Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

DOĞU’NUN YGS’DEKİ HALİ BİR TESADÜF MÜ?

Öğrenci Seçme Sınavlarında son 20’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bulunan illerden müteşekkil olması ve 2013 YGS sonucunda tarihin bir kere daha tekerrür etmesi karşısında “Neden Öyle?” sorusunun bir kere daha sorulmamış olmasını anlamaktan mahrum olduğumuzu belirtmek isteriz.
Bu makale 10 Nisan 2013, Çarşamba 12:32:06 eklenmiş ve 991 kez görüntülenmiştir.
Veysel Çeliker

 

Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde ortaya çıkan bir başarısızlığa anında müdahale edilirken Türkiye’de gün geçtikçe büyüyen bu “başarısızlık” problemine bir el atılmaması ve sanki “sıradanlaşmış bir durum” gibi görülmesi akıllarda çok çeşitli sorular oluşmasına neden olmaktadır.

Hele hele söz konusu bölgelerde eğitimli insanlara diğer illere nazaran daha çok ihtiyaç duyulduğu bilinmesine rağmen aksi yönde politika sergilenmesi sonucunda ortaya çıkan beceriksizlikler karşısında 3 maymunun oynanması yani görmedim, duymadım, bilmiyorum tavırlarının takınılması gelecek nesillerin daha büyük tehlikelerle karşı karşıya kalacağına işaret etmektedir.

Bilimin ve teknolojinin de gün geçtikçe daha çok gelişmesi karşısında sorunun henüz masaya yatırılmaması bile başlı başına büyük bir skandaldır. Ve bu skandalın daha fazla büyümesi, nüfusunun artması için mücadele eden bir ülkenin kendisiyle büyük bir çelişki içerisinde olduğunu göstermektedir.

Çok çocuk, çok nüfus “ama eğitimsiz, başarısız bir nüfus” ülkenin sırtında ancak bir kambur oluşturur.  Ve bu bahsettiğimiz duruma karşı önlem almaktan kaçınanlar bu kamburun varlığından nemalanan bir pozisyonda olduklarından deşifre olup-olmama korkusunu yaşamaya mahkûm kalacaktırlar.

Tabi bölgede yaşanan kısmi güvenlik zafiyeti ve Anadil gibi etmenleri “başarısızlık” karşısında “kendini savunma” tekniği olarak kullananlar aslında İnsan’ın öz gücüne, zekâsına ve yeteneklerine uzak olduklarından ve İnsan’dan bihaber olduklarından dolayı bu tür söylemleri geliştirmiş ve yıllarca bu durumdan nemalanmıştırlar. Nitekim Doğu ve Güneydoğu’da niteliksiz idarecilere çok sık rastlanmasının sebebi hiçbir başarısızlık durumunda bu söz konusu kişilerin “değerlendirme” altına alınmamış olması yatmaktadır.

Bizler Anadolu Eğitim Sendikası olarak ülke bayrağının dalgalandığı her yerin kutsallığına inandığımız gibi etnik kökeni, dili, dini ne olursa olsun her bireye aynı fırsatların sunulması taraftarıyız. Başarı ve başarısızlık denen durumlar kişinin doğuştan getirdiği özellikler değildir. Başarı veyahut başarısızlık tamamen çevresel faktörlerin sonucu olarak ortaya çıktığından dolayı bu işle yükümlü olanların nitelikleri ön plana çıkmaktadır.

BAŞARI NASIL TESADÜF DEĞİLSE, BAŞARISIZLIKTA TESADÜF DEĞİLDİR

Bölgenin onlarca yıldır YGS gibi sınavlarda değişmeyen “başarısızlık” durumunun da bir “tesadüf olmadığını” sorunların beceriksizce atılan adımların bir ürünü olduğunu ve adil bir ortamda konuşulmaya başlanmasının ve çözümler üretilmesinin taraftarıyız. Tüm bu gerçeklere rağmen haritanın değişmesi yönünde gayretlerin artırılmamasının ise “bilinçli bir politika” olarak değerlendirileceğinin de bilinmesini isteriz.                                                                                                        

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber