Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Bingöl’ün Genç ilçesinde Zaza dili isimler

Bingöl’ün Genç ilçesi yani Zaza dilindeki adlandırılmasıyla Darehéni, Cumhuriyet döneminin ilk kayıtlarında Darahini köyü olarak geçiyor.
Bu makale 09 Aralık 2013, Pazartesi 00:51:58 eklenmiş ve 2675 kez görüntülenmiştir.
Veysel Çeliker

Zaza dilinde Ginc olarak adlandırdığımız ve bugün resmi kayıtlara Kale olarak geçmiş köyümüz, 1924-1927 yılları arasında Genc vilayetinin merkezi konumunda idi. Fakat Şeyh Said olayları sırasında Ginc kullanılamayacak kadar tahrib edilmiş neredeyse haritadan silinmiştir.

Ve bu kelime, 1936'da Genç (ç harfi ile) olarak Türkçeleştirilerek Dara Hênî kasabasına resmi isim olarak verilmiştir. Köy ve çevresinde Kale-1 ve Kale-2 adında iki HES barajı yapılmaktadır. Yerleşim yeri ve çevresindeki bütün tarihi eserler sular altında kalacaktır. Şeref name ve Seyahatname'de Ginc/Genc'in mimari, siyasi, sosyolojik ve demografik yapısı ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.

%100’e yakın bir biçimde Zaza yerleşimi olan Genç ilçesi ve köylerine dair yapmış bulunduğum amatör bir çalışmayı takdirlerinize sunuyorum. Solhan ve köylerinin isimlerine bir bakış adlı yazımda da belirttiğim gibi bu tür çalışmaların akademik düzeyde yapılması gerekmektedir.  

Yaşanan teknolojik gelişmelere ve ilerlemelere rağmen Zaza halkının tarihi, kültürü ve gelenekleri hala yazılı kayıt altına alınmamıştır ve bu korkunç bir eksikliktir. Bu amatör çalışmanın nitelikli çalışmalara alt yapı hazırlaması dileğiyle saygı ve hürmetlerimi sunarım… 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber