Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri

Bir Zaza Şairesi : Berfin JÊLE ve

" Şiir, insan tarihi kadar eskidir. Bu evrende insanlar oldukca, yaşadıkça şiirde bunlarla birlikte yaşıyacaktır. Eğer bana sorarsanız; her insan bir şiirdir, her şiir bir insandır" diyor Şairemiz Berfin JÊLE…
Bu makale 24 Aralık 2013, Salı 10:21:12 eklenmiş ve 2316 kez görüntülenmiştir.
Veysel Çeliker

JÊLE, şiir ile çocuk yaşda tanışır. Henüz ilkokulda iken, o dönem Ankara`da çıkmakda olan çocuk dergisine bir şiirini gönderir ve bu şiiri birincilik ödülü alır. Bu durum onu cesaretlendirir, sonraki dönemlerde de şiir yazmaya tevşik eder.

JÊLE`nin Dersim Ağler`lerinden dedesi Hesenê Memedê Bori`in kardeşi, Sılemanê Memedê Bori, 1938 öncesi dönemin büyük şairlerindendir. Bu durum Şairemizin yaşam biçimini şekilenmesinde büyük bir rol oynar ve kendisine ilham kaynağı olur.

Nenesi Yemos Xatune, her kendilerine ziyaret geldikçe, ondan Zazaca Sılemanê Memedê Bori`in kılamlarını dinler. JÊLE şu an onları hatırlayamasada, "o tinin hala kulağında çınladığını" söyler.

Dersim doğumlu olan Berfin JÊLE ilk, orta ve lise öğrenimini Mamekiye`de tamamlar. 12 Eylül 1980 darbesinde, siyasi düşüncelerinden dolayı iki kez tutuklanıp, yargılanır. Daha sonra İstanbul’da Moda Tasarım (Stilist ve dizayn) okuluna devam eder, 1991 yılında Türkiye’den ayrılıp Almanya’ya yerleşir.

Yurt dışı, ülkesine olan özlemini giderek artırır. Önceleri Türkçe şiir ve makale yazan şairemiz JÊLE, ana dili olan Zazaca`da şiir ve makale yazamaya başlar.

Ve görür ki, yurt dışına çıkarken, birlikte getirdiği tek şey "anadili Zazaca`dır."  Zazaca gramatik seminerler ile dilini ilerletmeye başlar. Bu seminerlere her katıldıkça ana dili Zazaca`dan büyük bir haz duyar. Dilinin derinliğini, Zazaca`nın en eski dillerden biri oldugunu, dünya diller bahçesinde yer alması, yaşaması gerektiğine inanır ve bu doğrultuda çaba harcar. Ayrıca JÊLE Zazaca`da ilk ve düzenli makale, şiir yazan, yazar ve şairemizdir.

Şairemiz JÊLE, "biz çocukluk ve gençlik çağlarında dünya literatürünü  (edebiyatını) başka dillerde okurduk. Dilimiz yasaklı olduğu için, bize devir edilen kültür sadece sözlü anlatımlardan ibareti" diyor.

JÊLE`nin en büyük amacı, ana dili olan Zazaca`yı dünya edebiyatı ile tanıştırmak ve bulşturmaktı. Ve bizde diyoruzki, şairemiz JÊLE bu düşüncesinde bir hayli başarılıda oldu.

Zazaca`ya ilk çevirdiği şiir Nazım Hikmet`den "Kız Çocuğu" şiiridir. Daha sonra GOETHE, NİETZSCHE, SCHİLLER, LORCA, FURUĜ FERRUHZAD, DANTE gibi daha bir çok tanınmış dünya şairlerinden, şiirler Zazaca`ya çevirerek ANTOLOJİYÊ SAİRUNÊ DİNA- (DÜNYA ŞAİRLER ANTOLOJİSİ ) ile bu çalışmasını kitaplaştırır.

Zazaca`da alanında ilk olan bu çalışma, JÊLE`nin en uzun ve kapsayıcı çalışması özelliğinide taşıyor. Dünya şairlerinden yaklaşık üç yüze yakın şiiri, Zazaca`ya çeviren JÊLE bu çalışması ile Zazaca`yı dünya edebiyatı ile buluşturdu. Önümüzdeki günlerde bu Antoloji`side çıkması bekleniyor.

 Şairemiz JÊLE, bu calışmasından sonrada uzun dönem yazdığı Zazaca şiirlerini toparlayıp, kitaplaştırır. JÊLE` nin bu şiir kitabı Peri yayıncılıkta yakın tarihde çıktı. 

"ÇIMÊ ESQİ TO DERO" adlı bu şiir kitabını okuduğunz zaman kendinizde göreceksinizki   JÊLE`nin şiirleri sevgi, özlem, yaşam, barış ve özgürlük kokar. 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl'ün Sesi Gazetesi Bingöl haberleri
© Copyright 2017 Bingöl Haber bingölunsesi haber bingöl Gazete . Tüm hakları saklıdır. Bu site bingölun sesi Gazetesi Haber ön muhasebe programı bingöl billboard reklam
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
BİNGÖL HABERİ
bingöl bilgisayar firmaları
bingöl haberleri
bingöl haber