Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

SELAHATTİN KAYA’NIN ADAY OLMASI İÇİN ÇALIŞTIM

Cevdet Yılmaz'ın Bakanlığı Bingöl’ün Lehine Kullanamadığını belirten Kazım Ataoğlu, Yusuf Coşkun’un aday olmamasına üzüldüğünü söyledi. Ataoğlu, ANAP ve AK Parti dönemlerinde Selahattin Kaya’nın Belediye Başkan adayı olması için çalıştığını söyledi.
Bu haber 2018-06-08 17:22:11 eklenmiş ve 1037 kez görüntülenmiştir.

 

Gazetemize yaptığı nezaket ziyaretinde İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Adayı Kazım Ataoğlu, 2002 yılında bağımsız aday olarak girdiği seçimlerde, Bingöl bürokrasisinin tepe noktasında olan ismin ‘‘ ney parsan yap seçimi kazanmayacaksın’’ dediğini belirterek, tüm engellemelere rağmen resmi sonuçlara göre 371 oyla kaybettiğini ve seçimin kazananın kendisi olduğunu söyledi. 2002 Genel seçimlerinde aldığı sonucu sorduğumuz Ataoğlu, ‘‘ 2002 seçimlerinde, AK Partinin kuruluş yılında seçimlere bağımsız girmiştim. Resmi rakamlarla 371 oyla kaybettim. Resmi olmayan rakamlarla ben seçimi kazanmıştım. Artık ifade etmek zorundayım ki o zaman devletin önemli bir yerinde çalışan kimse, bana şöyle bir ifade kullandı. Beni aradı, görüşebilir miyiz dedi. Makamına gittim ve bana, size önemli bir şey söyleyeceğim ama arkasını sormayın lütfen dedi. Sormam dedim. Siz kaç oy alırsanız alın, kazanmayacaksınız dedi. Tabii bu kadar açık ve net bir ifadeden sonra arkasını sormak icabet etmezdi fakat sonra kendisi söyledi. O zaman ki Bingöl bürokrasinin en tepe noktasında ki insanlar, maalesef dönemin valisi, makamında alay komutanı var, istihbaratı var, emniyet müdürü var herkesin olduğu bir ortamda yumruğunu masaya vurarak bu adam kazanmayacak.’’ Şeklinde konuştu.

Dönemin Valisinin baskısıyla seçimi kaybettiğini söyleyen Kazım Ataoğlu, ‘‘Ben öncesinde Anavatan İl Başkanıydım adı geçen şahsı dönemin Başbakan Yardımcısına bizzat götürdüm. Ben size yardımcı olacağım, Bingöl’e hizmet konusunda, üstüme düşeni yapacağım, beraberce güzel güzel çalışın dedi. Kısaca o dönem iktidara yanma çabasının ötesinde bir şey diyemem. 28 bin oy almıştı AK Parti, ben onun üçte biri olan rakamdan 371 oy eksik alarak, bağımsızlığı o şekilde kaybetmiştim. Aslında kazanmıştım, sandık hileleriyle ve o dönemin valisinin baskısıyla maalesef o dönem böyle bir sonuç çıkmıştı.’’ İfadelerini kullandı.

‘‘BİR TANE EKMEK Mİ ÇALMAK DAHA KÖTÜ, MİLLETİN İRADESİNİ DEĞİŞTİRMEK Mİ DAHA KÖTÜ.’’

‘‘Karnı acıkan bir kimse, fırından ekmek çalabilir ancak bu bile ahlaki değildir. Bir ekmek bile çalmak ahlaki değildir ne kadar aç olursa olsun. Ama bir insanın siyasi bir tercihini çalmak siyasi bir ahlaksızlıktır. Halk sizi yönetsin diye tercih ediyor siz sandıkta bir takım ayak oyunlarıyla buna mani oluyorsunuz. Şimdi ben soruyorum bir tane ekmek mi çalmak daha kötü, milletin iradesini değiştirmek mi daha kötü. Milletin iradesi değişti o seçimde.’’

‘‘TAYİP ERDOĞAN POSTERİ, TÜRK BAYRAĞI YOK DEDİLER. SON GÜN MİTİNG ALANINI DEĞİŞTİRDİLER’’

16 Nisan Referandumu öncesi kendi Genç ilçesinde yaptığı evet mitingi için AK Parti Bingöl İl Teşkilatından, Recep Tayip Erdoğan posterlerini ve Türk bayrağı istediğini söyleyen Ataoğlu, son gün miting alanının Genç ilçesi dışına alınarak değiştirildiğini, mitingine katılan üç kişinin işine son verildiğini söyledi. Ataoğlu, mitinge katılmamaları için koruculara mesajlar atıldığını, başta Cevdet Yılmaz olmak üzere birçok AK Partilinin o saatte toplantılar düzenlediğini söyledi. Ataoğlu, ‘‘ Ben burada miting yaparken platformu kendim yaptım. Yirmi, otuz bin insana hitap edebilecek ses düzenini kendim yaptım. Tayip Erdoğan’ın posterlerini bana yok dediler. O dönemin Bakanı, Yardımcısı, Milletvekili, İl Başkanı, İlçe Başkanı, Belediye Başkanlarının tamamı bizde Tayip Erdoğan’ın resmi yok dediler. Tayip Erdoğan’ın posterini ve Türk bayrağını Diyarbakır Belediyesinden getirttim. Evet bayraklarını verin, ben evet mitingi yapacağım dedim. Burada İl Teşkilatına, Genç’te ilçeye gittim telefon açtım, bizde bayrak yok dediler. Evet bayraklarını İstanbul Beykoz teşkilatından ve Gaziosmanpaşa teşkilatlarından iki ayrı yakadan iki ayrı otobüsle koydular, gönderdiler. Bayrakları İstanbul’dan getirttim, Tayip Erdoğan posterini Diyarbakır’dan getirttim, büyük bir Türk bayrağını Diyarbakır’dan getirttim. Yani bana bayrak bile vermediler. Ben evet mitingi yapmaya gelmişim. Eski milletvekiliyim, AK Parti eski milletvekiliyim. Bu yetmedi koruculara mesaj çekildi. Benim miting yapacağım gün, korucuların hepsinin görev yerlerinde olmasına dair mesajlar çekildi. Ben bunu o gün ki valiye söyledim, Vali bey dedi ki benim bundan haberim yok. Sizin bilginiz dışında böyle bir şey yapılamaz dedim. Haberim yok dedi. Şunu demişler, üç beş tane korucu gelebilir mitingine onu da yasaklayalım. Onlara da müsaade etmediler. Son günde benim miting yerimi değiştirdiler. Şehrin iki kilometre dışına gönderdiler bizi, çamurlu bir alanda dozerleri greyderlerle çalıştık. Orayı kurutmak istedik, kurutamadık. Genç’te Afa dediğimiz mahallede parke taşları olan bir yer vardı oraya taşıdık. Az vardı, çok vardı bunu söylemekle olmaz. Kim merak ediyorsa sosyal medyadan Kazım Ataoğlu diye girerse kaç kişi katılmış onu görebilir.’’ Dedi.

‘‘BUGÜN OLSA EVET MİTİNGİ YAPMAM’’

‘‘Hayır, şu bakımdan yapmam ben aslında öteden beri parlamenter sistemin Türkiye’nin ruhuna uygun bir sitem olduğuna inanan bir insanım. İki, denetlenemeyen bir Başkanlık sistemine karşıyım eğer siz bir sistemi denetleyemiyorsanız, demokrasi içerisinde böyle bir sistemden bahs edemezsiniz. Denetlenemeyecek bir sistem olmaması lazım.  Son kabul ettiğimiz referandumdan sonra hiç kimse bu sistemde Cumhurbaşkanlığının denetlenebilir bir noktada olduğu iddiasında bulunamaz. Parlamentonun duvarında şöyle bir yazı var, egemenlik Kayısız, şartsız milletindir diye parlamentoda duruyor. Ben milli iradenin parlamentoda tecelli ettiğine inan bir insanım. O gün niye geldim, ben bu partinin içerisindeydim biraz daha pasif kalabilirdim. Çok fazla öne çıkmadan bu süreci tamamlayabilirdim. Eğer iddia edildiği gibi o miting başarısız olsaydı, bunu o kadar konuşamazlardı, miting başarılı olduğu için onu karartmaya çalışıyorlar.’’

‘‘BENİM YAPTIĞIM MİTİNGE KATILAN ÜÇ KİŞİ GÖREVDEN ALINDI’’

16 Nisan referandumda kendi imkânlarıyla evet kampanyasına katkıda bulunmak için miting düzenlediğini söyleyen Ataoğlu, Cevdet Yılmaz ve AK Parti içerisinde yer alan diğer isimlerin Karlıova, Solhan gibi ilçelerde esnaf ziyaret yapmadıklarını söyledi. Ataoğlu, ‘‘Benim miting saatlerimde, her yetkili, AK Partinin her yetkilisi, Cevdet Yılmaz en başta olmak kaydıyla aynı saate denk getirilen toplantılar yapıldı. Muhtarları birileri çağırdı, oraya kimse gitmesin diye, benim mitingime çağrılan üç tane devlet memuru görevden alındı. Çalıştığı kurumun amiri görevden aldı. Yerelde Belediyede çalışan üç tane arkadaş görevden alındı. Sen neden evet mitingine gittin diye görevden alındılar. Ben iddia ediyorum, benim o mitingde tek başıma harcadığım parayı, bunların tamamı harcamadılar. Bunların tamamı sayı Cumhurbaşkanın eteklerine asılmış, onun gölgesi altında gidiyor. Evet mitinginde ben tek tek sordum. Karlıova’da esnaf gezmediler, hiçbir esnafı ziyaret etmediler. Gittiler 115 tane sandalyeden oluşan öğretmenevinin dördüncü katında bir kahvaltı yaptılar geri geldiler. Genç’te esnafa uğramadılar, Bingöl’de bir esnafı gezibte evet kampanyasına bir katkı sunmadılar hep gösteriş yaptılar.’’ Dedi.

‘‘CEVDET YILMAZ BAKANLIĞI BİNGÖL’ÜN LEHİNE KULLANAMADI’’

Cevdet Yılmaz’la girdiği ‘‘sen ne yaptın’’ polemiğinin artık gündeminde olmadığını belirten Ataoğlu, Cevdet Yılmaz’ın iyi bir insan olduğunu ancak Bakanlığı Bingöl’ün lehine kullanamadığını belirtti. Ataoğlu, ‘‘Küçücük bir yerde bir Bakanın farklı olarak bir şeyler yapması lazım. Üniversite burada varsa Muş’ta da var, Tunceli’de de var. Havaalanı burada varsa Hakkâri’de de var. Havaalanı çalışmaları daha Cevdet Bey, bürokraside çalışırken Haydar Baylaz döneminde ihale edildi. 2007-11 arasında bizim üçümüzün vekil olduğu dönemde yapıldı. Açılışında beraber bulunduk. Üniversiteyi ziyarete gittik, ziraat fakültesi bitti bitecek o dönem ki müteahhit dedi ki benim param yok, yapamıyorum, eksiğim var. Dedi ki üç milyona ihtiyacım var. O inşaatın arasında aradık. Abdüllatif Şener Maliye Bakanıydı, benim arkadaşım beraber Refah Partisinde çalışmışız, dedik ki bizim üç milyona ihtiyacımız var. Abdüllatif Şener’le ben konuştum. Ben yaptım demekle olmaz. Ben şunu soruyorum. Cevdet Yılmaz olmasaydı Havalını olamayacak mıydı? Olacaktı. Cevdet Yılmaz olmasaydı Üniversite olmayacak mıydı? Olacaktı. Cevdet Yılmaz Bakanlığı ilimizin lehine kullanamadı. Kendisinden beklenen faydayı ortaya koyamadı. ‘’ açıklamasında bulundu.

‘‘AK PARTİLİ SOLHAN BELEDİYESİ BAŞARILI AMA GENÇ VE BİNGÖL İÇİN AYNI ŞEYİ SÖYLEYEMEYECEĞİM’’

AK Partili Solhan Belediyesini, eski Solhan Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu ve mevcut Belediye Başkanı Hâkim Yıldızı başarılı bulduğunu söyleyen Kazım Ataoğlu, aynı şeyi Bingöl ve Genç Belediyeleri için söyleyemeyeceğin belitti. Ataoğlu, ‘‘ Başarılı olanlara, başarılı oldu diyen bir adamım. Solhan’da bundan önceki Belediye Başkanı Niyazi Çavuşoğlu başarılıydı. AK Partili değil mi kardeşim, mevcut Belediye Başkanı Hâkim Yıldız başarılı Solhan’da mitingde söyledim. Keşke Bingöl’de de bunu söyleyebilseydim, söyleyemiyorum. Keşke Genç’te de bunu söyleyebilseydim söyleyemiyorum. Solhan’da başarmış arkadaşlar. Belediye’yi, yerel yönetimi tek başına değerlendirmek doğru değil, yerel yönetimin Ankara boyutu var, Maliye boyutu var, proje boyutu var acaba Belediye Başkanını tek başına itham etmek istemiyorum. Acaba bu hiçbir şey mi göndermedi yukarıya, gönderdi de orda mı karşılık bulmadı onu bilmiyorum.  Eğer Belediye Başkanı bunu açıklarsa hepimiz öğreniriz, ben yaptım ettim, yeterli proje ve finansman desteğini görmedim mi diyor. Yoksa hiçbir şey yapmadım mı onu ben bilmiyorum. ‘’ dedi.

‘‘YUSUF COŞKUNUN ADAY OLMAMASINA ÜZÜLDÜM’’

Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun’un aday olmadığı için üzüldüğünü belirten Ataoğlu, yeni sistemde Coşkun’un mevcut makamını korumasını dilediğini söyledi. Ataoğlu, ‘‘ Yusuf Bey iyi bir insan Allah için, gayretli, koşan, koşturan, çok çaba gösteren. Ben şahsen Yusuf Beyin aday olmadığına üzüldüm. Neden üzüldüm? Samimi olarak söylüyorum hepimizden çok koşuyor. Keşke Yusuf Bey aday olsaydı, keşke Yusuf Bey kazanabilecek bir noktadan aday olsaydı ve parlamentoya gitseydi. Yeni sistemde Bakanlıklar ne olacak, Bakan Yardımcılıkları kalkacak mı? Ben arzu ediyorum yerini koruyabilirse sevinirim. Bingöl için iyi bir siyasetçiydi.’’ Şeklinde konuştu.

‘‘SELAHATTİN KAYA’NIN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMASI İÇİN MESUT YILMAZ’LA GÖRÜŞTÜM’’

Eski Belediye Başkanlarından Selahattin Kaya’nın ANAP’ dan  ve AK Parti’den Belediye Başkanı olması için çalışmalarda bulunduğunu söyleyen Ataoğlu, ama başarılı olamadım diyerek, ‘‘Selahattin Kaya’nın hem AK Parti’de hem de Anavatan Partisinde aday olması konusunda Belediye Başkanı, benim bir ara İl Başkanlığım vardı. Ben bunu Sayın Mesut Yılmaz ile de görüşmüştüm. Hem o zaman hem AK Parti döneminde Sayın Selahattin Kaya’nın aday olmasını ben çok arzu ettim.   Beceremedim ama arzu ettim. Selahattin Kaya Belediye Başkanı olarak kendisinin imkânları üzerinde birçok şeyi gerçekleştirdi. Selahattin Kaya’yı ziyarete gitmek istedim, bürosunun olduğu binayı yıkmışlar. Görüşmek için arayacağım.’’ İfadelerini kullandı.

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber