sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

Hafta sonu ilk kez Cumhurbaşkanını halkın seçeceği bir seçim için sandıklara gidecek ve Darbe sonrası dipçik dayatması olmadan veya meclise gönderdiğimiz milletvekillerinin keyfine bırakmadan tamamen kendi özgür irademizle Cumhurbaşkanını seçeceğiz..
Bu makale 03 Ağustos 2014, Pazar 15:40:10 eklenmiş ve 1919 kez görüntülenmiştir.
GÜLER SAĞDIÇ

2007 yılında yapılan referandumda  halkın % 69,unun Evet diyerek kabul ettiği kanun maddesiyle artık “halk” yani “cumhur” kendi başkanını belirleme hakkına kavuştu.

10 ağustosta yapılacak seçimlerde 3 aday yarışacak.

AKParti genel başkanı ve başbakan R.Tayyip Erdoğan,CHP ve MHP nin çatı adayı olarak gösterdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Eş başkanı Selahattin Demirtaş Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı olmak için vatandaştan oy isteyecekler.

Bu adaylardan HDP Eşbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş hafta sonu Bingöl,deydi ve Bingöllülerden “Zaza hemşerilerine” oy vermesini istedi.

Miting meydanında "Türkiye’de demokrasiye, özgürlüğe ihtiyacı olan sadece Kürtler değil. Dolayısı ile bizi ortak bir çatıda, potada buluşturan şey radikal demokrasidir. Güçlü bir demokrasidir. Buna Kürtlerin de, Türklerinde Pomakların da, Alevilerin de,Sünnilerinde  ihtiyacı var." diyen  Selahattin Demirtaşı dinlerken aklıma Cumhuriyet döneminin ilk adalet bakanlarından Mahmut Esat Bozkurt ,un 1930 yılında mecliste yaptığı konuşmada söyledigi "saf türk soyundan olmayanların bu memlekette bir tek hakları vardır. Türklere hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. Dost, düşman ve bu dağlar bu hakikati böyle bilsin."  Sözleri geldi.

 Bu konuşmanın üzerinden  tam 84 yıl geçti ve bugün Türkiye,nin bir numaralı koltuğuna kendisini Kürt olarak zaza olarak ifade eden birinin aday olması demokrasi adına doğrusu  bende de büyük heyecan yarattı…..

Milletin hizmetçisi olduğunu söyleyen R.Tayyip Erdoğan,Devletin Bekçisi olduğunu söyleyen Ekmeleddin İhasanoğlu ve Çankaya,ya yoksullar,emekçiler çıkacak diyen Selahattin Demirtaş,ın yarışacağı Cumhurbaşkanlığı seçiminin bu coğrafyada yaşayan ve 30 yıllık çatışma ortamını iliklerine kadar hisseden bizler için bir diğer önemli yanı,da Hükümet ve PKK tarafından hali hazırda yürütülen barış görüşmelerinin müzakerelerin, yol haritasının, yasal düzenlemelerin netleşmesi sürecidir.

Adayların miting meydanlarında nabza göre şerbet verip Bireysel hak ve özgürlüklerden bahsetmesi bolca demokrasi vaadinde bulunması önemli bir gelişme olarak görülse,de asıl önemli olan bu söylemlerin devletin en tepesine çıkıldığında başta, yürütülen barış süreci olmak üzere kolektif hak ve özgürlüklere ne kadar önem verileceğidir.

10 ağustosta yapılacak olan seçimlerde tercihimizi  ya Her miting meydanında “Paralel Yapının” inine gireceğini söyleyen R.Tayyip Erdoğan,dan  ya kendisinin “Filistin Davasına” ne kadar önem verdiğini ispata çalışan Ekmelleddin İhsanoğlundan ya “Çankaya,ya Emekçiler,Yoksullar” çıkacak diyen Selahattin Demirtaş ,tan veyahutta 3 adayın resmine bakarak hangisinin gözlerinin içten pazarlıksız dürüst baktıgından yana kullanacağız.

Hangi aday kazanırsa kazansın sonuçta Barışın Demokrasinin kazanmasını temenni ediyor,Sonuçların şimdiden hepimiz için hayırlı olmasını diliyorum…

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber