Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

23 Nisan Onların da Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün bütün Türk çocuklarına armağan ettiği gündür. Ata’mızın çocuklara hediye ettiği bu bayramı bütün dünya çocuklarıyla paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.
Bu makale 20 Nisan 2014, Pazar 23:44:10 eklenmiş ve 3409 kez görüntülenmiştir.

Bugün sokak çocuklarının da bayramıdır. Diğer çocuklar gibi onlarda çocuktur, sokak çocuklarının her günü yokluk ve korku içinde geçmiştir. Bırakın bayramı 23 Nisan’ın ne olduğunu bilmezler. Sokakta yaşayan anne babasız ve kimsesiz olan çocukların da bu güzel bayramı kutlamaları gerekmez mi?

Sizler çocuklarınızı öpüp severken onları da biraz düşünün, unutmayın onları. Onların da sevgiye, ilgiye, şefkate ihtiyaçları var. Sokaklarda yaşamayı onlar istemedi, diğer çocuklar gibi onlarda sıcak bir yuva, sıcak bir aile ortamı istediler. Sokaklarda yaşayan çocuklar bayram nedir bilmez. Yeni ve güzel giysiler giyinmiş, ellerinde bayraklarla dolaşan çocukları görünce bayramın geldiğini o zaman anlarlar.

Sokakta yaşayan ve çocuk esirgeme kurumlarında kalan çocukların sizden istedikleri tek şey sevgi ve şefkat. Onları bu bayram günü unutmayın, bu çocuklar bize emanet, onların bir damla gözyaşı dünyayı yakar. Onlar melek, onlar masum, onlar sahipsiz, onlar sevilmeye muhtaç. Sevin, koruyun, onları çalıştırmayın, dilendirmeyin, sahiplenin, okutun. Bu minicik masum yürekleri kazanmanın yolu, inanın sevgiden geçer. Onlar bizim çocuklarımız, onlar bizim geleceğimiz, onlar Türkiye’nin aydınlık geleceği.

Sokaklarda çalışan, boyacılık yapan, mendil, simit, su satan çocuklar istemez miydi diğer çocuklar gibi bayramı yaşamayı, okul önlüklerini giyip bayram şenliklerine katılmayı, Türk Bayrağını gururla sallamayı, Atatürk’ ün bütün çocuklara armağan ettiği bu bayramı neden minicik yürekleriyle kutlamasınlar, neden gönüllerince eğlenmesinler. Onlar da bu güzel vatanın evlatları, bayramın coşkusunu, güzelliğini bilmek onların da hakkı. Çocuklar için bu bayram çok şey ifade eder, adı üstünde çocuk bayramı.

Hangimiz sokaklarda yaşayan ve kimsesizler yurdunda kalan çocukları alıp bir günlüğüne bayram şenliklerine götürdük, o minicik yürekleri sevindirdik, hangimiz o masum, o sahipsiz çocuklara “Bayramın kutlu olsun” dedik.

Gelin bu bayram onları yalnız bırakmayalım, gelin bu bayram onlara bir yardım eli uzatalım. Yılda bir gün, çok değil sadece 23 Nisan günü annesiz babasız çocukları hatırlayalım, onları küçük hediyelerle sevindirelim. Bayram onların minik yüreklerinin sevinçleriyle güzelleşir.

Çıkmaz sokakların karanlıklarına gömülmesinler. Karanlık sokaklarına umut ışığı olalım. Ellerine birer fener verip sokaklara bırakmayalım, aydınlıklara ulaşmalarını biz sağlayalım. Mum gibi eriyip sönmesinler, kristal avizelerdeki göz kamaştıran ışık olsunlar. 

Bu güzel ve anlamlı günü, Atatürk ayrım yapmadan bütün çocuklara armağan etti. Bütün dünya çocuklarıyla kutladığımız bu güzel güne sokak çocuklarını da ekleyelim.

Bütün çocuklara sesleniyorum, hepinizi çok seviyoruz. Yüzünüzdeki sevinç hiç eksilmesin. Yüce Rabbim sizleri korusun.

Bayramınız kutlu olsun. 

narintenekeci@hotmail.com           

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber