sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

“Ne olacak bu memleketin hali”

Çok sık duyduğumuz, her makamın bir üst basamağa tırmanmak için merdiven olarak kullanılmasına alıştığımız memleketimin değişmeyen bazen sitem, bazen rica, bazen umut bazen de umutsuzlukla beslenen bir ifade şeklidir bu.
Bu makale 16 Mayıs 2012, Çarşamba 11:09:03 eklenmiş ve 6318 kez görüntülenmiştir.
GÜLER SAĞDIÇ

1936 yılında il statüsüne kavuştuğundan bu yana Her mevsim farklı bir kronik soruna tanıklık eden bu kentin 1971 depremine kadar İstanbul da,ki taksim istiklal caddesi,Ankara, da ki Kızılay meydanı kadar önemli  belediyenin medeni iftiharları rahmetli “ Eşo ile Emo,nun” sokaklarını süpürdüğü aşağı çarşısı  deprem sonrasının, da tek  değişmezi  Dört yol.

 İhtilal günlerine, tank paletlerine,siyasetçi nutuklarına şahitlik eden Çarşının merkezi.

Şehrin aynası,şehirde yaşayanların kanayan yarası , herhangi bir köşesinde dursanız herkesin günde en az bir kez geçtiğine şahitlik edebileceğiniz cadde.

Bu kenti de , burada yaşayanları da en iyi ifade eden dolayısıyla yaşam kalitesini sergileyen Dörtyol dan Bingöl’e bakalım isterseniz….

9,5 yıldır iktidarda olan bir siyasi parti ve bunun 8 yılını bu partiden seçilmiş belediye başkanlarının yönettiği bir il…
Batıdan doğuya doğru geldikçe projelerin daha da küçüldüğü doğudan da daha doğuya geldikçe umutları sadece dörtyol olan bir ilin kötü talihi..

Henüz telefonla tanışmayan köylerimizin varlığı , TOKİ tarafından yapılan konutların su ihtiyacının giderilmemesi ,Bingöl için bir nimet olan kaplıcaların çok cüzi bir rakamla özelleştirilmesi,bir türlü bitirilemeyen havaalanı ve onlarca hayata geçirilmeyen proje ile bir türlü köy görüntüsünden kurtarılamayan bir il…..

Çılgın projelerin animasyonlarla tanıtıldığı,2025 vizyonlarının anlatıldığı darbe anayasasından kurtulmak için adımların atıldığı bir ortamda biz Bingöl’üler olarak hala kışın karların temizlenmesini , baharın yollarımızın yamalanmasını yazın ise suyumuzun akmasını arada birde çöplerimizin düzenli toplanmasını istiyoruz..
Şöyle dönüp üç-üçbuçuk yıl geriye bakın..
Otobüslerden kulağımıza hoş gelebilecek yöresel şarkılar çalıyor arada bir durduğunda ise  tok bir ses “ mimaaaaaaaarrrr Serdar Atalay” diye avaz avaz bağırıyordu..

“Mimar” kelimesi ile bizlere ilimizin fiziki görünümünde ve mimari anlamda değişim kazandırılacağı umudunu dağıtıp oy istediler. Mahalle mahalle dolaşıp dağıttıkları tanıtım broşürlerinde denizi getirmek dışında her şeyi vadettiler.

Şimdi soru şu?

Aradan üç yıldan fazla zaman geçmiş verdikleri hangi vaadi yerine getirdiler..


Gerçi bu günlerde böylesine masum bir soruyu sorsanız  cevap olarak hemen biz şehrin 40 yıllık rüyasını gerçekleştiriyoruz diyecekler..
helal size bunu başlattınız ama umarım bu rüyanın sonu kürük suyu gibi olmaz?
o suyunda Bingöl,e yüz yıl yeteceği söylenmişti ama su güzergahındaki oy getirebilecek büyük köylere dağıta dağıta bırakın yüz yılı şehri bütün yaz boyunca susuz bırakıp kerbelaya çevirdiniz…

Hep aynı oyunu oynuyor aynı hikayeyi anlatıyorsunuz..Üçbeş yılda bir karşımıza bir projenin bir adımıyla çıkıp, yıllanmış varolan sorunları bununla kamufle etmeye çalışıyorsunuz.Uyutmayın bizi bitirilemeyen proje sorun olmaya devam eder…..

 

* * * *
Yol ,su , kar, yağmur, çöp vs derken şimdide Çevre düzenlenmesi ile çevre kirliliğine bir yenisinin daha eklendiğini düşündüğüm bir başka sorunla karşı karşıyayız.
O
TOPARK.
Bingöl’de nüfus artması ile beraber( burada yaşayanların tek lüksünün araba olduğunun altını çizerek) araç sayısının da artması bu sorunu doğurmuştur .Sağlı sollu park edilmek zorunda kalınan araçlar ne kadar ekonomik park edilirse edilsin zaten dar olan sokak ve caddelerde trafiğin akışını engelleyerek otopark ihtiyacını zaruri bir hale getirmiştir.
Yine birkaç yıldır Bingöl’de genel anlamda hızlı bir yapılaşma mevcut.Yeni kurulan alanlar düzenli gelişmiyor.
Yıllardır garaj mecburiyeti olmasına ve belediyelerin inşaatlardan bunun karşılığında bedel alınmasına rağmen hiçbir imar projesi onaylanırken evlerin altına garaj konmamış, otopark alanı oluşturulmamıştır.Buda sokak ve caddelerin araçlar tarafından işgaline sebep olmuştur.
Bu konuda otopark yönetmeliği derki ;
“ Bir alan veya binanın oturduğu parselde açık veya kapalı otopark zorunluluğu, araçların yol açtığı trafik sorunlarının çözümü için imar planlarına uygun otopark gereklidir.Trafik emniyeti sağlama ve imar planı konumundaki nedenlerden kaynaklanan ihtiyacın karşılanması belediye ve il idare kurumu kararı ile gerçekleşir”….
Yani inşaat ruhsatı alınırken otopark zorunluluğu getirilmeli yada uygun bir yer tahsis edilip çok kapasiteli otopark yapılmalı.Böyle bir hizmet araçlara bir rahatlama getirirken belediyeye de gelir anlamında bir kaynak oluşturacak hatta bu gelir B. Bingöl spora aktarılırsa sosyal manada artı bir hizmet olarak şehre katkı sunacak.


Bingöl’ü yeniden inşa edeceğiz sözü verenler bu şehrin mimarları ve ilgili kurumlar İNŞALLAH kentsel dönüşüm çalışmalarında konuya gerekli hassasiyeti gösterirsiniz….

* * * *
Tüm bunları ve daha fazlasını görüyor , dillendirebiliyorsak yerel yönetim yeterli olamıyor demektir.

Güneşi görmeyi umut eden, doğuşunu da sabırla bekleyen, İhmal edilen bir şehrin ihmal edilen halkı olarak Sorunlar büyüdükçe bu doğrultudaki beklentilerimiz de büyüyor .Zamanında ve yerinde alınmayan önlemler, köklü çözümler noktasında geciken yerel yönetim ve sorumlular şehrin problemlerinin büyümesine neden oluyor.

Bu kenti yönetenlere

 “NE OLACAK BU MEMLEKETİN HALİ” derken  İNŞALLAH yine böyle gelmiiiş…. böyleee…. gider…..  dedirtmezsiniz umuduyla…….

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber