Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

‘‘Anayasayı Değiştiren Halk’’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Anayasayı halkın 16 Nisan Referandumunda verdiği yüzde 51’lik evet oyuyla değiştirdiğini söyledi. Yılmaz, ‘‘Esas anayasayı değiştiren güç halkın bizzat kendisidir.’’
Bu haber 2018-06-13 16:48:34 eklenmiş ve 557 kez görüntülenmiştir.

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bingöl’deki basın mensupları ile bir araya geldi. Anayasayı halkın 16 Nisan Referandumunda verdiği yüzde 51’lik evet oyuyla değiştirdiğini söyleyen Yılmaz, ‘‘Halkımız, İlk defa yeni yönetim sistemine göre bir cumhurbaşkanı ve bir meclis seçmiş olacak. Dolayısıyla sistem artık tam anlamıyla yürürlüğe girecek. 16 Nisan’da halkımız yeni yönetime onay verdi. Yüzde 50’nin üstünde bir çoğunlukla evet dedi ve anayasayı değiştirdi. Esas anayasayı değiştiren güç halkın bizzat kendisidir. Verdiği oylarla yeni sistemi arzu ettiğini ortaya koydu. Şimdi onun gerçekleşmesini göreceğiz. Bu süreçte bazı maddeler yürürlüğe girdi. Bu süreç geçiş süreci ve sona ermiş olacak. Tam anlamıyla yeni yönetim sistemi devreye girmiş olacak. Şuan ki sistem partili cumhurbaşkanı sistemi ama önümüzdeki sistem cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Artık başbakanın olmadığı, bugün ki anlamda bir takım yapıların olmadığı yeni bir sisteme geçiyoruz. Kuvvetler ayrılığı geliyor, artık hükümet meclise kanun taslağı gönderme imkanını kaybediyor. Bir tek bütçe kanun teklifinde buluna bilecek. Orada da son sözü meclis söyleyecek elbette” dedi. 

MUHALEFET PARTİLERİNİN YENİ SİSTEM ELEŞTİRİLERİNE CEVAP

Yeni sistem ile ilgili muhalefet partilerinin eleştirilerine cevap veren Cevdet Yılmaz, muhalefet partilerinin yeni bir anayasa yapmaları gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Muhalefet partileri bu sistemi nasıl yönetecekler bilmiyorum, hasbel kader diyelim vatandaşlarımız onlara bu çoğunluğu verdiğinde inanmadıkları bir sistemde ülkeyi yönetmek gibi bir açmazla karşı karşıyalar. Bunu değiştirecek güçleri de yok çünkü bu bir anayasa değişikliği. Eski sisteme geri dönmek istiyorlar yeni bir anayasa yapmaları lazım. Meclis çoğunluğu buna yetmez. Dolayısıyla şuanda çok tutarsız bir yaklaşım içindeler. Bir taraftan halkın iradesini tanımıyorlar, halk burada onay verdi bu sisteme hala bu sistemi içlerine sindirememiş durumdalar. Bir taraftan da olmayacak bir vaatte bulunuyor halka. Gerçekçi olmayan ve halkın iradesini yok sayma çabası içindeler. Zaten birbirine benzemeyen birçok yapıyı bir araya getirmiş bir oluşum var. Tek amaçları sıkıntı, sorun oluşturmak. Yeni bir gelecek vizyonu ortaya koyamıyorlar.’’ İfadelerini kullandı.

Yılmaz, “Bazıları bu anayasa sürecinde işte meclis güçten düşecek, meclisi zayıflatıyorlar gibi laflar söylemişlerdi. Bunun böyle olmadığını herkes daha net bir şekilde görüyor. Meclis birçok açıdan güçleniyor. Vekil sayısı 550’den 600’e. Muhtemelen ortalama yaş düşecek ve kadın milletvekili sayısı artacak. Bu yönüyle de meclis güçleniyor. Bunların ötesinde kanun yapma tekeli artık meclisin. Hükümet kanun teklif edemeyecek, milletvekilleri bunu yapacak. Bu orta ve uzun vadede şunu doğuracak, milletvekilleri kanun yapma sürecinde daha fazla etkili olacaklar ve kanunlara kendi damgalarını vuracaklar. Milletvekilleri milleti temsil ettikleri için bu dolaylı olarak milletin kanun yapma sürecindeki gücünü arttırmış olacak” dedi.

ETİKETLER : ‘‘Anayasayı Değiştiren Halk’’
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber