Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

‘‘Şehirler ve Medeniyet’’ Semineri

Özgür-Der Bingöl Şubesi’nin 2018-2019 yılı seminerler dizisinin ikincisi gerçekleştirildi. “Şehirler ve Medeniyet” konulu seminerde Bingöl Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Yazıcı konuşmacı olarak katıldı.
Bu haber 2018-11-18 17:25:04 eklenmiş ve 602 kez görüntülenmiştir.

 

Her şeyin tersi ile kaim olduğunu belirterek sunumuna başlayan Yazıcı, “şehir” kavramının zıddının “kır” olduğunu söyledi. Kırın tamamen doğallıklardan oluştuğunu, bunun yanında medeniyetin insan eliyle var edildiğini vurguladı. Akabinde “insan” kavramını üzerinde duran Yazıcı, insanı; kendine soyut kavramlar üretebilen ve hayatını bu soyut kavramlar üzerinde inşa eden bir varlık olarak tanımladı. Bu bağlamda, insan eliyle oluşturulan medeniyetlerin bu soyut kavramlar üzerine dizayn edildiğini söyleyen Yazıcı, oluşturulan medeniyetlerin soyut değerlere göre farklılaştığını belirtti.

 İnsanoğlunun ilişki biçimlerini irdeleyerek sunumuna devam eden Yazıcı, bu ilişkileri iki bölüme ayırdı. Birincisi; insanın insan ile olan ilişkisini içinde barındıran yatay ilişki biçimi, ikincisi ise insanın yaratıcıyla olan dikey ilişki biçimi şeklide tanımladı. Çağdaş batı medeniyetlerinin tamamen yatay formasyonla oluştuğunu belirten Yazıcı, İslam medeniyetlerinin hem yatay hem de dikey formasyonlarla oluştuğunun altını çizdi. İslam’ı iki kanatlı bir kuşa benzeten Yazıcı, bir kanadının bu dünyayı diğer kanadının ise ahireti teşkil ettiğini, bunun için hem yatay hem de dikey ilişkiler ile İslam medeniyeti var edilebileceğini vurguladı.

DAVUTOĞLU’NDAN ALINTI: ŞEHİRLER ÜÇE AYRILIR

Akabinde Ahmet Davutoğlu’ndan alıntı yaparak şehirleri üçe ayıran yazıcı şunları söyledi:

“Şehirler yapı bakımından üçe ayrılır. Birincisi Geleneksel şehirlerdir. Bu tür şehir yapıları, ibadet yeri merkezlerdir. Toplumun inanç yapısına göre ibadethaneler inşa edilir ve bu ibadethaneler şehrin merkezini oluşturur. İkincisi modern şehirlerdir. Bu şehirler ise ibadet merkezlerinin devre dışı bırakıldığı, tamamen modern sisteme uygun tasarlanmış şehir planlamalarıdır. Üçüncüsü ise küresel şehirlerdir. Bu şehir türlerinde ise kapital sistemin hâkim olduğu tüm metalara sahip olan şehirlerdir. Bu tür şehirler neredeyse birbirinin kopyası durumundadır.”

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber