sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.' (Hz ALİ)

Dün maillerimi kontrol ederken "Bizler Haziran, Temmuz ve Ağustos 2011"de Türkiye"nin çeşitli illerinde öğretmenliğe atanıp, bayramın da araya girmesi ile 5-15 Eylül 2011"de göreve başlayabilen öğretmenleriz." diye başlayan onlarca maille karşılaştım...
Bu makale 20 Mart 2012, Salı 22:18:27 eklenmiş ve 6736 kez görüntülenmiştir.
GÜLER SAĞDIÇ

Öğretmenlerimizin mağduriyetlerine dikkat çekmek için yolladıkları yazının tamamını yazımın sonunda yayınlayacağım.

Ama konu eğitim ve eğitimin yılmaz savaşçıları olan öğretmenlerimiz olunca onlara dair birkaç söz söylemeden geçemeyeceğim..
Ceyhun Atuf Kansu bir Köy öğretmeni olan Şefik Sınığ"ın son sözlerinden yola çıkarak yazdığı muazzam şiirinde ,


Dünyanın bütün çiçeklerini diyorum
Bütün çiçeklerini getirin buraya,
Öğrencilerimi getirin, getirin buraya,
Kaya diplerinde açmış çiğdemlere benzer
Bütün köy çocuklarını getirin buraya,
Son bir ders vereceğim onlara,
Son şarkımı söyleyeceğim,
Getirin, getirin...ve sonra öleceğim
..

diye haykırırken eğitim camiasının duayenlerinden olan Hüseyin Hüsnü Tekışık,ın Bingöl,ün Karlıova ilçesinin bir köy okulunda başlayan ve eğitim üzerine yazdığı kitaplar dan elde ettiği gelirle 30 yıl sonra ilk görev yaptığı köye okul yaptıran bir öğretmenin fedakarlığınıda anlatıyordu..


Geçtiğimiz günlerde Bingöl,de 9 saat kar esareti yaşadıktan sonra kurtarılan 24 öğretmenin dramı aslında Dilan adlı romanı ile 1976 yılında madaralı roman ödülü alan ve daha sonra 1986 yılında erden kral tarafından filmi yapılan Ömer Polat öğretmeninde kitaplarında anlattığı dramıydı..


Son günlerde TRT 1,de bizleri seksenli yıllara götüren "seksenler" dizisinin sanırım bir çoğunuz beğenerek izliyorsunuzdur.

Bizi zaman tünelinde bir gezintiye çıkaran bu diziyi izlerken, gündüz kontrol ettiğim mail kutusundaki öğretmen ataması mağduru bir çok öğretmenimizin serzenişleriyle dolu mesajları nın aslında bu dizide yer verilecek olan küçücük bir sahneyle tüm Türkiye"ye duyurulabileceğini fark ettim.
Diziyi takip edenler bilir.

Seksenli yılların en önemli argümanlarından birisi hiç kuşkusuz kasetçi dükkanlarında çalan Ümit Besen şarkıları ve renkli ampullerden oluşan vitrinlerdir.
İşte bu dizide de en önemli sahneler hep Ergün plakçılık dükkanının önünde cereyan etmekte.

Öğretmenlerimizin içinde bulunduğu atama sorunları ve bu uğurda verdikleri mücadeleyi içeren maillerini yazımın sonunda yayınlayacağım.Ama bu sorunla seksenli yılları anlatan bir dizinin ne alakası var diye merak edenler için kafamdan geçen projeyi anlatayım.

Ergün plakçılk demiştik ya. Bu dizideki bir sahnede Ümit Besen değil de seksenli yılların bir başka fenomeni olan AliRıza Binboğa ve onun kadife gibi sesinden "ilk öğretmenin kim senin –kim öğretti alfabeyi-öğretmen öğretir A,B,C" şarkısını dinleterek seksenli yıllarda duvarlarda yazılı olan "koministler Moskova,ya" ve "kahrolsun faşizim" türündeki siyasi sloganlar yerine, 2012 Türkiye, sinde öğretmenlerimizin derdini anlatan maillerinin bir şekilde senaryoya taşınmasını isterdim.
Gelelim öğretmenlerimize…Onların bu feryadını duymamak mümkün değil.


Her zaman saygı duyduğumuz ve duyacağımız öğretmenlerimizin bu gün dertlerine deva olmasını beklediği , milli eğitim bakanımız unutmasın ki onu da öğretmenler yetiştirdi.

Eşlerine çocuklarına kavuşmak için çırpınan öğretmenlerimizin tainlerinin yapılmasının
neye engel olduğunu anlamış değilim.

MEB,ın getirdiği bu düzenlemeyle yani ailelerin ,eşlerin bir birlerinden ayrılmasıyla, mutlu, huzurlu ve güvenli aile ortamından uzak tutulmasıyla neye çözüm getiriliyor.


Bu günkü eğitim sistemindeki çarpıklığamı?


Kalıcı bir değişimin yaşanmadığı bu düzenlemeler eğitim hakkını zedelemekten başka bir işe yaramıyor gibi.

Toplumun temel dinamiklerini oluşturan öğretmenlerimizi gücendirmenin , üzmenin, mağdur etmenin ve onları karşınıza almanın eğitime hiçbir katkısı olmaz diye düşünüyorum.
Bizler aracı olup sorunlarla çözümler arasında köprü olmaya çalışıyoruz. Umarım dikkate alınır.Ve bu tarz düzenlemeler yerine, eğitime katkı sunacak projeler geliştirilir.

Saygılar değerli öğretmenler…… Bize ulaştırdığınız maili yetkililerin dikkatine sunuyorum….

 

Sayın Yetkili,

 

Bizler Haziran, Temmuz ve Ağustos 201"de Türkiye"nin çeşitli illerinde öğretmenliğe atanıp, bayramın da araya girmesi ile 5-15 Eylül 2011"de göreve başlayabilen öğretmenleriz.
Eşimizin bulunduğu ile atamamızı isteyebilmemiz için 1 yılı doldurmamız gerekmekte. 1 yılı doldurduğumuz tarih de yine 5-15 Eylül. Fakat Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ömer Dinçer atanmaya hak kazanan kişileri 31 Ağustos"da işe başlayanlarla sınırlamayı planlamakta. Eğer bu sınırlama 31 Ağustos olarak baz alınırsa 5-15 Eylül"de atananlar sadece "5 GÜN" ile atanma hakkını kaçırmış olacaklar. Bu da 1 sene daha bekleyip toplamda 2 sene sonra eşlerine ve çocuklarına kavuşabilecekleri anlamına geliyor.

MEB"in politikaları bununla da kalmıyor. Öğretmen atamalarını ilgilendiren "İL EMRİ" de kaldırıldı. Bunun anlamı ise; yukarıda bahsettiğimiz atamalarda 15 Eylül baz alındığı takdirde bile İl Emri kaldırıldığından dolayı öğretmenlerimizin büyük bir bölümü eşinin yanına gidemeyecek.

Milli Eğitim"in açıklamaları, eğitim sendikalarının haberleri ve kamuoyu araştırmalarımıza göre biliyoruz ki sizin desteğiniz bizim için çok önemli ve sizin desteğinizle Sayın Ömer Dinçer "Eş Durumu Atamaları" için 31 Ağustos olarak düşündüğü tarihi 15 Eylül olarak değiştirebilir ve İl Emri"ni kaldırma kararından geri adım atabilir.

Bu konudan mağdur olan binlerce öğretmene destek olacağınızı ümit ediyoruz.

Saygılarımızla..

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber