Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Üretmeden Tüketen Şehir Bingöl


Bu makale 2017-08-18 14:22:49 eklenmiş ve 2103 kez görüntülenmiştir.
Ahmet Boydaş

Hiçbir üretimin olmadığı, tarımsal ve hayvansal üretimin gittikçe yok olduğu ve hiçbir yenilikçi fikrin hayat bulmadığı Bingöl’ün artık kendi ile yüzleşmesi gerek. Üreterek büyümenin olmadığı yerde gelişimin göstergesi yüksek katlı binalar ve cafeler olarak gösterildiği Bingöl’de unutulmamalıdır ki tükenecekler listesinde sıra bize de gelecektir.

Merak ediyorum, Bingöl’ü yöneten idareciler, siyasetçiler ve siyaset ile iş yaşamlarını aynı anda yürütmeye çalışan henüz sınıflandırılamadığım kesim, Bingöl için her şeyin o kadar da iyi gitmediğini saklamaktan ne zaman vazgeçecek. Bingöl’de her şey tıkırında balonu ne zaman patlayacak merak ediyorum.

                                                                                    ***

Bingöl’ün sıkıntılarını öğrenmek için kocaman ve uzun masaların etrafında seçilmiş bazı STK temsilcileri ve pastadan bir dilim almaya çalışan yeri geldiğinde siyasetçi bazen de iş adamı kartviziti taşıyan insanlarla toplantı yapmaya gerek yok kanaatimce, sorunu uzun maslarda değil, sokakta kahvehane sehpalarının etrafındakileri dinleyerek çözebilirsiniz.

                                                                                    ***

Bingöl insanının sıkıntılarını öğrenmek istiyorsanız en yakın kahvehaneye gidip kendinize bir çay söylemekle başlayabilirsiniz. Ardından yapmanız gereken yan masalarda kimlerin olduğuna bakmak olmalı yan masalarda kimler mi var? Elinde dosyayla dolaşan Aile ve Sosyal Politikalar müdürlüğünden ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı prosedürlerini Sosyal Hizmet Uzmanından daha iyi bilenler, İş-Kur’un alacağı geçici personel kuralarına torpil arayanlar, yap sata girmiş ancak satamamış müteahhit,  KPSS’ den atama bekleyen atamadan sonra nişan hazırlıkları yapan genç, son çare kaçak yollarla yurt dışına gitmeye hazırlanan insanlar, çekini senedini zamanında ödeyememiş esnaf, asgari ücret maaşını dahi alamayan işçi ve daha nicelerini göreceksiniz.

                                                                                   ***

Bingöl’de yaşayan insanların ortak sıkıntısı olan ekonomi sıkıntılar ne zaman bu kadar büyüdü? Oysaki her yerde inşaat yapılıyor, müteahhitlik herkesin ikinci mesleği haline gelmişti. İnşaat sektörünün beraberinde birçok sektörü hareketlendirdiği kısa süreli istihdam yarattığı doğrudur ancak inşaat sektörü Bingöl’de ki gibi üretmeden tüketmeye dayanan ekonomilerde ancak morfin görevi görür, etkisi geçmeye başladığında her şey tıkırında etkisi geçer ve ekonomik sancılar yeniden etkisini gösterir.

                                                                                  ***

Bingöl’ün ekonomik sorunlarının çözülmeye çalışıldığı uzun masalarda istisnasız söze sürekli iki klişe sözle başlanır. ‘Bingöl’ün imajını düzeltmeliyiz’ ve ‘Bingöl ekonomik anlamda kavşak nokta’  Bingöl’ün imajı ile ilgili sürekli aynı şeyleri deneyip farklı sonuçlar almaktan ne zaman vazgeçeceğiz acaba ya da Bingöl’ün yatırımcılara yön gösteren levhaların olmadığı bir kavşak olduğunu ne zaman kabulleneceğiz. 

                                                                                 ***

Tüm sorunlarımızın nedeni üretimsizlikten kaynaklanıyor, köylülerimiz bile üretmekten vazgeçmiş durumda tavuk yetiştirmeyip hafta sonları AVM’ler den koli yumurta alan köylüler var artık, kimileri yüksek katlı binaları AVM’ den alışveriş yapan köylüleri bak ne kadar da gelişmişiz diye örnek gösterebilir. Üretmeden tüketmeye dayanan ve her şey yolundaymış gibi görünen ve havası iyice dolmuş, gittikçe şişen ve gerginleşen bu balon çok yakında patlayacak gibi duruyor.

                                                                                                                        Ahmet Boydaş

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber