sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop jartiyer sex shop
Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Hiçbir varlık kendisine yönelik şiddeti meşru görmez.

25 Kasım 1960 Dominik cumhuriyetinde Trojillo diktatörlüğüne karşı direniş gösteren Mirabel kızkardeşlerin cezaevindeki eşlerini ziyaret ettikten sonra tecavüz edilerek öldürülmeleri tarihidir.
Bu makale 24 Kasım 2013, Pazar 17:07:27 eklenmiş ve 2064 kez görüntülenmiştir.
GÜLER SAĞDIÇ

 25 Kasım kadının Sosyal ve kültürel basmakalıp cinsiyet rollerinden uzak, özgüvenlerinin geliştirilmesine, kimlikleri olan özgür birey olmaya ve kadınlara yönelik şiddete karşı mücadele ve dayanışma günüdür.

  Tamamen cinsiyete dayalı ( fiziksel, cinsel ve psikolojik gibi)  kadın erkek arasındaki güç eşitsizliği olarak gördüğüm bu eylem(şiddet)  her türlü davranışları içerir.

Evde, işyerinde, sokakta ikinci bir cins olarak görülen kadın toplumsal, hukuksal,  ekonomik, geleneksel,  siyasal (politik gelişmeler) , eğitimsel cinsel v.s yapı içerisinde bir ayrımcılığa maruz kalıyor,  güçsüz ve bu toplumun en yoksul bireyi olmayı bir yazgıymış gibi kabulleniyor.

Özellikle yaşadığımız coğrafya üzerinde Kendini ve bedenini tanımayan kadına şiddet; aile içinde mahremiyet, toplumda namus olarak algılanıyor. Oysaki temelinde cinsiyet eşitsizliği barındıran bir olgu olup Feodalizmin beslediği erkek,  kadın kimlikleri ve rollerle kendini gösteriyor.

Ne acıdır ki toplum tarafından halen kadının bu şiddeti hak edip etmeği tartışılıyor.  Temelinde kadını yok sayan,   küçük gören, aşağılayan ve kadını cinsel bir obje olarak görmekten vazgeçmeyen bu zihniyetler yine çok acıdır ki kadını intihar ( ki bu intihar süsü verilmiş psikolojik cinayetlerdir ) ölüm, tecavüz ve tacizlere maruz bırakıyor. Ezilen, dışlanan, yok sayılan ve birey olmaktan uzaklaştırılan kadın yüzyıllardır önemsiz gördüğü kimliksizlik sorunuyla yüzleşiyor.

Sonuç kadının kimlikler kazanma mecburiyetini ve beraberinde mücadelesini doğuruyor.  Hiçbir varlık kendisine yönelik şiddeti meşru görmez.

 Kimlikler diyorum çünkü kadının kimliğini bir yelpazeye benzetiyorum. Açıldıkça açılır.  Evrende varlık,  cinsiyet, aidiyet, ırk v.s gibi…

 KADIN VE SİYASET

Yine yaşadığımız coğrafyada siyasete hep seyirci kalan, özgür birey olmayı başaramayan ve katkı sunamayan apolitik bir kadın profili ile karşılaşırız.

Geçmişten süregelen, kadını sınırlayan yaşam şekli ( değer, gelenek ve özel yaşam) kadının siyaset mekanizması ile bir bağ kurmasını da engellemiştir. Çünkü Siyaset kadından ailesi,  sorumlulukları ve çocukları yokmuş gibi davranmasını ister.

Ayrıca özel yaşam alanında ana, eş rolü verilen, toplumsal yaşam içerisinde de çevre, kültür, psikolojik, ekonomik ve sosyal nedenler kadını siyasetten uzak tutmaya, siyasal mekanizmaya katılımını engellemeye, bedeni, inancı, giyim kuşamı, sosyal ve ekonomik durumu üzerinden siyasete alet edilmeye çalışılmış,

Yada evdeki rolleriyle aynı görevler verilmiş, üstlenmiş (kadın kolları, yardım, mahalle çalışmaları kermes vs) ve yardımcı örgütler olmaktan kurtulamamış bir görünümdedir.

İşte bu tepeden bakma erkek egemen anlayışın mahkum edilmesi, kadınların aktif siyaset ve yönetim mekanizmalarında görevler üstlenmesini ve bir statü elde etme gereğini, Özellikle de feodalizmin etkinsizleştirdiği kadına bilgi ve özgüven eksikliği ile toplumdaki genel kanı ve eşit olmayan koşullarda erkeklerle yarışma zorunluluğunu getiriyor.

Kadın ya erkek oyunlarını öğrenecek ya da güçlü kadın profili yaratıp cinsiyet rollerinden kaynaklı siyasal güçlenmenin yollarını arayacak. 

Çünkü erkeklerin yaşam koşulları ile kadınların yaşam koşulları arasındaki uçurumda kadın siyaset dışında hiçbir şekilde erkeklerle eşit yaşama hakkını elde edemez.

 

                                                                                                                                guler_elkansu_sagdic@hotmail.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber