Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Yılmaz: ‘‘Mezhepçiliğe Karşıyız’’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, 2011 Nobel Barış Ödülü sahibi Tawakkul Karman’ın düzenlediği "Yemen: Savaşın Tehditleri ve Barışın Fırsatları" Konferansı'nın açılışına katıldı.
Bu haber 2018-11-09 20:54:51 eklenmiş ve 1080 kez görüntülenmiştir.

 

Türkiye ve Yemen'in iki uzak ülke gibi görünse de aslında birbirine ortak tarihle ve kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğunu, iki ülke arasında derin kültürel ve toplumsal ilişkiler bulunduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin Yemen'le ilişkilerine çok büyük önem verdiğini, ülkedeki istikrarın ve refahın Türkiye için önemli olduğunu dile getirdi.

Yılmaz, Yemen'in son dört 4 yıldır zor dönemden geçtiğini, siyasi, güvenlik, ekonomik ve insani krizle mücadele ettiğini, ülkenin çatışmanın içinde olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin Yemen'deki siyasi geçiş sürecini, diyaloğu, uzlaşmayı ve meşruiyeti desteklediğini kaydetti. Mezhebi kimliklere saygı duyduklarını ancak mezhepçiliğe karşı olduklarını belirten Yılmaz, "Mezhepçiliğin yeni bir çatışma kaynağı olarak bu bölgede kullanılmasına kesinlikle karşıyız. Etnik çatışmaların ilaveten eklenmesi hepimiz için burayı bir cehenneme çevirir. Türkiye olarak görüşlerimizin arkasında olmaya devam edeceğiz. Yemen'in bağımsızlığının, egemenliğinin, toprak bütünlüğünün arkasında durmaya devam edeceğiz. Sözümüzün arkasındayız." diye konuştu.

Yemen halkı ve ülkesinin bu bölgesel rekabetlerden, dışarıdan, bölgesel güçlerden kaynaklanan sonuçlara katlanmaması gerektiğini ifade eden Yılmaz, Suriye ve Afganistan gibi bölgedeki çoğu ülkede görülen vekalet savaşlarının en kötü ve dış güçler için yapılan bir savaş olduğunu anlattı. Yılmaz, bu savaşların uzun zamandır devam ettiğini belirterek, "Yemen halkını kendi başına bırakın. Kendi çözümlerini bulsunlar ve barış içinde yaşasınlar." ifadelerini kullandı.

- "Yemen'deki tarafların sorunlarını çözebileceğine inanıyoruz"

BM Genel Sekterliğinin Yemen'le ilgili devam eden çabalarını desteklediklerini dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:

"Yemen'deki tarafların sorunlarını çözebileceğine inanıyoruz. Bu krizin çok aciliyetle ele alınması ve insani acıların son bulmasını diliyoruz. Körfez bölgesindeki güvenlik için bu çök önemli. Farklı gruplar yüzyıllar boyu birlikte yaşamış. Zor günlerin son bulacağına inanıyoruz. Biz bu dönemde Yemenli kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Yemen'deki olayın en acı kısmı insani kriz. Büyük bir felaketle karşı karşıya Yemen. Binlerce insan çatışmalar, kıtlık ve hastalıklar sonucunda hayatını kaybetti. Hepimiz bu konuyu ciddiyetle ele almalıyız. Kanunların da etiği vardır. Şu anda Yemen'de olanlara baktığımızda bunların medeniyetle, uluslararası insani yasalarla, hukukla hiç alakası yok. Bu katliamlara sesimizi çıkarmalıyız. Mağdurların yanında olmalıyız."

Cevdet Yılmaz, TİKA ve Türk Kızılayı'nın Yemen'de zor şartlara rağmen alanlarda varlığını sürdürdüğünü, sağlık ve eğitim konusunda destek sağladığını, sahada hastaneler açıldığını, uluslararası örgütlerin çabalarına yardımda bulunulduğunu kaydetti.

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber