Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Su…

Öncelikle belirtmek isterim ki bu yazı yazan kardeşiniz de su konusunda mazlumiyet yaşayan Bingöllülerden sadece bir tanesidir.
Bu makale 25 Haziran 2014, Çarşamba 12:19:47 eklenmiş ve 808 kez görüntülenmiştir.
Veysel Çeliker

Yaklaşık 5 gündür evine doğru dürüst su gelmeyen bu kardeşiniz gece saat 2-4 arası depoya gelen suyu elektrikli motorlar vasıtasıyla kullanabilmekte ve bu da ayrı bir külfet oluşturmaktadır. Ayrıca ortaya çıkan bu külfet de hesaplandığında belki de Türkiye’nin en pahallı suyunu kullanan bu kardeşiniz, deposu olmadığı için bidonlarla su taşıyan kardeşlerine de Allah’tan ayrıca sabır dilemektedir. Muhtar beyle görüştüğünde de ‘Ramazan ayına kadar böyle olacak, yapacak bir şey yok’ cümlesini duyan biz mazlumların sabretmekten başka yapabileceği de pek bir şey yok galiba...

Yazının detaylarına girmeden önce Başkan Barakazi’yi hedef almak gibi bir amacım olmadığını zorunlu olarak belirtmek istiyorum. Aslında bu ayrıntıyı hiç vermemem lazım ama öyle bir şehirde yaşıyoruz ki bir öneride veyahut eleştiride bulunduğunuzda hemen düşman ilan ediliyor ve kötü adam oluyorsunuz. Yapılan eleştiriyi veyahut öneriyi kendi şahsına bir saldırıymış gibi değerlendiren yöneticilerimiz veyahut bazı siyasetçilerimiz en temiz duygularla halkına hizmet etmek isteyen insanları “terörist, şucu, bucu v.s…” ilan etme terbiyesizliğinde dahi bulanabiliyorlar. Bingöl’de halkın veyahut yazarların yöneticileri, siyasetçileri eleştirememesinde ki en büyük sebeplerden birisi de işte budur.

“İstişare” Su Kadar Önemlidir

Velhasıl bu şehirde ‘susuzluk’ sorunu yıllardır var. Sayın Barakazi’den kaynaklı bir problem değil ama çözüm mercii an itibari ile kendisidir. Su problemini çözemediği her dakika halkın mazlumiyetinin vebali kendi boynuna yüklenecektir. Sorumluluğu çoktur, yüklendiği yük ağırdır. Hem sorunları çözecek hem de bizlerin eleştirilerine katlanacaktır, katlanmak zorundadır. Kendisi halkımızın mazlumiyetini giderdiği anda da bizler takdir edenlerden olacağız. Kendisinden şahsi bir beklentimiz yok sadece asli hizmetleri yerine getirmesini bekliyoruz ki o da kendisinin öncelikli görevidir. Netice itibari ile Bingöl halkı olarak kendisine yetkiyi büyük bir oy oranıyla vermiş bulunmaktayız. Görevinin gereklerini yerine getirmekle yükümlü olan Sayın Barakazi’ye hem bir mağdur hem de sivil toplum gönüllüsü olan bende kendi önerilerimi sunarak yardımcı olacağım.

Su Komisyonu Oluşturulmalı

Bu işe başlamadan önce sadece “su” işi ile ilgilenen bir komisyonun oluşturulması gerekir. Netice de Bingöl’ün en hayati meselesi bence “su”… Belediye sorumlularından, sivil toplum kuruluşlarından, özel idareden, valilikten v.s ilgili temsilcilerle oluşacak bu komisyonun su probleminin çözümüne dair plan ve programları geliştirmesi ve istişarelerde bulunmasında fayda olacaktır. Hatta “Su Müdürlüğü” gibi bir birim oluşturulmasında fayda vardır.

Su Depolarımızın Kapasitesi Yetersizdir

Su sorunun çözümü için bir önceki Başkan döneminde 4 adet su deposu yapıldı ki bunların toplam kapasitesi 16.000 ton civarındadır. Sayın Atalay halkın ve sivil toplum gönüllülerin bütün önerilerine kulaklarını tıkamış ve bu 16.000 tonluk depoların şehre yeteceğini iddia etmişti. Oysa gelinen nokta halkı doğrulamıştır. Bu su depolarından 50’şer bin tonluk 2 depo yapılmış olsaydı bugün bizler bu sorunu belki de yaşamayacaktık. Öncelikle ilk önerimiz su depolarının yüksek kapasiteli olmasının sağlanmasıdır…

Kürük Hazinesinden Yeterli Derecede Yararlanılmamaktadır

Kapasitesinin ancak 9’da 1’inden yararlanılan Kürük büyük bir hazinedir. Çeşitli sebeplerden dolayı bu suyun tamamından yararlanılmamaktadır. Belediye, Bingöl’ün öncelikli problemi olan su soruna yönelmeli ve bu kaynağın aktarımını sağlamalıdır. Bunun yanı sıra dağınık halde bulunan birçok su kaynağımız da mevcuttur ve bu kaynaklarımız boşu boşuna akmaktadır. Oluşturulacak ‘Su’ komisyonu bu kaynakları tespit edip halkın susuz kalmaması için gerekli organizasyonu yapmalıdır.

Kürük’ten Sadece Bingöl İl Merkezi Yararlanmıyor

Kürük hattından yol güzergâhında bulunan birçok köy ve Genç ilçe merkezi de yararlanmaktadır ki bu başlı başına en büyük sıkıntıdır. Bunu söylerken bu yerleşim yerlerimiz susuz kalsın demiyorum. Fakat İl Özel İdaresi veyahut KÖYDES gibi vasıtalarla bu yerleşim birimlerimize rahatlıkla su temin edilebilir. Belediyenin maddi sıkıntısı olabilir ama Özel idarenin böyle bir sıkıntısı yoktur. Köylerimizde su boldur ve bu su kaynaklarıyla o köylerimize su sağlanmalıdır. Genç ilçe merkezine farklı bir kaynaktan su getirme çalışmaları devam etmektedir ama çalışmaların hızı yetersizdir ve eksiktir.

Belediye Suyu Parayla Satıyorsa Halktan da Para İle Almalıdır

Kaynak suların hatta dâhilinde köylülerle sıkıntı yaşayan Belediye’nin halktan su kaynaklarını ücretsiz temin etme mücadelesi etik değildir. Çünkü Belediye köylülerden aldığı suyu para ile satmakta ve bundan kazanç elde etmektedir. Köylü sadece su kaynağını kaybetmeyecek toprağından da olacaktır. Bu nedenle köylülerle uzlaşma yoluna gidilmelidir.‘Kanun benim lehime, suyu alırım’ demek hem vicdani değil hem de adil değildir. Yasalar ne der bilmem ama köylülerin gönlü alınmalıdır, ikna edilmelidirler. Su ile Petrol arasında bir fark yoktur. Bahçesinde petrol bulunan bir adamdan Petrolünü almak ve ona beş kuruş koklatmamak ancak zulümle yapılacak bir iştir…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber