Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Endişeli bekleyiş devam ediyor

Manisa Soma’da yaşanan ve son rakamlara göre 283 işçi yaşamını yitirdi. Madende mahsur olan çok sayıda işçinin olduğu tahmin ediliyor. Soma’da yaşanan maden faciasının ardından, gözler madencilik sektöründeki güvenlik önlemlerine çevrildi. Ülkede meydana gelen ölümlü iş kazalarının yüzde 10’undan fazlası madenlerde yaşanıyor ve bu kazaların önemli bölümü de kömür madenlerinde oluyor. Yaşanan kazalar sonrasında yaşanan ölümlerin nedenleri ise; Grizu patlamaları, göçükler ve karbon monoksit zehirlenmeleri olarak karşımıza çıkıyor.
Bu haber 16 Mayıs 2014, Cuma 11:25:52 eklenmiş ve 1256 kez görüntülenmiştir.

Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı’nın (TEPAV) verilerine göre, Türkiye’de çıkarılan her 1 milyon ton kömür başına 7’den fazla işçi hayatını kaybediyor. Bu oran Çin’de 1'in biraz üzerinde. ABD’de ise, bir milyon ton kömür başına sadece 0,02 işçi hayatını kaybediyor.

Soma’daki maden faciasının ardından, gözler madencilik sektöründeki güvenlik önlemlerine çevrildi. Ülkede meydana gelen ölümlü iş kazalarının yüzde 10’undan fazlası madenlerde yaşanıyor ve bu kazaların önemli bölümü de kömür madenlerinde oluyor. Yaşanan kazalar sonrasında yaşanan ölümlerin nedenleri ise; Grizu patlamaları, göçükler ve karbon monoksit zehirlenmeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye’deki maden kazalarında bu denli yüksek sayıda can kaybı yaşanması farklı gerekçelere bağlanıyor. 2004’ten bu yana hızlanan madenlerin özelleştirilmesi süreciyle daha da kötüye gittiği görüşleri belirginken iş güvenliği noktasında alınmayan önlemler, şirketlerin gerekli iş güvenliği yatırımlarını yapmaması ve daha çok kâr elde etme arzusu yaşanan faciaların nedenleri olarak sıralanıyor.

Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 1,2’lik bölümünü oluşturan Madencilik sektörünün mali büyüklüğü 2,5 milyar dolar civarında resmi rakamlara göre 95 bin madencinin istihdam edildiği sektörde kayıt dışı olarak ta çok sayıda işçinin istihdam edildiği sektörde toplamda 120 bin işçinin çalıştığı farklı kaynaklardan ifade ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Maden İşletmeleri Değerlendirme Raporu’na göre, 19 ilde maden işletmelerindeki teftişler sonucunda denetlenen 142 işyerinden sadece 18’inde iş sağlığı ve iş güvenliği noktasında kurallara uyulduğu bilgisi yer alıyor.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan  İş Teftiş Kurulu’nun geçen yıl açıklanan 132 sayfalık yıllık rapora göre, 142 işletmeden 124’ünde eksiklikler var.  Aynı rapora göre son facianın yaşandığı Manisa’da denetlenen 8 maden işletmesinden yalnızca 3’ü eksiksiz bulundu.

 “üretim baskısını artıran ve iş sağlığı ve güvenliğini ikinci plana iten çalışma yöntemleri terk edilmeli” değerlendirilmesinin yapıldığı Raporda, “Çalışanların iş güvenliğine aktif katılımının sağlandığı, iş sağlığı ve güvenliğinin işyerinde yapılan tüm çalışmaların merkezinde olduğu bir yaklaşım benimsenmeli.” İfadeleri ise dikkat çekiyor.

Bakanlık tarafından yapılan Teftişlerde en sık rastlanan ve mevzuata aykırı işlemlerin bazıları şu şekilde;

1- İşçilere iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmiyor.

2- İşyerinde tehlikeler tanımlanarak önlemler değerlendirilmiyor.

3- İşyerindeki elektrik tesisatı ile makine ve tezgâhların gövde güvenlik topraklamalarının kontrol belgesi yok ya da uygun değil.

4- Elektrik tesisatı (fiş, priz vb.) uygun değil.

5- Elektrikli ve mekanik ekipmanların bakım ve kontrol belgesi yok.

6- Havalandırma yetersiz.

7- Acil eylem planı hazırlanmamış.

8- Kurtarma planı hazırlanmamış.

Raporda, madencilik ve sorunların nasıl düzeltilebileceğine ilişkin de şu tespit ve öneriler yer alıyor

1- Madencilik sektöründe istihdam edilen işçilere yeterli mesleki eğitimin verilmediği, bu doğrultuda gerekli altyapının oluşturulmadığı gözlendi. Maden işbaşı eğitimi ve hizmet içi eğitim şartı mevzuatta öngörüldüğü ölçüde yerine getirilmiyor. İşverenlerce eğitim “zaman kaybı ve gereksiz yere katlanılan bir maliyet” olarak algılanıyor.

2- Maden işletmelerinde karşılaşılabilecek bütün riskleri değerlendirerek sistematik tedbirler alınmasını sağlamaya yönelik iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi kurulmasında ve dolayısıyla risklerin önceden değerlendirilerek önlenmesinde ciddi eksiklikler var.

3- Sadece iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik yaptırımların devreye konulması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılması yönünde geçici bir iyileşmeye neden olur ve sorunun çözümüne yönelik sürdürülebilirliğe bir katkı sağlamaz. Bu ancak, madencilik süreçlerinin tamamının düzeltilmesiyle sağlanabilir.

Son yaşanan facianın ardından ortaya çıkan bir başka bilgide ise Türkiye’nin maden işletmesi sahiplerine ve hükümetlere önemli sorumluluklar getiren Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 176 numaralı "Madenlerde Güvenlik ve Sağlık Sözleşmesi"ni 19 yıldır imzalamadığı.

Aralarında Rusya, Almanya, Norveç, Belçika gibi büyük ülkelerin olduğu 26 ülkenin imzaladığı 1995 tarihli sözleşme de;

1- İşverenler kazaları önlemek için her türlü önlemi alma, işçileri bilgilendirme ve eğitme yükümlülüğü altında.

2- İşverenler riski kaynağında bertaraf etmek, güvenli çalışma sistemleri tasarlamak, kaza riskleriyle ilgili işçileri bilgilendirmek ve kaza olduğunda gerekli tıbbi yardıma ulaşmalarını sağlamak zorunda.

3- İşverenler sözleşmeyle kaza sonrasındaki sağlık ve kurtarma etkinliklerinin kalitesinden de sorumlu hala getiriliyor.

4- Sözleşme, hükümetlereyse teknik kılavuzların hazırlanması, denetimlerin düzenlenmesi, denetimlere ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin sağlaması ve kazaların etkili soruşturulması gibi yükümlülükler getiriyor.

5- İşçilerin ve temsilcilerininse kazaları, riskli durumları bildirmek, güvenlik ve sağlıklarına ilişkin koşullara dair bilgi edinmek, güvenlik ve sağlık önlemlerinin karar süreçlerine katılmak gibi hakları ve yükümlülükleri var.

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber