vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Özel hastanelerde fark ücreti sıfırlanacak mı?

Bakan Çelik, "önümüzdeki günlerde rekabet ortamından dolayı fark uygulamaları birçok branşta sıfır noktasına inecektir" açıklamasında bulundu.
Bu haber 21 Ekim 2013, Pazartesi 01:16:34 eklenmiş ve 3242 kez görüntülenmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, özel hastanelerin aldığı fark ücretinin iki katartırılması sebebiyle oluşan rekabet ortamı ile bazı branşlardan alınacak fark ücretlerinin sıfıra kadar ineceğine inandığını söyledi. Kamu hastanelerinin hekim ve donanım gibi tümmaliyetlerinin devlet tarafından karşılandığına işaret eden Bakan Çelik, "Özel hastanelerdebinanın yapılması, işlenmesine kadar tüm maliyetlerin yatırımcıya ait bir durum var. Kamuyla özel hastaneyi maliyetler açısından eşit tutmak mümkün değil. Onun için bir fark uygulaması var. Daha adil olma adına yapılan bir düzenlemedir. Göreceksiniz; önümüzdeki günlerde rekabet ortamından dolayı fark uygulamaları birçok branşta sıfır noktasına inecektir. Vatandaşın aleyhine bir durum gelişmeyecektir." dedi.

Kurban Bayramı tatilini Bursa'da geçiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevaplandırdı. Özel hastanelerde alınan fark ücretininyüzde 90'dan yüzde 200'e çıkarılmasına yönelik kamuoyundaki tepkileri değerlendiren BakanÇelik, uygulamayı savundu. Çelik, özel hastanelerin yüzde 90'a kadar fark alma imkanınasahipken, kendilerinin, bunu iki katına kadar çıkardıklarını ve hastane sınıflandırmasını da ortadan kaldırdıklarının altını çizdi.

Düzenlemenin yanlış anlaşılmamasını isteyen Çalışma Bakanı Faruk Çelik, oluşacak rekabetortamıyla çok önemli branşlarda fark alınmama noktasına da gelineceğini söyledi. Çelik, şöyle devam etti: "Daha önceki uygulamalarda biz biliyoruz ki 7-8 önemli branşta fark alınmamaktaydı. Üç katına kadar fark alma imkanı varken, rekabet ortamı içerisinde fark almaoranları çok düşüyordu. Getirdiğimiz iki katına kadar fark alınabilir. Yani siz diyelim ki bir doğumameliyatını 400 liraya yapıyorsunuz. Bunu iki katı olan 800 liraya kadar özel hastaneler yapabilecek. Bu, rekabet ortamında kaç lirada oluşur onu süreç içerisinde göreceğiz. Vatandaşlarımız müsterih olsun, acil vakalarda fark yok, kesin. İkincisi yoğun bakım farkuygulaması yok, onkoloji, kanser hastaları için fark uygulaması yok, yeni doğan bebeklerin tümişlemlerinde yok, organ ve doku nakillerinde yok."

"VATANDAŞ MAĞDUR OLMAYACAK"

Özel hastanelerde hayati önem arz eden konularda bir fark uygulamasının kesinlikle söz konusu olmadığını hatırlatan Bakan Çelik, diğer alanlarda gerek tedavi ve gerek muayenelerde iki katına kadar farkın alınması noktasındaysa yüzde 90'ı iki katına çıkardıklarını açıkladı. Çok ciddi bir rekabet ortamı oluşacağı inancı içerisinde olduklarını dile getiren Çalışma Bakanı Faruk Çelik, "Vatandaşın bir mağduriyeti söz konusu olmayacaktır. Bunun nedenlerinden bir tanesi şu; vatandaş birinci sınıf veyahut da VIP düzeyinde hizmet almak istiyor sağlık açısından. Özel hastaneler bu hizmeti veriyorlar. Son derece nitelikli özel hastanelerimiz de var. Bu kalitede çok ileri düzeyde devlet de aslında şehir hastaneleriyle diğer hastanelerle bu yarışın içerisindeyiz. Ama özel hastaneler, bu nitelikle hizmet sunumu isteyen vatandaşlarımız varsa, bu hizmeti sunarken buradaki farkı da adil bir şekilde belirleme adına bu düzenleme yapılmıştır. Yoksa kamu hastanelerinin tümü, 81 il ve tüm ilçelerimizde vatandaşın hizmetine amade. Ama daha nitelikli, daha ileri düzeyde otel hizmetlerinde, yatak hizmetleri ve benzer hizmetlerinde daha ileri bir düzeyde bir hizmet alınma talebi oluşuyorsa ki oluşuyor, bu yatırımı yapanlar açısından da böyle bir farkın rekabete açılmasının doğru olacağı inancıyla bunu gerçekleştirmiş bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

"KAMU İLE ÖZEL HASTANELERİN MALİYETİ AYNI DEĞİL"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'Düzenleme vatandaş aleyhine gibi algılanıyor, bu algıyı nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusunu da cevaplandırdı. Düzenlemenin algılanmasında nasıl takdim edildiğinin önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sağlık sistemi için yaklaşık 50 milyar lira düzeyinde harcama yaptıklarını ifade etti. Bakan Çelik, şunları kaydetti: "İlaç ve sağlık harcamamızın toplamı 50 milyar lira düzeyinde. Devlet, tüm alanlarda, 76 milyonu kuşatacak şekilde genel sağlık sigortası kapsamındaki tüm vatandaşlarımızı almış bulunuyor. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değil, ne ilaçta ne tedavide. Fakat, 'sağlık hizmeti sunulmuyor' diye bir şikayet söz konusu olursa bu görüş doğru olabilir. Sağlık hizmeti 81 ilde, ilçelerde yaygın şekilde kamu eliyle sunulurken, burada özel hastanelere dönük özel yatırım var ve özel hizmet alma arzularına dönük, özel sağlık kuruluşlarının var olan fark ücreti ki daha önce üç katıydı. Biz bunu yüzde 90'a indirdik."

"REKABET İLE FARK ÜCRETLERİ SIFIRLANACAK"

Gelişen süreçler içerisinde sürdürülebilirliği açısından özel hastanelerin olmasını istediklerini belirten Bakan Çelik, "Özel hastanelerin yatırım artısını görmeniz gerekiyor. Kamu hastanelerinde hekim, sağlık personeli, tüm giderler kamuya ait. Özel hastanelerde binanın yapılması, işlenmesine kadar tüm maliyetlerin yatırımcıya ait bir durum var. Kamuyla özel hastaneyi maliyetler açısından eşit tutmak maliyetler açısından mümkün değil. Onun için bir fark uygulaması var. Daha adil olma adına yapılan bir düzenlemedir. Göreceksiniz; önümüzdeki günlerde rekabet ortamından dolayı fark uygulamaları birçok branşta sıfır noktasına inecektir. Vatandaşın aleyhine bir durum gelişmeyecektir." değerlendirmesinde bulundu.


 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber