Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Güler, Yanlış Beyanda Bulunanları Uyardı

Bingöl İŞKUR İl Müdürü Mehmet Fesih Güler, kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru şartlarına aykırı olarak başvuru yapılmasına ilişkin bir basın açıklaması yayınlayarak başvurularda yanlış beyanda bulunanları uyardı.
Bu haber 2019-01-11 21:49:17 eklenmiş ve 2305 kez görüntülenmiştir.

 

Geçtiğimiz günlerde İŞKUR tarafından ilana çıkarılan Sağlık Müdürlüğü alımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Güler, “Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün www.iskur.gov.tr sitesi üzerinden yayınlamış olduğu çeşitli mesleklerdeki daimi işçi ilanlarına başvurular 31.12.2018-04.01.2019 tarihleri arasında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezlerine şahsen yada www.iskur.gov.tr sitesi üzerinden yapılmıştır.

Söz konusu işçi ilanlarının Genel Hususlar başlıklı açıklamaların 8. Maddesinde “Taleplere başvuru yaparak nihai listelere giren adaylar, eğitim durumu, tecrübe, öncelik durumu, mesleki belge, yabancı dil şartı vb. koşulları taşıyıp taşımadıklarını sınavdan önce talebi veren kamu kurum ve kuruluşlarına ibraz etmek zorundadır. Belge teslim tarihi ve yeri, kamu kurum ve kuruluşlarınca adaylara duyurulacaktır. Durumlarını belgeleyemeyenler veya yanlış beyanda bulunanlar listelerden çıkarılacak olup yerlerine sıralamada yer alan diğer kişiler dahil edilebilecektir” hükmü ve 12. Maddesinde “Gerçeğe aykırı belge verenlerin ya da beyanda bulunanların başvurusunun geçersiz hale getirilmesi ve işe alınması işleminin iptaline ilişkin Kurum ile talep sahibi kamu kurum ve kuruluşlarının yasal işlem yapma hakları saklıdır” hükmü yer almaktadır.

Ayrıca Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 9. Maddesinin 5. Bendinde yer alan “İş başvurularında Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası beyanı dışında adaylardan kimlik bilgilerine ilişkin olarak ayrıca bilgi veya belge istenmez” hükmü doğrultusunda iş başvurusu esnasında kişilerin beyanına göre işlem yapılır ve ilanda belirtilen şartlara göre nihai listelere giren adaylardan alınacak belgeler doğrultusunda talep sahibi kamu kurumu tarafından yapılacak kontrollere göre gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar hakkında yasal işlem yapılabilir.

Bununla birlikte kamu işçi ilanlarında “İş ilanında aranan şartların tamamını taşıdığımı, aksi taktirde sorumluluğun tarafıma ait olacağını, ilan şartlarını taşımıyor olmama rağmen beyanım nedeniyle işverene gönderilmek üzere oluşturulan nihai liseye girmiş olmam halinde Kurumun nihai listeden çıkartma yetkisi bulunduğunu kabul/taahhüt ederim” sekmesi bulunmakta ve bu sekme işaretlenmediğinde başvuru yapılamamaktadır.

Bu nedenlerle Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün daimi işçi ilanlarına başvuru yapan adaylardan ilanlarda belirtilen şartları taşımadığı halde başvuru yapanların başvurularının geçersiz sayması ve bu kişiler hakkında yasal işlem yapma yetkisi bulunmaktadır” dedi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber