Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Kurumlarda Ödenek Sıkıntısı

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bölge ve kurum müdürleri, ödenek sıkıntılarından dolayı bazı projelerin kısmi olarak yürütüleceğini söyledi.
Bu haber 2018-10-09 19:48:29 eklenmiş ve 646 kez görüntülenmiştir.

 

2018 yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Bingöl Valiliği konferans salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Kurumların yıl içinde yürüttükleri projeler ve ihale edilmesi planlanan işlerin sunumları yapıldı. Kurum ve bölge müdürlerinin yaptığı sunumlarda, tasarruf tedbirlerinden dolayı ödenek sıkıntıları çektikleri ve yürütülen işleri kısmi bir şekilde yürütüleceğini söylemeleri dikkat çekti. Vali Ali Mantı, kurum müdürlerine zorunlu olmadıkça kamu harcamalarında tasarruflu ve tedbirli davranılması uyarılarında bulundu.

Kamu harcamaları konularında açıklamalarda bulunan Vali Mantı, ‘‘Hangi kurum olursa olsun, hangi müdürlük olursa olsun onun başındaki adamlar elini vicdanına koysun. Bir şey gerçekten gerekli ve zaruri ise lütfen oraya imza atın. Gereksiz ve zaruri değilse atmayın.’’ Dedi.

Harcamalar konusunda öncelikler belirlenme diyen Vali Mantı, ‘‘Özel idarede çok ciddi cari işleri bile yapmada sıkıntı var. Zaman zaman bize söyleniyor fazla değil bir 50 bin lira, fazla değil bir 100 bin lira, fazla değil dediğin 50 bin, 100 bin lira üç tane beş tane bir araya geldiğinde 500 bin lira oluyor. Talep ve isteklerimizi vicdanımızda tarttıktan sonra isteyelim. Birinci derece zaruret varsa bazı şeylere teşebbüs edelim. Taleplerimizde öncelik sırasını çok iyi tespit etmemiz lazım. Vereceğin 50 bin, 100 bin lira gibi sokak ağzını bir kenara bırakarak önceliklerimizi belirleyelim.’’ Şeklinde konuştu.

 KAMU HARCAMALRINDA İNSANLAR CÖMERT

Teşvik ve hibe alınarak kurulan işletmelerle ilgili, levhalarından teşvik ve hibe alınarak yapıldığı yazılan ve aktif olmayan işletmeler için, ‘‘Oraya karar verenler acaba cebinden 5 bin lira verirler mi? kamunun parasına gelince insanlar son derece cömert.’’ Derken organize sanayi bölgesinde aktif olmayan işletmelerle ilgili örnek gösterdi. Vali Mantı,  ‘‘Organize sanayiye gittim orda bir tesis gördüm. Bilmem ne desteği ile yapılmıştır diyor, tesiste cam yok, pencere yok, terk edilmiş en kötü 500 bin harcanmış oraya kimin parası 80 milyonun parası. Oraya karar verenler acaba cebinden 5 bin lira verirler mi? kamunun parasına gelince insanlar son derece cömert. Bazı yerlere gidiyorum geliyorum ahır modunda bazı yerler var bom boş. Bir yerlerden destek alınmış yapılmış.’’ Dedi.

ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN UYARISI

Vali Ali Mantı, kurum müdürlerinin yapacakları kamu harcamaları ile ilgili vicdanlı davranmalarını isteyerek, ‘‘Hangi kurum olursa olsun, hangi müdürlük olursa olsun onun başındaki adamlar elini vicdanına koysun. Bir şey gerçekten gerekli ve zaruri ise lütfen oraya imza atın. Gereksiz ve zaruri değilse atmayın. Bizim ülkemizin kaynakları kıt. Emek ve alın terinden başka kaynağımız yok. Petrolümüz mü var, doğal gazımız mı var. Bizim tek sermayemiz çalışmak, alın teri başka bir şey yok. Kendi evimize, çocuğumuza, bütçemize gösterdiğimiz hassasiyeti ne olur devletin bütçesinde de gösterelim. Evimizde üç ekmek yerine iki ekmek alıyorsanız kamu kaynaklarında da o şekilde davranmalısınız. Dün insanlar şunu söylüyordu ben hala anlamadım da, ne kadar çok para harcamak, gerekmese bile artabileni göndermemek, ne kadar çok para harcayan o kadar kahramandı. Yerinde harcayan adam kahramandır.’’ İfadelerini kullandı.

“LÜZUMSUZ İŞLER İÇİN PARA İSTEMEYE GELEN ADAMI KOVARIM”

Konuşmasının sonunda, zaruriyet dışında para için makamına gelecek olanları uyaran Vali Mantı, “ Lüzumsuz işler için para istemeye gelen adamı kovarım. Lütfen herkes işine dikkat etsin. Herkesin bütçesinde az veya çok bir sıkıntı var. Bugünkü sıkıntımızın kaynağı belki de parayı doğru yere harcamamızdan kaynaklanıyor. Bundan sonra dikkat edelim.”ifadelerini kullandı.

Toplantı, yatırımcı kurum müdürlerinin il genelinde tamamlanan, yapımı devam eden ve yapılacak çalışmalara ilişkin sunumu ile sona erdi.

HABER: Yusuf TAŞ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber