Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

AK PARTİ İLE GÖRÜŞEN BDP'NİN TALEPLERİ

Atalay ve Ergin ile görüşmelerine dair açıklama yapan Baluken, çözüm sürecine ilişkin hükümetin yasal bir çalışma hazırlığında olduğunu belirtti.
Bu haber 22 Haziran 2013, Cumartesi 01:52:29 eklenmiş ve 486 kez görüntülenmiştir.

Diğer yandan BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Akil İnsanlar Heyeti ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Bugünkü görüşme bir yönü ile gecikmiş bir görüşme." dedi.

Baluken, "Görüşmenin yapılmış olması ve hükümetin bu konuda bir çalışma içinde olduğunu ifade etmesi, bu konu ile ilgili kaygıları giderme noktasında duyarlı yaklaştıklarını ifade etmesi bizim açımızdan önemlidir." dedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, parti heyetinin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile dün akşam yaptıkları görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Heyette kendisi ile birlikte Eş Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın bulunduğunu söyleyen Baluken, "Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı ile görüştük. Kendileri ile bugüne kadar ki süreci değerlendirdik. Geldiğimiz aşama itibari ile kaygılarımızı, genel olarak halkımızın beklentilerini ilettik.

Özellikle son yaşanan gezi parkı direnişi ile beraber de artık ikinci aşama ile ilgili demokratik reform paketinin bütün Türkiye için bir gereklilik olduğunu ifade ettik. Daha önce kendilerine verdiğimiz demokratikleşme ile ilgili öneri dosyası vardı. Bu öneri dosyasındaki maddelerin ne kadar önemli olduğunu ifade ettik. Düşünce özgürlüğü önündeki engellerin kaldırılmazsı, Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerinin değiştirilmesi, terörle mücadele kanunun kaldırılması, siyasi partiler ve seçim kanunundaki anti demokratik maddelerin değiştirilmesi gerektiğini ifade ettik. Birkaç haftalık süreç içinde KCK davalarında ortaya çıkan durum ile ilgili rahatsızlığımızı ilettik. Dil ve üslup ile ilgili rahatsızlıklarımızı ilettik." diye konuştu.

"HÜKÜMET ADINA BİR ÇALIŞMA YAPTIKLARINI SÖYLEDİLER"

Önümüzdeki günlerde ikinci bir görüşmenin gerçekleşeceğini dile getiren Baluken, "Onlar da hükümet adına bir çalışma yaptıklarını söylediler ama bu çalışmanın ayrıntıları hakkında bir şey paylaşmadılar.” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, “Bu çalışma yasa değişikliği paket çalışması mı?" şeklindeki sorusu üzerine Baluken, "Öyle ifade ettiler ama içeriğine dair çok fazla bilgi aktarımı olmadı." dedi.

Baluken, Meclis kapanmadan önce ikinci aşama ile ilgili hükümetin irade beyanının ve bazı somut adımlar atılmasının kaygıları giderme noktasında önemli olduğunu ifade ettiklerini aktardı.

"AK Parti sizin paketiniz ile ilgili yorum yaptı mı?" sorusuna karşılık Baluken, "Daha çok yetkililerin bu konuyu incelediklerini söylediler. Kendilerinin de bir hazırlık çalışması yaptıklarını belirttiler. Ancak hangi noktada ortaklaşmalar var, hangi noktada ayrılıklar var, siyaseten nasıl yaklaşılması gerekir, bu konuda henüz tam olarak hazırlığımızı bitirmedik dediler. Bizim açımızdan AK Parti ile partimiz arasında oluşturulacak bir mekanizmanın karşılıklı heyetlerin bu yol temizliği ile ilgili süreci ortaklaştırması, tıkanıklığa yol açmayacak şekilde devam ettirmesi önemli." değerlendirmesinde bulundu.

"AK PARTİ’NİN AKLINDAN NELER GEÇİRDİĞİNİ BİLMİYORUZ"

BDP’nin bu konudaki görüşlerinin bilindiğini dile getiren Baluken, "Bizim onlara sunduğumuz dosya ortada ama biz hala AK Parti’nin bu konu ile ilgili nasıl bir çalışma yaptığını, aklından neler geçirdiğini bilmiyoruz." dedi.

Bu konudaki bir irade beyanının önemli olduğunu aktaran Baluken, "Ama bununla birlikte bazı somut adımların da ortaya çıkması gerekiyor. Türkiye’yi birkaç hafta içinde tamamen demokratikleştirecek yasal düzenlemelerin getirileceği beklentisinde değiliz ama önemli olan irade beyanı ve hızla acil olan bazı konularda ilerleme sağlanması." şeklinde konuştu.

İmralı’ya gidişler konusunda da bazı rahatsızlıklar olduğunu dile getiren Baluken, "Farklı heyetlerin İmralı’ya gidiş gelişi noktasında hükümetin bu blokajı kaldırması gerekiyor. Bunun içinde akil insanlar olabilir, çözüm komisyonu olabilir, farklı siyasi partiler olabilir. Öclan’ın dış dünya bağlantısının bir tek BDP heyeti ile sınırlanmış olması ve bu heyetinin de hükümetin öngördüğü takvimlerde gitmesi büyük sıkıntı kaynağı. Bunun aşılması gerekiyor." dedi.

"İKNA OLDUĞUMUZU SÖYLEYEMEYİZ"

Görüşmede tam olarak ikna olmadıklarını aktaran Baluken, "Ama görüşmenin yapılmış olması ve hükümetin bu konuda bir çalışma içinde olduğunu ifade etmesi bu konu ile ilgili kaygıları giderme noktasında duyarlı yaklaştıklarını ifade etmesi bizim açımızdan önemlidir." ifadelerini kullandı.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Akil İnsanlar Heyeti ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Bugünkü görüşme bir yönü ile gecikmiş bir görüşme." dedi.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Akil İnsanlar Heyeti ileTBMM’de yaptıkları görüşme sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Baluken, “Bugünkü görüşme de bir yönü ile gecikmiş bir görüşme. Kendilerinin bütün Türkiye coğrafyasında yaptıkları çalışmaların detaylarını öğrendik. Gözlemlerini birebir dinledik. Sürece dair kaygılarımız, ikinci aşama ile ilgili hükümetin yapması gerekenler ve son birkaç hafta içinde hükümet ile yaptığımız görüşmelerin detaylarını anlattık. Önümüzdeki günlerde sanırım Başbakan ile de görüşecekler. Karşılıklı fikir alışverişi oldu” diye konuştu.

Akil İnsanlar Heyeti’nin İmralı’yı da ziyaret etmesi gerektiği görüşünü ilettiklerini aktaran Baluken, “Kendi gözlemlerini Öcalan ile paylaşmalarının önemli olduğunu, sayın Öcalan’ın ne düşündüğünün de onlar tarafından bilinmesinin önemli olduğun ifade ettik.” dedi.
Heyetin raporunu tamamlaması ile misyonunun da sona erdiği gibi bir algıyı doğru bulmadıklarını ilettiklerini söyleyen Baluken, “Neticede kendi içinden oluşturulabilecek heyet ile çözüm süreci kalıcı barışa gidinceye kadar bir yerinde konumlanmaları gerektiğini aktardık.” ifadesini kullandı.

CAN PAKER: BENCE ÇÖZÜM SÜRECİ TIKANMADI

Akil İnsanlar Heyetinde yar alan Can Paker ise görüş alışverişinde bulunduklarını iletti. BDP’nin Akil İnsanlar Heyeti üzerinden hükümete mesaj vermesi gibi bir durumun söz konusu olmadığının altını çizen Paker, “BDP de bir siyasi parti, hükümet de orada. Süreç nasıl yürür, onu tartıştık.” şeklinde konuştu.

“Sürecin bundan sonra tıkanmaması için en önemli aktör biz değiliz.” diyen Paker, “Zaten bizim görevlerimiz bitmiş durumda. Raporlarımızı verdik. Sayın Başbakan ile konuştuğumuz zaman belki bir şey söyleriz.” ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin, “Siz sürecin tıkandığını düşünüyor musunuz?” sorusu üzerine Paker, “Şahsi düşüncem hayır. Sağlıklı yürüyor mu bilmiyorum ama tıkandığını düşünmüyorum.” cevabını verdi.

Paker heyetin raporu tamamladığını söyledi. “Raporu ne zaman Başbakan’a sunacaksınız?” sorusuna karşılık Paker, “Muhtemelen bugün yarın gider.” diye konuştu.

“BDP’nin talepleri bölge ile örtüşüyor mu?” sorusuna karşılık Baluken, “BDP alanı çok iyi tanıyor, biz de alanı gördük, örtüşüyorlardı. Ama BDP’nin talepleri bize olamaz, hükümete olur. “ dedi.

Paker şöyle devam etti: “Bu zor bir süreç. 35 yıllık bir savaş var. 90 yıl Batı'ya Doğu anlatılmadı. Batı'ya yalan söylendi. Doğu müthiş dramlar yaşadı. Bunlardan Batı'nın haberi yok. Batı bambaşka bir şey zannediyor. 35 yıllık acılardan sonra Doğu’da siyasi bilinç seviyesi çok yüksek. Batı’da yok bu siyasi bilinç seviyesi. Gidin Doğu'daki sokaktan 10 kişi toplayın size dünya siyaseti ile ilgili fevkalade derinlemesine tartışma yapabilir. İstanbul’un istediğiniz yerinde dolaşın, onlar o seviyede değiller. Böyle bir dünya var. 90 yıl bu ayrışım körüklendi. Dolayısı ile bu sürecin sorunsuz sonuçlanması kolay değil. Tabi ki sorunlar inişler çıkışlar olacaktır.”

Cihan

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber