Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

KUTU İÇECEKLERDE DEV TEHLİKE

Astım, kanser, obezite ve diyabete neden olduğu belirtilen iki kimyasalın bez, mama ve oyuncakların yanısıra kutu içeceklerde de bulunduğu öğrenildi.
Bu haber 22 Ağustos 2013, Perşembe 00:42:41 eklenmiş ve 1233 kez görüntülenmiştir.

Bebek maması ve biberonda bulunduğu için yasaklanan Bisfenol A ve fitalat korkusu bu kez de kutu içecekler için başladı. Daha önce astıma, kansere yol açtığı belirlenen iki kimyasalın obezite ve dolayısıyla diyabete de neden olduğu iddia edildi.

Yeni Şafak'a göre, halkın 'damacana plastiği' olarak bildiği 'bisfenol A'nın kanser, astım, kısırlık gibi hastalıkların yanında diyabet ve obeziteye de neden olduğu ortaya konuldu. Bebek bezlerinde, mamalarında, çocuk oyuncaklarında bulunduğu ve kansere neden olduğu için tehlikeli kimyasallar arasında görülen Bisfenol A ve fitalat maddesinin diyabet ve obeziteye yol açtığı iddia edildi. İçecek kutularında kullanılan bu kimyasallara maruz kalan çocukların ileride obezite ve diyabet riskiyle karşı karşıya kalabilecekleri belirtildi. İçecek kutularında fitalat ve bisfenol A maddesinin kullanıldığı içecek ambalajları ABD'de yapılan bir araştırmaya göre diyabetle büyük oranda ilişkili. İçecek kutularındaki polikarbonat bileşiminde bulunan bisfenol A maddesinin miktarıyla Tip 2 diyabet insidansı arasında pozitif bir ilişki olduğu görüldü.

ARAŞTIRMADA 766 ÇOCUK VARDI

New York Üniversitesi'nden Dr. Leonardo Trasande, '12 ile 19 yaş arasındaki 766 ergenin 2003 - 2008 yılı arasında idrar ve kan testleri araştırıldı. Bu çocukların beslenme alışkanlıkları da araştırıldı. Kutu içeceklerden kullananların idrarında fitalat ve bisfenol A maddesi bulundu. Bu çocuklarda ayrıca insülin direncinin olduğu ortaya çıktı. İnsülin, midemizin altında yerleşmiş yaprak şeklinde bir organ olan pankreastan salgılanan, önemli bir hormon. Kilo aldıkça bu direnç artar ve şeker hastalığı görülme olasılığı da yükselir. Bu kişiler daha hızlı kilo alır. Fitalat ve Bisfenol A da insülin direncini artırıyor' dedi.

DOĞURGANLIĞI DA ETKİLİYOR

ABD'de yayımlanan araştırma, Bisfenol A'nın maymunların üreme sistemini etkilediğini göstermişti. Bilimadamları, Bisfenol A'ya maruz bırakılan maymunların yumurta hücrelerinin azaldığını görmüştü. Bilimadamları bu durumun düşük kini de artırabileceğini vurgulamıştı.

Türkiye'de yasak

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kanserojen olabileceği şüphesi üzerine, AB ile paralel olarak, biberon gibi bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A'nın (BPA) kullanımını yasaklamıştı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddeleri ile Temasta Bulunan Plastik Madde ve Malzemeler Tebliği uyarınca referans numarası '13480' olan '2,2-Bis(4-hidroksifenil)propan', Türk Gıda Kodeksi (TGK)-Bebek Formülleri ve TGK-Devam Formülleri Tebliğleri'nde bebek olarak tanımlanan tüketici grubu için kullanılan, polikarbonat madde ve malzemelerin üretiminde kullanılmıyor. Gerekli düzenlemeleri yapmayan iş yerleri ve satış yerlerinin faaliyetine izin verilmiyor. Bu iş yerleri hakkında 5996 sayılı 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu' hükümlerine göre işlem yapılıyor.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber