Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

KARAGÜL (Halfeti’nin Gülü)

Dünyada yetişen her renk gül çeşidini biliriz ve hatta iki renkligül çeşidini bile biliriz. Parklarda, bahçelerde yetiştiren güllerin etrafa yayılan kokularının yanı sıra, her bir gülün kendi rengine göre ne anlam ifade ettiğini de biliriz.
Bu makale 16 Ocak 2014, Perşembe 14:57:55 eklenmiş ve 14982 kez görüntülenmiştir.

Ülkemizde her renkte güle rastlamak mümkün ama öyle bir renk gül var ki, varlığını bilirsiniz ama her yerde bulamazsınız. Kara Gül, evet adı gibi siyah renkli bir gül. Bu renkte bir gülü dalında göreniniz var mıdır acaba merak ettim. Ben kendi adıma söyleyeyim yerinde ve toprağında görmedim.

Siyah gülü hep resimlerde gördüm, okadar asil bir duruşu var ki insanı kendine hayran bırakıyor. Renginden olsa gerek ağır bir duruşu ve asaleti var, goncayken kadife gibi duran bu gül açtıkça her bir yaprağı saten bir kumaşı andırıyor.  

Bilirsiniz gülün genel anlamı aşk ve güzelliktir. Süs eşyalarında da kullanılan gül aynı zamanda bir mutluluk simgesidir. Sevgiliye hediye edilen çiçeklerin başında gelen gülün görünüşündeki güzelliğinin yanında insanı cezbeden hoş bir kokusu da vardır.

Kimine göre siyah, matemin, hüznün ve duygusallığın rengidir. Genelde çelenklerde kullanılan siyah renkli çiçekler ve güller karamsarlığı ve hüznü ifade eder. Oysa benim için öyle değil, asaletin simgesi olan siyah rengi çok severim, favori rengimdir, kıyafetlerde ve aksesuarlarda ilk tercihimdir.

Başta da belirttiğim gibi her renk gülün ayrı bir anlamı vardır. Siyah renkte bir gülün anlamı ne olabilirdi acaba diye çok düşündüm. Konu siyah gül olunca teknolojinin de faydalarından yararlanıp hemen araştırmaya başladım.

Kara Gülün anlamını kısaca anlatayım.

“Sen benim hayatımsın, bu hayat seninle var. Senin varlığın bana hayat veriyor, eğer hayatımdan çıkarsan ölürüm” demekmiş. Kara Gülün anlamını öğrendikten sonra sıra yetiştirildiği yeri yani memleketini araştırmaya geldi.

Kısa bir araştırmadan sonra Kara Gülün nereye ait olduğunu yani Anavatanını da öğrendim. Ülkemizde yetiştirilen bu asil ve muhteşem görünüşlü gülün anlamını öğrendikten sonra kısaca memleketinden de bahsetmek istiyorum.

Ülkemizde yetiştirilen “Kara Gül” sadece Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde yetiştiriliyor. Kara Gül, adından da anlaşıldığı gibi siyah açan bir gül çeşididir. Sadece Halfeti’de açan bu siyah gül kesilip başka bölgeye götürüldüğünde renk değiştiriyor.Tohumunu ve fidesini başka bir yere götürdüğünüzde siyah açma özelliğini kaybedip başka renklerde açıyor. İşte en büyük özelliği de bu.

Halfeti ilçesinin iklimden olsa gerek, siyah gülü koparıp ilçe dışına götürdüğünüzde hemen renk değiştirip kırmızı veya bordo renge dönüşüyor.Kendi memleketinde kalan bu gül sadece bu bölgede rengini koruyor. Siyah renkli ve kadife görünümlü bu nadide gülün tohumu başka bölgenin topraklarına ekildiğinde bile siyah açmıyor, sadece Halfeti’nin topraklarında siyah açıyor.

“Halfeti’nin Kara Gülü” diye adlandırılan bu gül, Mezopotamya sümbülü, Güllerin Efendisi,  Arap Gelini ve Arap Güzeli diye de adlandırılıyor.

Güllerin efendisi olan Kara Gül, adından da anlaşıldığı gibi sadece Halfeti’de yetiştirildiği ve başka hiçbir yerdeeşi ve benzeri olmadığı için “Güllerin Efendisi” olduğunu, üstünlüğünü bir kez daha kanıtlamış oluyor.

Peygamberler şehri olan Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin tanıtıldığı bir videoyu izledim. Böyle muhteşem bir ilçeyi o kadar güzel tanıtmışlar ki tekrar tekrar bıkmadan seyrettim. En önemli özelliği olan Kara Güle sıra gelince, muhteşem görsellerle ve çok güzel sözlerle tanıtmaları beni çok duygulandırdı. Aklımda kalanıyla o güzel sözleri sizinle paylaşmak istiyorum.

Videoyu seslendiren sunucu o muhteşem sesiyle şöyle diyordu “Birde Kara Gülü var ki, dünyada eşi benzeri yok. Siyahın hüznünü de asaletini de çok iyi taşır her bir yaprağında. Ama koparırsanız, alıp götürürseniz toprağından, alıp giderseniz başka yerlere, rengini bırakır arkasında. İşte o yüzden kendi topraklarından başka yerde açmaz. Halfeti’nin gülüdür o, çünkü başka hiçbir yerde öyle mağrur öyle kara bakamaz”…Evet doğru söylemişler “Kara Gül” güllerin efendisidir. 

Dünya da sadece Urfa’nın Halfeti ilçesinde yetişen kara güllerin tescil edilmesi için Çukurova Üniversitesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde çalışma başlatıldığını ve kara gül festivalinin düzenlenmesi için gerekli girişimlerin yapıldığını da bu arada belirtmek istiyorum. 

Aslında bizler çok şanslıyız, öyle bir Ülkemiz var ki araştırmaya başlarsak her bir ilimizin kendine özgü sembolleri olduğunu öğreniriz. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiye’de olan güzellikleri görmek mümkün değil, Türkiye bu konuda da açık ara önde.

Kara gülü görmek isterseniz eğer, sizin ona gitmeniz gerekir. Kara gül size gelmez çünkü o güllerin efendisidir. Memleketinin topraklarından, makamından ayrılmaz.Sizi altın yaldızlı davetiye ile yanına çağırır, sizde dayanamaz hemen gidersiniz ve o muhteşem gül kokusunu ciğerlerinize kadar çekersiniz

Halfeti’ye giderseniz, kara gülleri ve o yörenin insanları sizi öyle güzel karşılar ki dönmek istemezsiniz. Sıra geceleri, türküleri, yemekleri, halayları ve yürekten gelen sıcak sohbetleriyle size eşlik edip, sultanlar gibi ağırlarlar. Size tavsiyem, çiğköfte yemeden asla dönmeyin pişman olursunuz, benden söylemesi.

Gül Kokulu Günler…

narintenekeci@hotmail.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber