sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

SEÇİME DOĞRU BİNGÖL

Yerel seçimlere çok kısa bir süre kaldı.. 30 mart,ta Belde, ilçe, il Belediye Başkanlıkları, İl Genel meclisi ve Belediye meclisi üyelikleri ile muhtarlık seçimleri için sandık başına gideceğiz..
Bu makale 10 Mart 2014, Pazartesi 22:06:18 eklenmiş ve 2530 kez görüntülenmiştir.
GÜLER SAĞDIÇ

 

Yerel seçimlerin genel seçimlerden en büyük farkı seçim bölgelerinin küçük olmasına rağmen  seçilenin çok olduğu, aynı anda daha çok tercihte bulunulan, aday faktörünün daha fazla ön planda olduğu yani adayın partisinin yanı sıra  kişisel başarısının  toplum tarafından ne oranda kabul edilebilir olduğunun da seçmen tarafından tercih edilmesidir..

Cumhuriyetin ilanından sonra tek partili ve despot yönetim tarzı 1950,lere gelinip çok partili siyasal hayata geçişle ortadan kalkar zannedenler 1950 sonrası süreçte de benmerkezci siyaset anlayışıyla tanışmış ve Türkiye’nin tüm sorunlarının Ankara’daki merkezi hükümet aracılığıyla çözüm bulacağı hayaliyle günümüze kadar gelmişlerdir…

Bugün yaşadığımız şehirlerin en büyük sorunu da yerinden değil de merkezden yönetilmeleridir..

Düşünün Manisa’nın en ücra köşesindeki ulaşım sorununu, Edirne’nin bir beldesindeki altyapıyı, Hakkari’nin bir ilçesindeki susuzluğu veyahut ta Bingöl’ün bir köyünün eğitim, sağlık sorunlarını orada birebir yaşayanların değil de Ankara’da masa başında oturan bürokratların bilmesi mümkün olabilir mi?

Olmuyor da…

Siyaset ve siyasetçiler güç erkini ellerinde tutabilmek için merkezi yönetim anlayışından vaz geçmek istemiyorlar..

Şehirlerin, ilçelerin, beldelerin, köylerin hizmet programlarını kendileri belirleyip bunu sürekli halkın başında “Demoklesin Kılıcı” gibi tutarak toplumu terbiye etmeye halkın değil de kendi istedikleri kişileri parlamenter yaparak mecliste sadece sayısal çoğunluk sağlayan yani parmak kaldırıp indiren, milletten kopuk vekillerle kendi egemenliklerine devam ediyorlar…

Bu halktan kopuk zihniyetlerin siyasi ve yönetim anlayışları beraberinde yerelde de halktan uzak bireysel yönetimlerle şekilleniyor ve neticesinde her beş yılda bir yönetici değiştirmekle kendini gösteriyor.

Sonuç yerel yönetimler anlam kazanıyor.

Çünkü Yerel yönetimler yani belediyeler, belediye meclis üyeleri ve il genel meclis üyeleri toplumsal ilişkilerin birebir yaşandığı, yerel ekonominin oluşturulduğu ve yerinden yönetimin sağlandığı önemli mekanizmalardır.

Bu mekanizmalarda asıl olan yönetim şekli,  bireylere değil topluma fayda sağlayabilecek yani kentin hukuk, kültür, barış, özgürlük ve estetik değişiminin bir bütünü olarak baz alınması ve bu doğrultuda yönetim planları yapılmasıdır.

Şehir sadece yol, su, barınak işyeri v.s ‘den ibaret değildir.

Kentlerin psikolojik ve sosyolojik yönlerini de anlayarak ulusal yönetime katılımın ilk basamağı olan birimler olarak anlaşılması gerekir.

Günümüzde Siyasi iktidarların yoksul halk karşısında adeta bir silah gibi kullandığı bu mekanizmalar iş, aş,  hizmet gibi vaatlerle insanları birey olmaktan uzaklaştırmış ve kendi kendini yönetme hissini yok etmiştir.

Halkımızın uzunca bir süre önemsiz gördüğü yerel yönetim mekanizması toplumsal bilincin artması ile birlikte son yıllarda fark edilmiş ve “kentimizi kendimiz yönetelim” anlayışı hızla gelişmeye başlamış , toplumsal,  siyasal ve demokratik değerler daha çok anlam kazanmıştır.

 

Sonuç olarak 30 mart yerel seçimlerinde sandık başına gidecek olan seçmenlerin öncelikle genel seçimlerle yerel seçimin farklı olduğunu bilerek hareket etmeleri  halkın efendisi olmak yerine  halkına hizmet etme arzu ve isteğiyle  yola çıkan adayları tanımaları ve tüm gücünü merkezi yönetim,den değil de Sosyal belediyecilik anlayışına uygun olarak halktan alanlara  oy vermeleri gerekir diye düşünüyorum…

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber