Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Dikkat: Alana da satana da ceza geliyor

Bingöl İl Defterdarı Özgür Yılmaz, Bingöl genelinde fatura ve fiş düzenleme ve alma konusunda eksiklikler bulunduğunu, fatura ya da fiş düzenlemeyenlere ve satıcıdan fiş veya fatura istemeyenlere ceza kesileceği uyarısında bulundu.
Bu haber 27 Ağustos 2014, Çarşamba 09:34:56 eklenmiş ve 3471 kez görüntülenmiştir.

Mükelleflerin bir kısmının fatura veya fiş vermekten kaçındıklarını belirten Yılmaz, fatura ya da fiş düzenlemeyen bir esnafa, tüccara ya da şirkete, 190 TL’den 97 bin TL’ye kadar ceza kesilebileceğini hatırlattı. Bu cezaların ayrıca serbest meslek makbuzu düzenlemeyen doktor ve avukatlar gibi tüm serbest meslek erbaplarına da uygulanacağının altını çizen Bingöl Defterdarı Özgür Yılmaz, “Satıcıdan fiş, fatura almayanlara da ceza kesilebilecek” uyarısı yaptı.

“Fatura vermeyen esnafa 97 bin ceza”

Yılmaz, uygulanacak vergi ceza miktarlarını şöyle açıkladı: “Fatura düzenlemeyen esnaf, sanatkâr, tüccar ya da şirketlere faturaya yazılması gereken tutarın yüzde 10′u oranında “özel usulsüzlük” cezası kesilecek. Ancak bu cezanın tutarı, düzenlenmeyen her fatura için 190 TL’den aşağı olamayacak. Örneğin; 50 bin TL’lik satışa fatura düzenlemeyene, 5 bin TL ceza kesilecek. 2014 yılı içinde, fatura düzenlemeyen bir mükellefe kesilecek toplam ceza tutarı 97 bin TL’yi aşamayacak.”

“Fatura almayana da ceza var”

Defterdar Özgür Yılmaz, fatura vermeyene olduğu gibi, almayana da ceza kesileceğini belirterek, “satın aldıkları mal ya da hizmetler için, tutarı ne olursa olsun fatura almaları gerekiyor. Almadıkları takdirde, satıcıya kesilen 97 bin TL’yi bulabilen “özel usulsüzlük cezasının aynısı, bunlara da kesilecek. Nihai Tüketici durumunda olanlar, fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi ve giriş ve yolcu taşıma bileti almadıkları takdirde, 38 TL özel usulsüzlük cezası kesilecek” dedi.

“Düzenlenmeyen her belgeye 190 lira ceza”

Yılmaz, fatura, gider pusulası, müstahsil makbuzu, serbest meslek makbuzu, perakende satış fişi, ödeme kaydedici cihaz fişi ve giriş ve yolcu taşıma bileti düzenlemeyenlere; düzenlemedikleri her belge için en az 190 TL “özel usulsüzlük cezası” kesileceğini de hatırlattı. Yılmaz: “Yapılan bütün alışverişlerde fatura veya fiş almanın vatandaşlık görevi olduğunu, Vergi ödemenin en temel ilkelerinden birinin, toplumsal sınıf ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlara bu görevin yerine getirilmesine bağlı olduğu, Devletimize kaynak yaratarak yatırım ve harcamaların karşılanmasının ancak bu sayede mümkün olacağı, sağlık, güvenlik, eğitim gibi temel hizmetleri ve alt yapı hizmetlerinin gerçekleşmesinin ancak vergiler ile gerçekleştirileceği, yaptığımız harcamalarımızda mutlaka fiş alınması gerektiği belirtilmiş, Vergi ödemenin ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevi olduğu gibi anayasal da bir yükümlülük olduğundan her bireyin alışverişlerinde mutlaka fişini almasını ve bunu alışkanlık haline getirilmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Yılmaz açıklamasının sonunda: “Mükellef ve vatandaşlarımızın denetimlerde herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamaları için bu duruma dikkat etmeleri gerekmektedir” uyarısında bulundu. 

  

 


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber