Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

“Sağlıkta Yönetici Atamaları Sınavla Yapılmalıdır”

Bingöl Türk Sağlık-Sen Şube Müdürü Kenan Alban, sağlık alanında yapılan yönetici atamalarında sınavla atama yapılması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2019-01-16 21:01:12 eklenmiş ve 2291 kez görüntülenmiştir.

 

Atamaların sınavsız yapılmasının devlet otoritesine olan inancı ve güvenci sarstığını ifade eden Alban, “Sağlık Bakanlığı’nda Başkan, Başkan Yardımcılığı, başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü, hastane müdür yardımcılığı ve uzmanlık gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılması gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz. Çünkü yönetici kadrolarına şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine, devlet otoritesine olan inancı ve güveni sarsmaktadır.

Keyfe keder yönetici atamalarının yapılması, liyakat yerine sadakat kriterinin göz önüne alınması, liyakatsiz idarecilerin sağlık kurumlarını yönetmesi kurumlar ve çalışanlar için sıkıntılar ortaya çıkarmaktadır. Unutulmamalıdır ki “ Yarım Hekim Candan Eder, Yarım Hoca Dinden Eder”.

Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır” diye konuştu.

“İş ehil olana verilmelidir”

Sağlık çalışanlarının temel beklentisinin adalet olduğunu vurgulayan Alban, “Tüm bunlar göz önüne alındığında yapılacak olan tek şey, sağlıkta orta ve alt düzey yöneticilerin atamalarının tamamında yazılı sınav şartının getirilmesi olacaktır. Belli bir birikimi, kamu tecrübesi olan, sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanlar arasında yapılacak adaletli yazılı bir sınav ile iş ehil olana verilmelidir.

Sağlık teşkilatında dört yıllık üniversite bitiren hatta alanında yüksek lisans veya doktora yapan kamu çalışanları yeterince vardır.

Sağlık çalışanlarının burada temel beklentileri adaletin tesis edilmesidir. On binlerce sağlık çalışanı görevde yükselme sınavını beklerken, hiçbir objektif değerlendirmeye, herhangi bir kritere tabi tutulmadan duyuru veya sınav yapılmadan sağlık kurumlarında yönetici belirlenmesi haksızlıktır ve kul hakkına girmektedir.

Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir.

Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır.

İşler bu seferde liyakatsizliğe kurban edilmeden ehline verilmelidir.” Diyerek sözlerini noktaladı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber