sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

İÇİMİZDEN BİRİ…..

Birkaç gün önce Facebook’ da gezinirken…
Bu makale 22 Haziran 2015, Pazartesi 00:49:55 eklenmiş ve 5165 kez görüntülenmiştir.
GÜLER SAĞDIÇ

 “Sana mektuplar yazdım sahipsiz…

Gönderilmemiş.

 

Kelimeleri yırtık

 

Vurgulu, vurgu  imgesi sarhoş.

 

Yüreğine damlamak istedim

 

Belki de sana sığınmak…

 

Anlam aradım gönlüm için

 

Baktım her yana

 

Dilendim seni…

 

Kör, soğuk, sessiz sokaklardan.” Diye başlayan bir şiir paylaşımı ile karşılaştım. Biraz araştırınca karşılaştığım şiir kitabını ve yazarını şiire Özel ilgisi olanların, şiire sığınan yüreklerin sahip çıkacağına da inanarak sizlerle tanıştırmaya karar verdim.

 

Sessiz sedasız bir kitap çıkmış. Bir şiir kitabı… Şiir kitabı diyorum ama aslında bu bir duygu paylaşımı, bir duygu alışverişi.  Çoğumuzun haberi bile olmadan elden ele dolaşarak yüreklere damlamaya çalışan bir kitap. Bir öğretmenin duygu ifadesi, kelimelerin süslü hali… Duygusunu etkili anlatmaya çalışan, bir teklif, bir anlatı…

 

Biliyorum ki bu coğrafyada şiirin okuyucu bulması biraz sıkıntılı. Tıpkı Tiyatro  gibi. Fotoğraf, Resim gibi. Müzik gibi …

 

Bu anlamda böylesine çalışmaları önemsediğimi belirtmek istiyorum. Kitaptan elbette ki söz edeceğim ama  okunmasına, sahiplenmesine yarayacaksa….

 

Kitabın “şairi ”bir öğretmen (kendi ifadesine göre o bir şair değil bir şiir, şair dostu.) Türkçe öğretmeni…

 

İstanbul üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Türkçe öğretmenliğinden mezun ve hala Bingöl’de Türkçe öğretmenliği yapmakta. Daha önce de “Hoşça kal ”adında bir şiir kitabı çıkarmış. Şiir alanında  bu kendisinin ikinci kitabı. Bu kitap biraz özel bir çalışma. Şiir sevdirmeye okunmaya hizmet etmenin yanında özel bir ifade eden, şahsa mahsus ifadelerden oluşan bir çalışma. Yüreğe sesleniş .Gözün gördüğü güzellikten, yüzden etkilenen yüreğin kelimelerle kendini ifade etmesi….

 

Bundan dolayı  da kitapta “gönül “veya “yürek” ifadesini sık sık görürsünüz.

 

Galiba “şair ”imiz şiirden medet ummuş, şiire sığınmış ve bir anlatı olarak “biri” ne, bize seslenmiş. Bence güzel de olmuş.

 

Kitaptaki duyguların sahibiyle konuştuğumda Türkiye’de on iki ünlü şairin, sevdiği kişi için özel şiir yazdığını öğrendim. Kendisinin de (eğer kabul buyurursanız) on üçüncü kişi olarak özel bir çalışma yaptığını, hatta diğer on iki kişiden farklı olarak kitabın tamamının bir şahsa yazılmış olduğunu , şiir değil şiir kitabı yazdığını öğrendim.

 

Bu anlamda hem özel hem de farklı bir çalışma olduğunu da söyleyebilirim.

 

Kendisini “şair “olarak tarif etmektense şiir seven şair dostu olarak tarif ediyor yazarımız. Şiirle uğraşmanın gönül işi olduğunu, zaman zaman şiire sığındığını ve mutlu olduğunu, bundan dolayı biraz çocuk biraz “şair” olduğunu ve kendini böyle mutlu hissettiğini söylüyor.

 

Neden çocuk ve şair diye sorduğumda “ikisinin de duygularını önemsediğini, temiz yürekle hem de karşılık beklemeden sevdiği için birbirine benzettiğini, ikisinin de daha çok kalbiyle, duyguyla hareket ettiğinin” cevabını  aldım.

 

Kitap dağıtımı anladığım kadarıyla biraz fısıltı gazetesi gibi oluyor. Elden ele dolaşarak dağıtılıyor. Yazar kitabını birkaç şehre kargo kanalıyla dostlarına ulaştırdığını ve orada elden dağıtımının yapıldığını da ekliyor sözlerine.

 

Para kaygısı olmadan, şiir sevdirmeyi amaç edinen özellikle öğrencilerine örnek olması gibi amaç güden bir çalışma olmuş. Bence güzelde olmuş.

 

Kitabın adı LATİKA. Yazarı Mürsel BEK. Bingöllü bir öğretmen arkadaşımız. Neden LATİKA diye sorduğumda Hindistanlı bir genç kızın ismi olduğunu söyledi. Belli ki Mürsel Bek şifreli bir isim kullanmış. Şiirlerin, duygularının muhatabını, kahramanını şifreli isimle imgelemiş.

 

Şiirleri dokunaklı, duygu dolu…Şiir kitaplarının ruhuna uygun şekilde belli aralıklarla ve uygun ortamda okunduğunda tat alabileceğiniz  kendinizden bir parça bulabileceğiniz ,belki de kendinizi bir başkasına ifade etmenize yardımcı olacak süslü ve etkili ifadelerin olduğu güzel bir çalışma.Okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap. Şiire sahip çıkmanın, şiire nefes aldırmanın yanında şairimize de sahip çıkmanız açısından da okumanız önemli bence. Şimdiden iyi okumalar…

 

          Yüreğine ,kalemine sağlık Mürsel BEK.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber