Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Ezan Ruha Hitap Etmeli

Bingöl Üniversitesi Kıraat Merkezinde açıklamalarda bulunan, Rektör İbrahim Çapak, okunan ezanın ruha hitap etmesi gerektiğini söyledi.
Bu haber 2018-11-05 20:44:22 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.

 

Bingöl Üniversitesi Kıraat Merkezinde verilecek Tashih-i Huruf eğitiminin açılış programında konuşan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kıraat ilminin önemine vurgu yaptı. Ezanın ve Kur’an’ın güzel okunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çapak, “Ezan ve Kur’an okurken ruha hitap edebilmeli” dedi.

Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ile Bingöl İl Müftülüğü arasında müşterek faaliyetler yapılmasına yönelik daha önce yapılan işbirliği çerçevesinde verilmesi planlanan Tashih-i Huruf eğitimi başladı. Bingöl Üniversitesi Kıraat İlmi Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde düzenlenen eğitim için bir açılış programı tertip edildi. Altı ay sürecek ve 672 kredilik Tashih-i Huruf eğitimi alacak olan din görevlilerinin hazır bulunduğu programa Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Müftüsü Muharrem Genç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, kursiyerler ve davetliler katıldı.

AMAÇ BÖLGE GENELİNDE TASHİH-İ HURUF EĞİTİMİ VERMEK

Kursun açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, kursun temel amacının Bingöl yöresi başta olmak üzere bölge geneline Tashih-i Huruf eğitimi vermek olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Çapak, “Müftülüğümüz ile birlikte bu güzel ve gerekli eğitimin verilmesini hakikaten çok önemsiyoruz. Tashih-i Huruf kursu bu anlamda çok önemli. Bölgemizde medrese geleneği çok güçlü. Bu medrese geleneğini de yaşatmak istiyoruz. Hepimiz bölgemizde kıraatın geliştirilmesi gerektiğini biliyoruz. Ezanlarımızı okurken daha güzel, ruhumuza daha fazla hitap eden, bizi biraz daha etkileyen şekilde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu arada gençliğe de özellikle ağırlık vermemiz gerekiyor. Genç yaşta verilecek eğitimler daha kalıcı oluyor. En verimli çağ olan gençlik döneminde buradaki gençlerimize vereceğimiz eğitim, diğer gençlerimiz için de örnek olur.  Belli bir yaşa geldikten sonra siz de biliyorsunuz ki biraz daha zorlanıyoruz. Bu yüzden küçük yaştan itibaren bölgemizde kıraat eğitimine ağırlık verip çok daha güzel Kur'an ve ezan okuyanların sayısını arttırmalıyız.  Böylece gençliği de bu anlamda bilinçli hale getiririz diye düşünüyorum. Program benim açımdan hakikaten çok önemli.Üniversitemizde gerçekleşiyor olması ve müftülüğümüzle ortak yapıyor olmamız ayrıca önemli. Siz değerli kursiyerlerimizin de gönüllü olarak bu işe dahil olması da kursun faydalı olmasını sağlayacak. Eğitim sonrasında da bulunduğunuz ortamlarda Kur’an'ı en güzel şekilde okuyarak buranın temsilcisi olacaksınız. Ben kursun hayırlı olmasını diliyor ve hepinizi bu güzel eğitimi alacağınız için şimdiden kutluyorum. Sayın müftümüze de bu eğitime verdiği önemden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

Bingöl İl Müftüsü Muharrem Genç de sözlerine Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da kıraat ilmine dair geliştirilmesi gereken bazı yönlerin olduğunu ifade ederek başladı.  Kur’an’ı güzel okumak için bugün burada olan arkadaşlarımız, güzel bir ilim öğrenecekler. Meslek hayatlarında da rehber hocalarımızın teşvikiyle bu duruma getirdik. Bu çok önemli bir adımdır. Öngörümüz, hem kıraat merkezi hem de müftülüğümüz olarak çıtanın yükseldiğini görüp, bunu yaşamaktır. Arkadaşlarımız heyecanla bu işe girmek istediler. İnşallah sonucu da güzel olur” şeklinde konuştu.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber