Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

ZAZA DİLİ YOK OLUYOR SAYIN BAŞBAKAN!

Tartışılmaz bir biçimde Cumhuriyet döneminin en çok ses getiren Başbakanı olma özelliğini taşıyan Sn. Recep Tayyip Erdoğan, çıktığınız yolda size oransal anlamda en fazla desteği veren Bingöl’e hoş geldiniz.
Bu makale 12 Temmuz 2013, Cuma 01:10:30 eklenmiş ve 1750 kez görüntülenmiştir.
Veysel Çeliker

Sizler de bugün ilimize bir havalimanı açılışı yapmak üzere gelmiş bulunmaktasınız. Yıllardır beklemekte olduğumuz havalimanının faaliyete girmesinden dolayı ancak ve ancak memnuniyetimizi belirtebiliriz.

Bunun için teşekkürlerimizi sunuyoruz ama çok önemli bir sorunun varlığını da bu platform yoluyla size aktarmak zorunda olduğumuzu hissediyoruz. Aktaracağımız sorun milyon dolarlık yatırımlardan çok daha önemlidir, çünkü bir halkın geleceği ile dili ile ilgilidir.

ZAZA DİLİ YOK OLUYOR SAYIN BAŞBAKAN!

Unesco son yılarda yayınladığı raporlarda yok olma tehlikesi altında bulunan dillere işaret ediyor. Profesyonel anlamda dil bilim üzerine araştırma yapan 30 civarında dil bilimci ile yaptıkları araştırmalar sonucunda ilimiz Bingöl’de de ağırlıklı bir şekilde konuşulan Zaza dilinin yok olma tehlikesi altında olduğu belirtiliyor.

En son Nisan ayı içerisinde yapılan açıklamada Zaza dilinin bu riski taşımaya devam ettiğinin altı çizildi. Yaklaşık 2 milyon kişinin anadili olan Zaza dilinin çeşitli siyasi baskılar sonucunda konuşulamaz olduğu gerçeğinin yanında Televizyonun etkisi tartışma götürmez bir gerçektir. Televizyonun bu bölgeye gelişinden bu yana hızlı bir şekilde Zaza dili konuşulmamaya başlandığı gibi yeni jenerasyonun bu dilden tamamen uzaklaştığı görüldü.  TV izleme zamanının fazlalığı dikkate alındığında anadiline yabancılaşmanın ne kadar korkun bir düzeyde gerçekleştiği tahmin edilebilir.

TRT ZAZA BU HALKA ÇOK GÖRÜLMEMELİ

UNESCO'ya göre bir dilin kaybolmasını engellemek için o dilin konuşulabileceği ve çocuklarına öğretebilecekleri uygun koşulları sağlamak gerekir. Bunun da en güzel ve en eğlenceli yolu bir Televizyon kanalıdır. Zaza halkı bir TV kanalından mahrum olmanın üzüntüsünü yaşamaktadır. Çeşitli etnik kökenlere verilen Televizyon kanalı hakkının Zaza diline de verilmesini talep ediyoruz. “Tv Zaza”, Zaza dilinin korunması ve geliştirilmesi noktasında atılacak en büyük adımdır.

Zaza Dili ve Kültürünün, Zaza Kimliğinin yaşaması ve gelecek nesillere dil, kültür, sanat, müzik, gelenek, görenek kısacası Zaza insanlarının yaşamının bütününü kapsayan bu mirasın aktarılması için başta Zaza Dilinde Televizyon ve Radyo yayını ve diğer medya yayını mutlaka gereklidir.

BİR İNSANI ÖLDÜRMEKLE, BİR DİLİN YOK OLUŞUNU SEYRETMEK AYNI ŞEYLERDİR

Sn. Başbakan sözlerimi burada noktalarken bir insanı öldürmekle bir dilin yok oluşunu seyretmenin aynı şeyler olduğu gerçeğini belirtmek isterim. Aynı şekilde bir insanı kurtaran kişi nasıl bütün Dünya’yı kurtarmış gibi sayılıyorsa; bir dili kurtaranda bütün dünyayı kurtarmış gibidir.

Zaza dilini yok olmaktan kurtarılması noktasında vereceğiniz bir talimatla açılacak olan Zaza TV’nin bu dilin geleceği açısından parlak günlere işaret edeceği aşikârdır. Çocuklarımız çizgi filmlerini, Pepe’yi, Caliou’yu kendi anadillerinde izlediklerinde bu dilin kurtarılması için başka bir şey yapmaya gerek kalmayacaktır. Ve biz Zazalar bu TV kanalını açabilecek iradeye sahip olduğunuzu biliyoruz. Zaza halkının tarafınıza gösterdiği ilgi ve desteğin “TV Zaza” ile perçinleşeceğine de olan inancımız tamdır. Çünkü bugüne kadar Zaza halkı için ve Zaza dili için hiçbir kurum parmağını kıpırdatmadı.

TV ZAZA’YI AÇIN, ZAZA HALKI İÇİN ÖLÜMSÜZLEŞİN

Daha önce de söylediğimiz gibi Zazaca dilinin yok olmaktan kurtulması ve geliştirilmesi için “TV Zaza” büyük bir önem arz etmektedir. Bu TV kanalının açılması halinde Zaza halkının buna büyük bir ilgi göstereceği ve sizleri asla unutmayacağına, adınızı ölümsüzleştireceğine emin olabilirsiniz… Çünkü bir dili yok olmaktan kurtarmak, bir halkı kurtarmakla aynı şeylerdir…

celikerveysel@hotmail.com

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber