi nükleer santralimiz Ak Kuyu Nükleer Santrali. Tek başına bu proje 22 milyar dolar civarında yatırım bedeline sahip.  Diğer taraftan 135 milyar TL’lik büyük projeler, süper proje diye de isimlendirilir. Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde bir paket ilan etti. 19 firmanın,  23 projesini içeren büyük yatırım teşviklerini ilan edildi.  Nükleer santralimiz ve gerek büyük projelerin özünde,  cari açığı azaltmak var. Dolayısıyla bizim cari açığımızı azaltıcı etki yapacak projelerdir."

ETİKETLER : SÜTAŞ 1 TRİLYON GETİRECEK Sondakika sondakikabingöl bingölhaberleri haberler bingöl doğuanadoluhaber yerelgazeteler bingölünsesigazetesi bingölbasın
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber