Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Eski Devlet


Bu makale 2015-08-31 11:19:41 eklenmiş ve 47554 kez görüntülenmiştir.
KENAN SAĞDIÇ

Kelimeler insana düşüncelerini gizlesin diye verilmemiştir.”

                                                                                     Jose Saramago

Uzunca bir süredir yazmak yerine sadece gözlemlemeyi tercih ettim…

Şehirde yaşananlar, ülkede yaşananlar, bölgede yaşananlar ve dünyada yaşananları anlamaya yönelik okumalar yaptım..

Dünyanın bölgeyi, bölgenin ülkeyi, ülkenin,de şehri etkilediği bir döneme tanıklık ederken yaşadığımız şehrin gündelik  hayatına yönelik minimal aksaklık eksikliklerin dillendirildiği kısır tartışmalara girmek yerine bölgede 30 yıldır sürdürülen savaş ve şiddetin son aylarda yeniden tırmandırılmasının nedenleri üzerine karalama yapmayı daha uygun buldum…

Benjamin Franklin “Özgürlüğü güvenliğe feda edenler ikisini de hak edemezler. İkisine de layık değiller ve sonuç itibarıyla ikisini de kaybederler.” diyor..

2002 yılında tam bir demokrasi manifestosu ile siyasi hayatına adım atan Adalet ve Kalkınma Partisi özellikle 2009’da başlayan ve  kamuoyunda 'Kürt Açılımı' ve/veya 'Demokratik Açılım' olarak da bilinen politikalar kapsamında, daha önce (OHAL) uygulanan bölgelerde güvenlik politikalarının hafifletilmesi,12 eylül darbecilerinin yargılanması, Kürtçe yayın yapan TRT Şeş kanalını açması, sorunun çözümünde yol kat edilmesi amacıyla akil adamlar heyeti kurması, İmralı Adası’ndaki örgüt lideri Abdullah Öcalan ile görüşmeler sonrası müzakere sürecinin yeniden başlatılması Dolmabahçe mutabakatı gibi bir çok reform niteliğinde adımlar atmışken ve Toplum artık bu iş çözüme kavuşacak diye beklerken 7 haziran seçimleri öncesi Cumhurbaşkanının ağzından  “Şimdi bakıyorsun, Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya! Artık böyle bir şey yok.” Sözleriyle afalladı..

Tam 13 yıldır ülkenin kurtuluş reçetesi gibi görülen temel hak ve özgürlükler konusuna parti programında yer vererek atıfta bulunan , işkence, gözaltında ölüm, kayıp, faili meçhul cinayetler gibi eylemlerin üzerine gidilmesi konusunda Toplumu kendine inandıran AKP  yeniden “eski devlet” diye tabir ettikleri yapının şiddet ve zoru dayatan geleneksel ve bölgesel Kürt politikası normlarına neden geri döndü?

13 yıldır Demokratikleşme önündeki hukuki engellerin AB üyelerinin uyması gereken Kopenhag Kriterleri esas alınarak kaldırılmasının yanı sıra, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için gerekli anayasal ve yasal tüm düzenlemelerin yapılacağını söyleyen AKP,nin bu Psikolojik operasyonu ve algı yönetimi 7 haziran seçimleri sonrası çıkan tablodan anlaşıldı ki tamamen seçmenin gönlünü kazanmaya ve ikna etmeye yönelik bir enformasyon savaşı, seçimleri kazanmak için söylenen bir propaganda malzemesidir…

İşin acı tarafı ise Demokrasinin ve insan haklarının ön plana çıktığı bir dönemde yeniden başlatılan enformasyona dayalı güç savaşının faturasının yine yoksul halk çocuklarına, kadınlara ve çocuklara ödetilmeye başlanmasıdır…

Kendi rollerinin kurbanı olmakla yüz yüze bulunan siyasetçilerimizin karşılıklı intikam söylemine  karşı barış için ortaya  koyacakları binlerce pratik argüman mevcutken bunlardan kaçmaları ve toplumu yeniden şiddet sarmalıyla karşı karşıya bırakmaları  bugün toplumda büyük endişeye yol açmaktadır..

Önümüzde yine bir seçim var ve 1 kasımda yapılacak olan bu seçim ülkede savaş ve şiddetin yerini tekrardan politikaya bırakabileceği yeni bir şans..

Demokrasinin bugün geldiğimiz düzeyi şiddetin hak arama yöntemi veya sorun çözme yöntemi olmaması gerektiği ön kabulünü şart koşar.

Çünkü Özgür ve çoğulcu ortamda fikrine güvenen kişi fikrini ifade edebildiği için şiddete yönelmeyecektir. Fikirler çarpışacak gerçekler ortaya çıkacaktır. Alternatif fikirler, bakış açıları ve düşüncelerin ortaya çıkması toplumun olgunlaşması  ve daha az hata yapması demektir. 
Şiddete başvurma anlayışı  yerini şiddete başvurmama öğretisine terk ettiği ölçüde toplumsal şiddet azalacaktır. Fikrine güvenmediği için şiddete başvuran birey ve gruplar toplumsal itibar görmeyecektir. Çünkü fikirlerin çürüklükleri ortaya çıkacaktır. Böylece şiddet kendiliğinden azalacaktır.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber