Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Nasıl mı Yaşamalı? Elbette ki Kıvırmadan…

Günümüz Müslümanlarının çoğunun ismine saygı ve hürmet gösterdiği ama uygulamadaki yaşantısından şiddetle kaçındığı Ebuzer, dostunun yoldaşının yani büyük Önder Muhammed’in (S) kendisine “Hakkı söyle, her ne kadar acı da olsa.” dediğini aktarır.
Bu makale 24 Haziran 2013, Pazartesi 23:57:33 eklenmiş ve 1069 kez görüntülenmiştir.
Veysel Çeliker

Tabi “hakkı söylemek”,hakkı yaşamak” aslında her adama nasip olamayacak kadar büyük ve erdemli bir davranıştır. Arayış içerisindeki bir gencin “Nasıl Yaşamalı söyler misiniz?” sorusunu bile bir partinin ismini vererek veyahut bir siyasinin kanatları altına girmeyi tavsiye ederek cevapladığını zanneden bedbahtlar işledikleri suçun mahiyetini ya bilerek saklıyorlar ya da bu suçun faturasının kesileceği güne kadar sabır ediyorlar…

Ve sen Ey Kâbe’nin Rabbi!

Şu ömürleri boyunca, her sabah ve her akşam bütün dünyada senin evine yönelen, senin evine dönerek yaşayıp ölen, İbrahim’in evinin etrafını tavaf eden insanlar; cehalet ve şirkin kurbanı olmuş; Nemrut’un eziyet ve zulmünün bağılıları durumuna düşmüştür ve onu övmekte devam ediyorlar.

ÖYLE YAŞA Kİ, ALLAH SANA “HOŞ GELDİN KULUM “ DESİN !!!

Dünya’daki hiçbir güç ve makam için doğrulardan vazgeçmek, doğru sözden sakınmak, yalancılarla ortak olmak, münafıklık alametleri göstermek doğru değildir. Ve nasıl yaşanılması gerektiğini araştırmamak en büyük veballerden birisidir.

Ve ben bu yazımda da “Nasıl yaşamalı?” sorusuna yerin ve göğün tek hâkimi olan sonsuz kudret sahibi rabbimin cümleleri ile cevap aramak istiyorum.

1-    Bizi –arayışımızı- yok etmek isteyenlerin sözlerine katlanmalı ve onlardan güzel bir şekilde ayrılmalıyız. Çünkü Allah Onların sözlerine katlan ve onlardan güzellikler ayrıl. (73.süre/10.ayet)” buyurmaktadır.

2-    Egemen güçleri umursamamalı ve onları bu cehaletlerinden dolayı kınamayarak zorda gelse bağışlamalıyız. Çünkü Allah Sen onlara aldırış bile etme, güzel bir bağışlama ile bağışla. 15/85” buyurmaktadır.

3-    Kesinlikle boş durmamalıyız. Sürekli uğraş içerisinde olmalı ve yeni yetenekler ve bilgiler kazanma yolunda adımlar atmalıyız. Çünkü Allah: “Boş kaldın mı hemen başka bir işe koyul! 94/7” diye buyurmaktadır

4-    Türlü türlü sıkıntı ve zorluklara karşı dirençli olmak ve sabır göstermek her babayiğidin harcı değildir ama bu hak yoluna baş koymuş yiğitler Allah’ın şu sözüne kulak vermelidirler :“Her türlü sıkıntı ve zorluklara karşı sabırlı ve dirençli ol. Zorluklara katlan; onlar için azabın çarçabuk getirilmesini isteme...46/35” buyurmaktadır.

5-    Bu hak yoluna hizmet etmeyip onun aleyhine çalışan kâfir ve münafıklar bizi üzmemeli, onların faturasını Allah kesecektir. Çünkü Allah :”Kur'an'ı yalan sayanı bana bırak. Kendini üzme. 68/44” diye buyurmaktadır.

6-    Ve bu yolda asla ve asla kâfirlere ve münafıklara arka çıkmamalı, çıkar ve hevesi uğruna hakkı inkâr edenlerle asla dost olmamalıyız, çünkü Allah : “Sakın kâfirlere arka çıkma. 28/86” diye buyurmaktadır

7-    Tabi bu mücadele esnasında türlü türlü çıkar ve menfaat teklifleri bizi yolumuzdan alıkoymak için önümüze getirilecektir. Bu teklifler şeytandan gelen tekliflerdir. Yaratıcı ise gelen bu teklifler bizi yolumuzdan sapıtmasın diye bizi uyarmakta ve : “Eğer şeytandan gelen kötü bir düşünce seni dürtecek olursa, hemen Allah'a sığın. 41/36” diye buyurmaktadır.

8-    Çağın bir diğer hastalığı ırkçılık, aşiretçilik, particilik gibi unsurlardır. Bu tür unsurlarda aşırıya gidenler adalete ve hakka hakaret etmekte ve yoldan saparak toplumunda huzurunu bozmaktadırlar. Bizler için önemli olan ise her ne koşulda olursa olsun, söz konusu olan kim olursa olsun “hak söylemek” ve onu yaşamaktır. Çünkü Allah: “Bir görüş belirttiğinizde, yakın akrabanız olsa da, adaletli olun. 6/153” diye buyurmaktadır.

9-    Bizim insanlarımız genel itibari ile “bir çıkar elde etme umudu” ile zulme razı oluyor ve ses çıkartmıyorlar. Çünkü çıkartacakları sesin kendi geleceklerine karşı bir sorun teşkil edeceğini zannediyor ve dolayısı ile boyun eğiyorlar. Oysa Allah : “Kötü arzularına uymuş, işi gücü aşırılık olan kimseye boyun eğme... 18/28” buyurmaktadır…

10- Zalimlerle, münafıklarla, Takiyyeciler ile beraber oturmak onlara benzemek gibidir. Öyle ki Allah : “O zalimler topluluğu ile oturma 6/68” diye buyurmaktadır.

11- Takiyyecilik politikasının en büyük sonuçlarından birisi “ikiyüzlü” bir toplumu ortaya çıkarmış olmasıdır. Göründüğü gibi olmayan insan kitleleri çağın en büyük sıkıntılarından birisidir. Oysa Allah : “De ki ;" Ben olduğundan başka görüneceklerden değilim!" 38/86” diyerek göründüğü gibi olmayı övmüştür.

12-  Allah elçisi büyük önderimiz Muhammed (S) ümmetinin fesadının “mal” olduğunu beyan etmiştir. Mal kazanma tutkusu ile yaşamak “yaratılış gayemize” aykırı düşmektedir. Ve Allah bununla ilgili olarak “Dünya malına göz dikme 15/88” diye buyurmaktadır.

13-  Eline üç-beş kuruş geçmişin elinde olmayanı azarlaması, hor görmesi artık sıradanlaşmış bir davranış olarak görülüyor. Ama bize düşen “Muhtaç olanı, el açıp isteyeni sakın azarlama. 93/10” diye duyuran Allah’ın kelamına kulak vermektir…

 

Ve yolunu takiyyecilerden, münafıklardan kesinkes ayıran, kınayıcının kınamasından korkmayan, hakkı hiçbir koşul ve şart altında batıla değişmeme mücadelesi veren bizlerin görevi;

“Müminlere karşı alçakgönüllü ol. 15/88”

“Sen yine de öğüt ver. Çünkü öğüt müminlere fayda verir. 51/55”, öğretilerine kulaklarını tıkamayarak O gün geldiği zaman Allah’ın izni olmadan hiçbir kimse konuşamaz. Onlardan mutsuz (cehennemlik) olanlar da vardır, mutlu (cennetlik) olanlar da. Hud-115” ayeti gereğince hareket etmeli ve “Doğrusu bu azap onlara ansızın gelecek de kendilerini şaşırtacaktır. Artık ne geri çevrilmesine güçleri yetecek, ne de kendilerine mühlet verilecektir. Enbiya-40” ayetinin kast ettiği gün gelince Allah’ın “hoş geldin kulum” demesi için çalışmak olmalıdır…

 

 

celikerveysel@hotmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber