vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

“Başlamadan ‘Bitireceğiz’ Diyorlar”

DBP Belediye Meclisi Grup Sözcüsü ve Parti Yöneticisi Aydın Bürçün, Bingöl’ün bazı sorunları hakkında konuştu. Bürçün, “1’nci etap kentsel dönüşümdeki hatalar devam edecek, 2’nci etaba da sarkacak gibi görünüyor. Dönüşüm ile ilgili ortada hiç bir şey yok. 1 yıla yakındır ortada ne proje ne taslak, hiçbir şey yok. Sessizliği bir nevi itiraf ettiler. Dönüşüm için yine 30 milyon lira talep ettiklerinde, çeşitli giderleri öne sürdüler. Peki, ‘ne aşamada’ dedik, ‘Allah’ın izni ile bitireceğiz’ diyorlar. Halka ne söyleyelim diyoruz, ‘Allah’ın izniyle bitireceğiz’ diyorlar. Ama başlamadan ‘bitireceğiz’ diyorlar” dedi.
Bu haber 2018-05-01 17:11:51 eklenmiş ve 646 kez görüntülenmiştir.

 

Demorkatik Bölgeler Partisi (DBP) Belediye Meclis Üyesi ve Parti Yöneticisi Aydın Bürçün, Bingöl’ün bazı sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundu. En önemli sorun olarak 2’nci etap kentsel dönüşüm çalışmalarında herhangi bir adımın atılmadığını belirten Bürçün, projenin başlamadan bitirileceği söylemlerinin uygun olmadığını, projenin başlasa bile inşaat sezonunda bitirilemeyip çalışmaların sonraki yıla sarkacağını savundu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM, MUAMMAYA DÖNÜŞTÜ”

2’nci etap kentsel dönüşümün sadece taslak üzerinde olduğunu belirten Bürçün, “Kentsel dönüşüm, bir muammaya dönüştü. Verdiğimiz sorulara net cevap yok. Ne ihale aşamasında ne de sözleşme var. Sadece taslak üzerinde bir çalışmadır, tamamen halk oyalanıyor. 8 ada şeklinde ihale yapacaklarını söylediler. Alan firmaların güvenlik soruşturmaları, şantiye kurma süreleri derken, kazının inşaat sezonuna yetişmeyeceğini düşünüyoruz. Takvim belli değil, süreç inşaat sezonunun dışında kalacak. Şu an EKAP’a düşen hiçbir şey yok. Hak sahipleri ile yaptıkları sözleşme var ancak bu durumda hak sahibi yetkisini belediyeye devretmiş olarak görünüyor. Belediyenin borçlu durumda olması ya da el değiştirmesi durumunda, alacakları karşısında hak sahiplerinin mallarını belediyenin olası borcuna karşılık haciz bile koyabilirler. Haciz koyan firma inşaatı bile durdurabilir. Haklar komple belediyede. Hak sahiplerinin 36 ay kira sözleşmesi yapıldı. Geriye dönük ödemeye başlayacaklarını söylediler. Kira gelirlerini ödediklerini söylediler. Ancak malını satmak isteyenlere herhangi bir ödeme yapılmadı. Geçen sorduğumuzda 1 aya kadar ödeyeceklerini söylemişlerdi. 1 ay geçtikten sonra tekrar sorduğumuzda, yine 1 ay sonra ödeyeceklerini söylediler. Ha bire öteliyorlar. Eylülden bu yana, 6 aylık ödeme yapıldığını biliyoruz. Kira ödemelerinde sadece 36 ay sözleşme yapıldı” dedi.

“BAŞLAMADAN BİTİRECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR”

“1’nci etap kentsel dönüşümdeki hatalar devam edecek, 2’nci etaba da sarkacak gibi görünüyor. Dönüşüm ile ilgili ortada hiç bir şey yok. 1 yıla yakındır ortada ne proje ne taslak, hiçbir şey yok. Sessizliği bir nevi itiraf ettiler. Dönüşüm için yine 30 milyon lira talep ettiklerinde, çeşitli giderleri öne sürdüler. Peki, ‘ne aşamada’ dedik, ‘Allah’ın izni ile bitireceğiz’ diyorlar. Halka ne söyleyelim diyoruz, ‘Allah’ın izniyle bitireceğiz’ diyorlar. Ama başlamadan ‘bitireceğiz’ diyorlar. “

“DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINI SORACAĞIZ”

Gündemdeki doğalgaz çalışmaları konusunun, önümüzdeki meclis toplantısında gündeme getirileceğini ifade eden Bürçün, “Önümüzdeki meclis toplantısında gündeme gelecek. Doğalgaz çalışmalarında ne olduğunu gündeme getireceğiz. Geçen sen kültür mahallesindeki çalışmalarda kontrol komisyonundaydım. İncelediğimizde, alan firma bu kazından sonra asfalt yapmıştı ve çökmüştü. Bunu denetim komisyonunda belirttik. Bunların hesabını kim verecek diye belittik. Denetimler raporlarda kalınca, herhangi bir yaptırım da uygulanmadı. Çeltik tarlası gibi her gün hafriyat dökülüyor. Doğalgaz geç kalınmış ve güzel bir hizmettir. Doğalgaz firması çevre bazı illerle koordineli grup olarak çalışıyordu, hatta şantiyeyi ilk bu iller yerine Bingöl’e kurmuştu. Ancak Başkan’ın afra ve tafralarından sonra şantiyeyi başka yere taşıdı. Belediye zorluk çıkarma peşinde. Belediyenin kendi görevlendirmesi gereken kontrol grubunun olması gerekiyor. Bu grup olsaydı, hafriyatın dökülmesine izin vermezdi, gelen malzeme uygun değilse yapılmasına izin vermezdi. Ancak Başkan duyup durdurmuş. Net cevap vermek zorundalar, bunu da meclis toplantısında almayı düşünüyoruz” diye konuştu.

“KONTROL MEKANİZMASININ OLMASI GEREKİYOR”

Bürçün, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Belediye’nin yaptığı ihalelerde mutlaka bir kontrol mekanizmasının olması gerekiyor. Abdullah Bazencir köprüsü, 2 sefer yapıldı. Burada yüklenici firmada suç yok, suç Belediye’nin. Kendi kontrol mekanizması olursa, böyle sıkıntı olmaz. İnşaatlarda yapı denetim mekanizmaları var, Belediye’de de böyle bir mekanizma olursa, sıkıntı kalmaz. Bu toz toprak içerisinde durdurulan çalışmalar, esnafa da zarar veriyor. Yol sulama konusunda ise Belediye kendine bunu görev görmüyor, insanlarımız da pek ses çıkarmıyor.”

“BELEDİYE TİCARETİ DEĞİL, HİZMETİ DÜŞÜNMELİ. GEREKİRSE ZARAR EDECEK. BELEDİYE OTOBÜSÜ ALINMADI”

Halk otobüslerinin sayısının arttırılması yerine Belediye’nin kendine ait otobüslerinin alınması kararlarının meclis toplantılarında reddedildiğini belirten Bürçün, “Halk otobüsü alma konusunda kendileri gündeme getirmişlerdi. 10 adet daha alınması konusunu biz reddettik. Halk otobüsü alınacağına, belediye otobüsü alınmasını önerdik. Ancak, bazı AKP meclis grubu üyeleriyle de aldığımız karar sonucu bunu reddettik. Şehir dar, bu trafiği sakinleştirmek yerine kenti terminal haline getirmeye çalışıyorlar. Halkın nefes alacağı alan kalmadı. Kaldırımlar, caddeler, hiçbir alan yok. ‘Belediye otobüsü alırsak, Belediye zarar eder’ dediler. Belediye halka hizmet noktasında yeri gelir, zarar da eder. Belediye ticari olarak düşünemez, halk için çalışır. Ticarethane değil, gerekirse zarar da edeceksin” diye konuştu.

“MUHATTAP BULAMIYORUZ”

Bürçün, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“5’nci yıla giriyoruz, Belediye Başkanı toplansanız 5 sefer meclis toplantılarına başkanlık yapmamış. Biz de meclis toplantılarında ciddi muhatap bulamıyoruz ki, sorularımızı soralım. Belediye başkanı seçilmişsen, çabası emeği Bingöl halkına yönelik olmalı. Ancak kendi parti çalışmalarını sürdürüyorsa, Bingöl halkının suçu ne? Parti çalışmalarını yürütmek en doğal görevi ancak vatandaşın suçu ne ? Yurtdışına çıkmak istiyorsa çıksın, ama halk bu yetkiyi veriyorsa hyizmet gerek. Halk yetkiyi sadece parti çalışmalarını yürütmesi için vermedi. Paris’te Bingöl’ü anlatıyor, Paris’e Bingöl’ün nesini anlatacaksın? Yurtdışında Bingöl Belediyesi’nin 5-6 dilde hizmet verdiğini söyledi. Biz önerge vermiştik, önergelerimiz gündeme alınmadan reddedildi. Bingöl’de bir çok dil ve lehçe var. Doğuda birçok ilde tabelalarda dil ve lehçelerde kelimeler var. Belediye’de bir birim oluşturup kendi anadillerinde hizmet almaları sağlanabilirdi. Hem önergemiz reddedildi, hem de yeri gelince çok dil ve lehçede hizmet veriyoruz diyorlar. Önergemiz gündeme alınsaydı, Belediye’deki altyapı eksikliğinden dolayı bu talebiniz henüz uygun değil denilip reddedilseydi, anlardık. Ancak gündeme bile alınmadı. AR-GE komisyonu, bizim önergemizle kuruldu. Bu komisyonda AKP’nin meclis üyeleri de var. Bu komisyonda güneş enerjisi ile elektrik üretimi kararı alındı. Biz aldığımız kararda Başkan’a yetki verdik, çünkü devletten destek almak için bir süre vardı. Yetiştirmek için yetki verdik, sonra bu proje unutuldu. Bu proje söylemde kaldı. Kent bilgi sistemini de gündeme getirdik. Coğrafi bölge sistemi kapsamlı olduğu için, kent bilgi sistemi ile ilgili bir çalışma yaptık. Bu ihale aşamasına geldikten sonra iptal edildi. Biz ilk meclis toplantımızda, Bigöl için iyi olan ne varsa katkı sunacağız demiştik. Sonra bir iki meclis toplantısı sonrasında Alay tepesinde asfalt dökümü açılışına beraber gittik. O süreçte biraz adımlarımız oldu, sonrasında ilişkileri kesildi. Siyasi nedenlerden dolayı kestiler.” (Haber: Mesut Budraç / Ahmet Boydaş)

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber