Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Kürt Sorununda Barışa Doğru

Cumhuriyet Tarihi boyunca Siyasi Partiler, Sivil Toplum Örgütleri, Mesleki Teşekküller, sosyologlar, Bilim Adamları ve Strateji kuruluşları tarafından Kürt Sorununun çözümü için yayınlanan yüzlerce Rapor, un olmasına rağmen bu raporların hepsinde olmasa bile ağırlıklı kısmında Devletin tek parti döneminden kalan ceberrüt yüzünü yansıtan Sertlik yanlısı gü-venlik politikaları ile Kürt sorununa güvenlikçi perspektifle baktığına şahit olduk..
Bu makale 03 Şubat 2013, Pazar 15:55:13 eklenmiş ve 7304 kez görüntülenmiştir.
KENAN SAĞDIÇ

8.Cumhurbaşkanı Merhum Turgut ÖZAL,ın 90 lı yıllarda başlattığı ve vefatıyla birlikte askıya alınan Kürt sorununun Barışçı yollarla çözümü konusundaki çözüm sürecinde ise  ilk kez kartların bu kadar açık oynandığını görüyoruz..

AK Parti hükümetinin 2003 yılında  iktidara gelmesiyle birlikte başta olağanüstü hal,DGM (Devlet Güvenlik Mahkemelerinin Kaldırılması ve MGK(Milli Güvenlik Kurulu) genel sekreterliğine  sivil birinin getirilmesi “Çin seddi” gibi aşılamaz denilen demokratik adımları atması toplumda AK Partiye olan güveni arttırmış ve adeta bu yapılanlar “Gizli Devrim” gibi algılanmıştır..

Son günlerde Kökleri Osmanlı imparatorluğuna kadar uzanan ve cumhuriyetin ilanından sonra, da devam eden Kürt sorunu konusunda bazı  olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Başbakan Erdoğan’ın 2005 Di­yarbakır konuşmasının  ardından 2009 yılının Ağustos ayında Hükümetin  Kürt sorununun kapsamlı bir çözümü için ilan ettiği demokratik açılım paketinden sonra bir grup PKK militanının 19 Ekim 2009'da Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapması ve sürece paralel olarak MİT yetkililerinin Oslo,da PKK yöneticileriyle görüştüklerinin ortaya çıkmasının ardından 14 Temmuz 2011'de Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yaşanan ve 14 askerin şehit olduğu çatışmayla tıkanan barış süreci 2013 yılı başlarında Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN,ın “İmralı’da Abdullah ÖCALAN  ile görüşmeler devam ediyor” açıklamasıyla yeni bir boyut kazandı.

OHAL’in kaldı­rılması, DGM’lerin kapatılması, Kürtçe dil kurslarının açılması, üniversitelerde Kürtçe enstitülerinin kurulması ,ilköğretim okullarında seçmeli Kürtçe dersi, anadilde savunma hakkı ve TRT şeş  gibi köklü düzenlemeler yapılmasında büyük emeği olduğunu bildiğimiz ve  Kürt sorunu konusunda koordinatörlük görevini üstlenen  Başbakan Yardımcısı Sn. Beşir ATALAY geçtiğimiz hafta sonu Kalkınma Bakanımız Sn. Cevdet YILMAZ ile birlikte AK Parti Bingöl İl Danışma Meclisi'ne katılmak ve kentin ileri gelenleriyle görüşmek üzere Bingöl'deydi.

Pazar sabahı Bingöl üniversitesi sosyal tesislerinde düzenlenen basın toplantısında Sn.Beşir ATALAY,ın Kürt sorunu konusundaki görüşlerini birebir dinleme fırsatını bulduk.

Sn . Beşir ATALAY, geçmişte Bölgede yaşanılan sorunlara demokrasi içinde çözüm arama yerine asayiş ve güvenlik sorunu olarak algılanarak olağanüstü kuralların sürekli artırılmasının vatandaşın devlete olan güvenini zedelediğini  AKParti hükümetinin “insanı yaşat,ki,devlet yaşasın” sözünden hareketle  bu güveni  tekrar sağlamak için çabaladığını söylerken Hükümet olarak Kürt sorununun  barış içinde çözümü konusunda kararlı olduklarını, da belirtti.

Sn. Beşir ATALAY hükümetin yıllardır kangren haline gelmiş olan Kürt sorununun çözümü konusunda inançlı olduğunu ve toplumun tüm kesimlerinin akan kanın durması için bu sürece katkı sağlamaları gerektiğini söylerken  bana göre gerçekten samimiydi.

Yüzyıldır devam eden ve on binlerce insanımızın hayatına, yüzbinlerce insanımızın evinden yurdundan kopartılarak zorunlu göçe maruz bırakılmasına sebebiyet veren  Kürt sorunu konusunda Barış ve kardeşliğe doğru  karşılıklı adımların atıldığı bir sürecin içindeyiz.  Geçmiş dönemlerde barış çabaları zaman zaman sekteye uğratılsa, da unutulmamalıdır ki Cumhuriyet tarihi içerisinde AK Parti, Kürt sorununa parti programında yer veren ilk sağ partidir.

Kürt sorunu konusunda Son 30 yıldır çok şey yazıldı çok şey söylendi ama fiili uygulamaya gelince her şey unutuldu bugün ise sorunun çözümü için gözle görülür bir çaba var ve unutulmaması gerekir ki Barış, savaştan çok daha fazla bedel ister. Savaş, kolay olandır. Zor olan barıştır diyor herkesi barış şemsiyesi altında birleşmeye davet ediyorum…

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber