vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

‘‘KURAN’A FRANSIZ KALMIŞIZ’’

300 Fransız'ın Kuran’dan bazı ayetlerin çıkarılması yönündeki bildirisini değerlendiren Prof. Dr. Hakan Olgun: ‘‘Biz Kuran’a Fransızlardan çok Fransız kalmışız. Kuran’ın var olan bütün modern hukuk sistemlerine alternatif bir hukuk sistemi içerdiğini Müslümanlar olarak fark etmiyoruz.’’
Bu haber 2018-05-13 16:50:54 eklenmiş ve 194 kez görüntülenmiştir.

 

Fransa'da aralarında eski Cumhurbaşkanı Sarkozy ile eski Başbakan Valls'ın da yer aldığı 300 Fransız'ın Kuran-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılması yönündeki skandal bildirisine tepkiler büyüyerek devam ediyor.

Batılıların Kuran-ı Kerim aleyhinde dile getirdikleri birtakım hezeyanların ilk olmadığını ifade eden Bingöl Üniversite Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Hakan Olgun, “Tarih boyunca Kuran-ı Kerim’e ve Hazreti Peygamberin şahsına dönük, Batı dünyasında pek çok haksız, mesnetsiz, hezeyan içeren iftiralarla karşılaştık. Bu son olacağı anlamına gelmiyor, bunun arkası gelecek.” dedi.  

Olgun "Batı dünyasında İslam karşıtlığı olarak ortaya çıkan akımın temelinde İslam’ın iki değeri olan Hazreti Peygamberin şahsı ve Kuran-ı Kerim var." ifadelerini kullandı.

“O Kuran’ın yaşayan versiyonudur”

Diğer dinlerin geleneğinde "peygamber sünneti"nin söz konusu olmadığını ifade eden Olgun, “Kısmen belki Yahudilerde Hazreti Musa’nın sünnetinden bahsedilebilir. Ama bir Yahudi, bir Hristiyan, bir Budist, bir Hindu'da, kurucuları ya da peygamberleri olduğu kişi gibi davranma ve bundan sevap elde etme şeklinde kurumsal bir yapı söz konusu değil.  Bizim geniş bir hadis külliyatımız söz konusu.  Bizim için bir "Sünneti Seniyye" kavramı söz konusu ve buna göre davranıyoruz.  Kuran bize temel ahkâmı, ilkeyi belirtiyor. Cenab-ı Hakk, Hazreti Peygamberi (Sallallahu Aleyhi Vesellem) pek çok yerde böyle nitelendiriyor, Peygamber de kendisini böyle nitelendiriyor.  O, Kur’an’ın yaşayan versiyonu.  Kuran’ın hayata nasıl geçirileceğini biz Müslümanlara, insanlara bildiriyor.  Bu durum başka hiçbir dinin geleneğinde yok.” diye konuştu.

“Model alınmasının önünü engellemek gibi bir girişim söz konusu”

Kuran ve Hazreti Peygamberi hedef alan batı dünyasının amaçlarına değinen Olgun, “Hazreti Muhammed Aleyhisselatu Vesselam’ın şahsı ile ilgili olumsuz iftiralar, nitelemelerle insanların gözünde O’nun bu yüce değerinin zayıflatılması söz konusu. Böylece insan olarak Kur’an’ın nasıl yaşanacağının, model alınmasının önünü engellemek gibi bir girişim söz konusu. Hazreti Peygamber ile ilgili olumsuz bir proje.  Batı dünyasında bilerek, isteyerek yapılan, bilimsel verilere dayanmayan, ideolojik temele dayanan bir proje.”  İfadelerini kullandı.

“Kuran dünya ve ahiret huzurunun kaynağıdır”

Kuran’ın birçok açıdan ele alınması gerektiğini ifade eden Olgun, “Kuran’da ekonomi ayetleri vardır.  Kuran’da miras hukuku vardır.  Kuran’da medeni hukuk vardır. Kuran’da eğitim sistemi vardır. Kuran’da zekâtın nasıl dağıtılacağı, savaş hükümleri, barış hükümleri vardır. Kuran aynı zamanda medeni hukuk dediğimiz, ukubat dediğimiz, dünyevi yaşam, aile hayatından, evlenmeden, boşanmadan, devletin kimler tarafından idare edileceği ve hangi meziyete sahip olması gerektiği, adalet ilkesi üzerine inşa edilmesi gerektiği, şurayı temel alması gerektiğine ilişkin pek çok hususta politika anlamında Kuran’ın önermiş olduğu insanlara pek çok doktrin söz konusudur. Bu doktrinlerin pek çoğu tabi ki batı düşünce sistemi açısından tedirginlik oluşturan söylemlerdir.” dedi.

“İslam dini hayatın her alanına hitap ediyor”

İslam dini dışındaki dinlerin kapsayıcılığının olmadığını, kutsal metinlerinin genellikle öte dünyaya yönelik hitaplarda bulunduğunu dile getiren Olgun, “Hıristiyanların şu anda elinde tuttukları tahrif edilmiş İncil’de bir ahkam söz konusu değil, medeni hukuk söz konusu değil, kamu hukuku söz konusu değil, ceza hukuku söz konusu değil.  Politikada aşırı itaati empoze eden pasifist bir politika anlayışı söz konusudur. Sevgi, barış kardeşlik gibi tabanı olmayan ve uygulaması zor olan bir takım ahlaki telkinler ileri süren tahrif edilmiş bir Hıristiyan kitabıdır.” diye konuştu.

“Kuran’daki hukuk, modern çağda insanlığın temel sorunlarına cevap üretebilecek hukuk nosyonu içermektedir”

Olgun, "Kuran-ı Kerim’in sadece ahirete yönelik değil, bu dünyaya dönük de nasıl yaşayacağımızı, nasıl kazanacağımızı, nasıl yargılanacağımızı, nasıl sosyal hayatımızı düzenleyeceğimizi, nasıl evleneceğimizi ve nasıl boş olacağımızı belirleyen bir hükümler silsilesine sahip olduğu için Kuran’da ki doktrinler, alternatif seküler doktrinlere karşı bir küresel güç olarak, hala varlığını korumaktadır. Yani Kur’an’daki hukuk, modern çağda insanlığın temel sorunlarına cevap üretebilecek hukuk nosyonu içermektedir. Dolayısıyla, Kur’an’ın iftiraya uğraması,  değerinin azaltılması,  zayıflatılması gibi sebeplerin altında yatan hep bu gerçeklerdir.” ifadelerini kullandı.

“Kur’an'ın modern hukuk sistemlerine alternatif bir hukuk sistemi içerdiğini fark etmiyoruz”

Olgun, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şunu üzülerek görüyoruz ki, Fransızlar bile bu işi çözmüş, Kuran’ın böylesi potansiyel bir gücü olduğunu fark etmiş. Biz Kuran’a Fransızlardan çok Fransız kalmışız. Kuran’ın günümüzde var olan bütün modern hukuk sistemlerine alternatif bir hukuk sistemi içerdiğini Müslümanlar olarak fark etmiyoruz. Temennimiz Allah (celle celaluhu), Kuran-ı, Müslümanlara sadece mezar başında değil, sadece mevlid alanına serpilmiş aşırlarda değil, aynı zamanda dünyevi yaşamda da bütün yaşam kodlarının altındaki güçlü doktrinler olarak yer alan ayetlerinin de vesileyle, bir kez daha hissettirmiş olur.”

 

ETİKETLER : ‘‘KURAN’A FRANSIZ KALMIŞIZ’’ Sondakika sondakikabingöl sondakikahaberleri bingölhaberleri bingöl yerelbasın bingölbasın gaeteler türkiyegazeteleribingölünsesigazetesi erkenseçim
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber